نسخه جدید فایرفاکس

امکان فوق العاده در نسخه جدید فایرفاکس

در یکی دیگر از مطالب دسته علم و فناوری سایت نازشو برای شما امکان فوق العاده در نسخه جدید فایرفاکس را نیز قرار دادیم. که آن امکان فوق العاد جلوگیری از ردیابی های آنلاین برخی از وب سایت ها است. ما در این مطلب در ابتدا توضیحات درباره اینکه ردیابی آنلاین چیست و اصلا چرا باید جلوی آن گرفته شود را توضیح می دهیم همچنین درباره اینکه این کار چه سودی دارد همه این موارد در ادامه متوجه خوهید شد. در انتها هم برای شما درباره امکان نسخه جدید فایرفاکس نیز مطلبی می خوانید که در آن کارشناسان امنیت درباره این امکان جدید توضیحاتی داده اند که دانستن آن بسیار برای ما مفید است. ضمن اینکه شما اگر از مروگر قدیمی firefox استفاده می کنید می توانید نسخه جدید آن را نیز دانلود کرده و از امکانات جدید آن نیز استفاده کرده است. اگر درباره ردیابی آنلاین و مواردی مقدماتی آن همه چیز را می دانید. نیاز به مطالعه قسمت اول این پست نیست و مستقیم می توانید قسمت دوم یعنی امکان فوق العاده در نسخه جدید فایرفاکس را نیز بخوانید و اطلاعات خود را درباره آن بیشتر کنید. اما اگر آشنایی ندارید توصیه ما این است که ابتدا همراه ما باشید تا توضیحات مقدماتی داده تا مطلب پایانی برای شما قابل فهم تر و قابل درک تر باشد در ادامه ما را همراهی نیز کنید.

در برنامه نویسی بسیاری از وب سایت های آمارگیر و نرم افزارهای مبتنی بر وب شروع به استفاده از قابلیت ردگیری HTML5 canvas کردند. در واقع این کد جهت افزودن تصویر داینامیک به صفحه وب مورد استفاده قرار می گیرد.

مرورگرها از پردازش های متفاوتی جهت نمایش تصاویر و فشرده سازی آن ها استفاده می کنند در نتیجه کامپیوتر ها تصاویر را با اندکی تفاوت نمایش می دهند لذا هر تصویر می تواند کدی منحصر بفرد را به سیستم و مرورگر اختصاص دهد. با توجه به مقاله ای که متخصصان امنیتی دانشگاه های پریستون و کی یو لوون در بلژیک نوشته اند، این روش ردیابی به حدی پیچیده است که دفاع از امنیت حتی برای متخصصین نیز دشوار است. تصاویر داینامیک دلخواه از HTML5 canvas API و Javascript استفاده می کند. این روش جهت ردگیری و جمع آوری اطلاعات بازدیدکنندگان توسط سایت های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. گفتنی است که این کار بدون اطلاع کاربر اقدام به جمع آوری اطلاعات از آن ها می کنند.

اما چرا این کار انجام می شود و چه سودی دارد.

این روش توسط کمپانی های بزرگ تبلیغاتی جهت جمع آوری اطلاعات از بازدیدکنندگان مورد استفاده قرار می گیرد. با این کار برای هر کاربر پروفایلی با توجه به رفتار آنلاین وی ایجاد و فقط تبلیغات مورد نظر به کاربر نمایش داده می شود. معمولا با حذف کوکی ها از روی سیستم و یا بلوکه کردن آنها در تنظیمات مرورگر، اینگونه تبلیغات اثر خود را از دست می دهند. به همین دلیل کمپانی ها همیشه بدنبال روش های جدید جهت ردگیری بازدیدکنندگان هستند.

روش ردگیری اطلاعات توسط دستورات HTML5 در گذشته بصورت مخفیانه توسط پنج درصد از صد هزار سایت برتر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. نرم افزار اشتراک گذاری Add this مسئول بیش از نود و پنج درصد این ردگیری ها می باشد. HTML5 canvas تنها یک پروسه تصویری نیست بلکه با گرفتن لاگ هایی از کیبورد، ماوس و تاچ، کاربر را ردگیری می کند. همچنین این دستورات توسط تمامی مرورگرهای معتبر پشتیبانی می شوند. حال فکر کنم که بعد از خواندن این مطالب آماده آشنایی با امکان فوق العاده در نسخه جدید فایرفاکس نیز می باشید و فکر کنم الان بیشتر اهمیت این نسخه فایرفاکس جدید را دریابید. در ادمه همراه ما باشید.

امکان فوق العاده در نسخه جدید فایرفاکس

اما امکانی که از اول درباره آن در نسخه جدید فایرفاکس صحبت می کردیم این است که شرکت موزیلا در حال آزمایش یک قابلیت جدید در نسخه در حال توسعه مرورگر وب فایرفاکس است که به کاربران خود این اجازه را می‌دهد تا انگشت نگاری کانواس را مسدود کنند.
انجمن اشکال یابی فایرفاکس ، در حال حاضر در صورت تلاش هر وب سایت یا سرویسی برای استفاده از HTML5 Canvas Image Data موجود در فایرفاکس، این مرورگر از کاربر اجازه می‌گیرد. پیغام دریافت اجازه که فایرفاکس نمایش می‌دهد، به صورت زیر است:
Will you allow [site] to use your HTML5 canvas image data? This may be used to uniquely identify your computer.

زمانی که شما این پیغام را دریافت کردید، این به خود شما بستگی دارد که اجازه دسترسی به انگشت نگاری کانواس را می‌دهید یا آن را مسدود کنید. همچنین شما می‌توانید کادر always remember my decision را کنترل کنید تا انتخاب خود را در بازدیدهای بعدی نیز به یاد داشته باشید. این قابلیت که در فایرفاکس 58 آغاز خواهد شد، از سال نو میلادی پیش رو برای تمامی کاربران فایرفاکس موجود خواهد بود اما کسانی که ترجیح می‌دهند از این قابلیت زودتر استفاده کنند، می‌توانند آخرین نسخه پیش از عرضه این مرورگر یعنی Firefox Nightly را نصب کنند.

فایرفاکس 58 علاوه بر امکان کنترل انگشت نگاری کانواس می‌تواند گواهینامه جنجال برانگیز WoSign و همچنین گواهینامه‌های فرعی StartCom آن را از فروشگاه ریشه موزیلا حذف کند. موزیلا با انتشار فایرفاکس 52 پیش از این جلوی دسترسی وب سایت‌ها به Battery Status API و همچنین اطلاعات مربوط به دستگاه بازدیدکننده وب سایت را گرفت و یک سیستم محافظتی در مقابل انگشت نگاری فونت سیستم اجرا کرد.

خوب در انتها امیدواریم که توانسته باشید این ویژگی و امکان نسخه جدید فایرفاکس را درک کرده باشید. شما می توانید نظرات خود را درباره ویژگی نسخه جدید فایرفاکس را برای ما در قسمت دیدگاه سایت نازشو بنویسید و یا اینکه اگر سوالی درباره اینکه این موضوع داشتید هم می توانید در قسمت دیدگاه اعلام کنید تا به آن نیز پاسخ داده شود. برای اشتراک گذاری مطلب هم کافی است روی دکمه های اشتراک گذاری شبکه های اجتماعی مورد علاقه خود کلیک کرده و مطلب را به دوستان خود نیز ارسال کرده تا آن هم با این امکان ویژه نیز آشنا شوند و شاید خیلی با این کار به آن کمک کرده باشید. از اینکه تا آخر همراه ما بودید از شما بی نهایت سپاس گزار هستیم.