آشنایی با روش های تقویت ذهن

آشنایی با روش های تقویت ذهن

چه روش هایی برای تقویت ذهن وجود دارد؟آیا باهوش بودن امری مادر زادی و غیر قابل تغییر است؟چگونه می تونیم با به کار گیری مغزمان ذهن خود را تقویت کرده و بر قدرت تفکر خود بی افزاییم.در این مقاله سایت نازشو قصد داریم به این قبیل سوالات پاسخ دهیم ما در این مقاله روش هایی را آموزش می دهیم تا به کمک آن ها قدرت تفکر و حافظه خود را افزایش و به تقویت ذهن خود بپردازید.یک باور غلط در بین افراد وجود دارد که افراد یا باهوش و یا کم هوش به دنیا می آیند و اعتقاد دارند میزان هوش هر فرد به صورت مادر زادی است و احتمالا غیر قابل تغییر است.

اما بر خلاف این عقیده هوش نیز مانند توانایی های دیگر انیان میتواند تقویت شود.روش هایی برای تقویت ذهن و افزایش حافظه وجود دارد که افراد با به کار گیری آن ها می توانند مهارت تفکر و ذهن خود را تقویت کنند.یکی از روش های مهم افزایش مهارت مغز در یادگیری و تقویت ذهن توجه ویژه به رژیم غذایی است برخی از غذاها مانند غذاهای دریایی با توجه به برخی از عناصر موجود در آن ها مانند فسفر به تقویت ذهن و افزایش هوش کمک می کنند.طبق تحقیقات محققان یادگیری زبان دوم باعث تقویت ذهن و حافظه می شود.

هر فعالیت ذهنی که مغز را به چالش بکشد باعث افزایش مهارت تقکر می شود مانند حل یک مسئله ریاصی و یا یادگیری موسیقی و انجام بازی شطرنج و فعالیت های ذهنی دیگری که ذهن را درگیر تفکر و فعالیت میکند.برای تقویت ذهن باید خود را در فعالیت های گروهی شرکت دهید برای ایده پردازی ها فکر خود را درگیر کنید و با هر روز برای یادگیری مطالب تازه وقت بگذارید یکی از موثر ترین روش ها برای تقویه ذهن و افزایش هوش انجام ورزش هایی است که نیاز به تمرکز بالا دارند.در ادامه این مقاله روش هایی دیگر را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  خواص تربچه و برگ آن را بهتر بشناسید

تحریک مغز

پاز‌ل‌های سنتی مانند جدول کلمات متقاطع یا سودوکو برای تقویت ذهن بسیار مفید هستند. این بازی‌ها کمک می‌کنند مغز همیشه آمادگی لازم برای حضور ذهن و حل سریع مسائل را داشته باشد. اگر از این بازی‌های سنتی خسته شده‌اید، اپلیکیشن‌های متنوعی برای تقویت ذهن وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. به‌عنوان مثال اپلیکیشن لوموسیتی علاوه بر داشتن انواع معماهای سخت، از گیم‌پلی جذابی نیز برخوردار است.

گوش دادن

این کار به نظر آسان‌ترین راه به نظر می‌رسد. در واقع گوش‌ دادن به حرف‌های دوستان یا همکاران علاوه بر بهره‌مندی از تجربه‌های آن‌ها در بلندمدت، باعث تقویت ذهن خواهد شد. لازم نیست برای تمرین گوش دادن به دنبال کسی باشید. می‌توانید کتاب‌های صوتی تهیه کنید و در اوقات مرده آن‌ها را گوش دهید.

تقویت ذهن

مطالعه

اهمیت مطالعه فقط برای یاد گرفتن نیست. مطالعه علاوه بر تقویت ذهن و کسب اطلاعات، ناخودآگاه باعث افزایش دامنه‌ی واژگان و بهبود دستور زبان می‌شود. در حال مطالعه حتما مطمئن شوید که معنای کلماتی را که نمی‌دانید، جستجو می‌کنید و بدون فهم هیچ مطلبی از آن رد نمی‌شوید. هدف شما نباید تمام کردن هر چه سریع‌تر کتاب باشد؛ بلکه باید هرچه می‌توانید بیش‌تر یاد بگیرید.

برای مطالعه‌، کتاب مورد علاقه‌‌ای که در شغل یا زندگی هم کاربردی است، انتخاب کنید. اگر همیشه کتاب‌ شعر یا طنز بخوانید، مطلب مفیدی که برای زندگی روزمره‌ی شما مفید باشد، یاد نخواهید گرفت. کتاب‌های غیر علمی را فراموش نکنید. شاید یک کتاب آموزش کارآفرینی گره‌های زیادی از زندگی شما بگشاید.

هیچ‌گاه یادگیری را متوقف نکنید

به دست آوردن دانش کار سختی است و تسلط یافتن بر آن، زمان زیادی می‌طلبد. این کار به نظم و ترتیبی همیشگی نیاز دارد. بنابراین شما باید از طریق مطالعه‌ی زیاد، خود را منضبط و منظم کنید و بدانید که یادگیری نیازمند تلاش فراوان است. هرگاه ماژول‌هایی ساخته شود که با وصل کردن آنها به مغزتان بتوانید به سرعت به دانش مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید، می‌توانید دست از تلاش و یادگیری بردارید. اما تا آن موقع باید فقط بر خودتان تکیه کنید و به سختی تلاش کنید زیرا فرآیند یادگیری، طولانی و زمان‌بر است. البته تا حدی می‌توانیم سرعت آن را افزایش دهیم ولی باز هم باید فرآیندی شامل خواندن، گوش دادن، بررسی کردن، تکرار کردن، به کار بردن دانش، تجربه کردن نتایج، دوباره سازماندهی کردن و غیره را بگذرانیم. به زبان ساده، یادگیری به زمان نیاز دارد. وقتی خود را منضبط می‌کنید، به آهستگی ولی با اطمینان، دانش کسب می‌کنید و یاد می‌گیرید و با این کار در جهت تقویت ذهن خود و شکوفایی پتانسیل‌های ذهن‌تان گام برمی‌دارید.

