سبزه عید

آموزش کاشت سبزه برای نوروز 1398

آموزش کاشت سبزه برای نوروز 1398

دیگر کم کم باید منتظر عید نوروز 1398 باشیم از لباس برای عید و آجیل عید نوروز بگذریم یکی از از اصلی ترین موارد که باید قبل از عید فکر آن باشیم کاشت سبزه است که ما در این پست سایت نازشو آموزش کاشت سبزه را برای شما قرار دادیم. سبزه یکی از پای ثابت های سفره هفت سین ما ایرانیان از گذشته تا به امروز است که خوشبتختانه این سنت از بین نرفته و مردم هنوز هم در نزدیکی ایام عید سبزه های سفره هفت سین را آماده می کنند و الان هم که مدل های مختلف کاشت سبزه زیاد شده است و زیبایی سفره های هفت سین را چند برابر کرده است و ما هم اینجا به شما یکی از روش های که می توانید کاشت سبزه را به راحتی انجام دهید که هم زیبا باشد در ادامه شما با آموش کاشت سبزه که ما برای شما گردآوری کردیم نیز آشنا می شوید و می توانید در خانه و قبل عید حتما از این روش برای کاشت سبزه عید استفاده کنید.

خوب برای اینکه از روش ما استفاده کنید باید یک تنگ ماهی به شکل دلخواه را انتخاب کنید و بعد می‌توان از بذر‌ های مختلفی مانند گندم ،لوبیا، عدس و … استفاده کرد. این کار با کمی دقت و رعایت نکات لازم به راحتی در منزل امکان پذیر است.

برای اینکه آموزش کاشت سبزه را به خوبی یاد بگیرد به نکات زیر دقت کنید

آموزش کاشت سبزه برای نوروز 1398

برای تهیه سبزه در تنگ ماهی ابتدا مقداری از بذر مورد نظر خود را به همراه یک تنگ با اندازه‌ای دلخواه تهیه کنید. سپس برای پرورش آن به روش صحیح به روش زیر عمل نمایید:
ابتدا دانه یا بذر مورد نظر خود را در حدود ۱۲ ساعت در آب بخیسانید و در این مدت آب برای جلوگیری از خراب شدن و بو گرفتن بذرها، مرتب آن را عوض کنید.
در مرحله بعد باید برای جوانه زدن بذرها، آن در را بین یک دستمال تمیز نخی ریخته و در معرض نور آفتاب قرار دهید. در این مرحله بذر‌ها نیاز به روزی دوبار آبیاری نیاز دارند به طوری که کاملاً خیس شوند.
در ادامه کاشت سبزه در تنگ ماهی پس آنکه بذر‌ها جوانه زدند باید آن‌ها در تنگ ماهی ریخته شوند. اینکار را با ضخامت ۳ الی ۴ سانتی‌متر انجام دهید.
سپس تنگ ماهی حاوی بذر‌ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید و روی آن را به مدت یک روز با یک نایلون نازک بپوشانید.
حال باید روزی ۲ بار بذر‌ها را کاملا آبیاری کنید تا کاملاً سیراب شوند.

کلام پایانی در آموزش کاشت سبزه

زمان سبز شدن سبزه‌ها بسته به نوع بذر حدود ۵ روز به طول می‌انجامد و همچنین حدود یک هفته زمان لازم است تا سبزه کامل شود. دیگر مسئله که می ماند این است که در پرورش سبزه در تنگ ماهی میزان آبیاری است. چرا که در صورتی که در آب یاری سبزه‌ها افراط شود، سبزه‌ها خراب شده و می‌گندند. پس بهتر است به میزان کافی آبدیهی شوند و همچنین باید آب اضافی را از آن خارج نمایید. جای این ظرف سبزه‌ها باید خنک باشد در غیر این صورت کپک می‌زند. امیدوارمی که این روش به کمک شما بیاید و بتوانی سبزه عید سفره هفت سین را خودتان در خانه پروش دهید.