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  آشنایی با خواص آب پیاز در طب سنتی

باورهای خود را تغییر بدهید

افراد زیادی وجود دارند که باور ندارند می‌توانند یاد بگیرند، بر دانشی مسلط شوند یا به افرادی «باهوش» تبدیل شوند. اگر به چیزی باور نداشته باشیم، هرگز به آن دست نخواهیم یافت. پس باورهای خود را تغییر دهید، زیرا این شما هستید که می‌توانید باورهایتان را عوض کنید و با انجام این کار، دنیای جدیدی پیش رویتان قرار خواهد گرفت. پس ذهن خود را با افکاری پر کنید که باورهایتان را تغییر می‌دهند. حقیقت این است که شما ذهن شگفت‌انگیزی دارید که ظرفیت آن برای یادگیری، فراتر از چیزی است که تصورش را می‌کنید. اگر به این حقیقت باور داشته باشید، می‌توانید در جهت تقویت ذهن و شکوفایی پتانسیل‌های ذهن‌تان گام بردارید.

ورزش

ورزش فقط برای تنظیم فشار خون نیست. کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سکته‌ی مغزی و حتی افزایش اعتماد به نفس از فواید دیگر آن هستند. طبق انتشارات دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه هاروارد ، ورزش کردن از بخش‌های تفکر و حافظه‌ی مغز محافظت می‌کند. درست است که با مشغله‌های روز‌افزون زندگی یافتن زمان کافی برای ورزش بسیار دشوار شده؛ اما چاره‌ای نیست. حتی چند قدم پیاده‌روی اطراف خانه، بهتر از هیچ است. سعی کنید به‌طور منظم پیاده‌روی کنید و در باشگاه‌های ورزشی عضو شوید. حتی دویدن از پله‌های ساختمان، البته با مراقبت از زانو می‌تواند فکر خوبی باشد. خلاصه این‌که هر کاری می‌کنید، مطمئن شوید که قلبتان به ضربان می‌افتد و عرق‌ ‌می‌کنید.

تفکر

فکر کردن فقط برای حل مشکلات نیست. برای افزایش حضور ذهن و خلاقیت باید همیشه جریان داشته باشد. می‌توانید موقع دراز کشیدن در رختخواب به روزی که گذرانده‌اید فکر کنید. به کارهایی که انجام داده‌اید و اینکه چگونه گذشت و چگونه می‌توانست بهتر باشد. اهدافتان و اقدامات لازم برای آن را تجسم کنید. در برنامه‌ریزی‌های شخصی با خودتان صادق و مسئولیت‌پذیر باشید.

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  تهیه روغن اسطوخودوس و روش استفاده از آن را بیاموزید

نوشیدن آب

تحقیقات دانشگاه ایست‌ لندن و وست‌مینستر در انگلیس نشان می‌دهد که بدون آب عملکرد مغز ۱۴ درصد کاهش می‌یابد. حدود ۵۰ الی ۷۵ درصد بدن ما از آب تشکیل شده است. با کاهش آب بدن به مغز فشار بیش‌تری برای پردازش عملیات یکسان وارد می‌شود. برای خودتان یک ظرف آب درجه‌بندی شده تهیه کنید تا حجم روزانه آبی را که می‌نوشید بدانید. در نظر داشته باشید قانون ۸ لیوان در روز برای همه‌ی افراد صدق نمی‌کند. برای اطلاع از میزان آب روزانه مورد نیاز بدنتان بر حسب شاخص BMI، می‌توانید به وب‌سایت‌های سلامتی مراجعه کنید.

آموزش آنلاین

امروزه اینترنت لبریز از انواع و اقسام آموزش‌های مختلف شده است. در هر زمینه‌ای که بخواهید دانشی کسب کنید، تعداد زیادی سایت‌ با آموزش رایگان وجود دارد که می‌توانید طبق زمان‌بندی و برنامه خودتان از آن‌ها استفاده کنید. به‌عنوان مثال اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید، کافی است عبارت آموزش عکاسی را جستجو و از درس‌های رایگان استفاده کنید. اگر با کمی دست به جیب شدن مشکلی نداشته باشید، بهتر است سری به سایت‌های پولی بزنید. محتوای این سایت‌ها نظم و کیفیت بهتری دارند و باعث سردرگمی در ابتدای کار نمی‌شوند. با مراجعه به سایت‌های تخفیف گروهی، می‌توانید از تخفیف‌های جالب توجهی بهره‌مند شوید.

سؤال پرسیدن

گاهی اوقات سؤال پرسیدن کار بسیار دشواری است. هر وقت شما غرورتان را کنار می‌گذارید و ابراز بی‌اطلاعی می‌کنید، احساس ضعف به شما دست می‌دهد. اما همین احساس می‌تواند انگیزه‌ای باشد که برای رهایی از آن به دنبال یاد گرفتن مجهولات بروید و اطلاعات خودتان را افزایش دهید. در سؤال پرسیدن شفاف باشید. اگر سؤاات گنگی بپرسید، پاسخ‌های مبهمی دریافت خواهید کرد.