باقلوا یزدی

باقلوا یزدی و طرز تهیه آن در خانه

باقلوا یزدی و طرز تهیه آن در خانه

برای شما در این مطلب وب سایت نازشو طرز تهیه باقلوا یزدی را قرار دادیم اگر به یزد سفر کرده باشید می دانید که یکی از خوشمزه ترین باقلوا های ایران را می توانید در این استان بخورید. باقلوا که یک شیرینی بسیار خوشمزه است و در کشور ترکیه بسیار معروف است در ایران هم در بسیاری از استان ها تهیه می شود که یکی از معروف ترین آن ها یزد می باشد. ما در این مطلب به شما آموزش خواهیم داد که چگونه در خانه و بدون هیچ مشکلی و راهنمایی بتوانید باقلوا به سبک یزدی را درست کنید. فقط کافی است که یک کاغذ و خودکار همراه خود داشته باشید و نکات مهم این پست را یاداشت کنید چون بسیاری با یک بار خواندن سراغ تهیه می روند که این کار اشتباه می باشد و شما باید حتما با دقت چند بار بخوانید و با نکته برداری بعد سراغ تهیه بروید البته این برای آن دوستانی است که برای بار اول می خواهند باقلوا یا دستور غذای دیگر را تهیه کنند. کسانی که سابق درست کردن دارند و فقط برخی از موارد را فراموش کردند می توانند با یک بار خواندن به راحتی دوباره شیرینی یا غذای مورد نظر خود را تهیه کنند.

مواد لازم برای تهیه باقلوا یزدی خوشمزه و مخصوص

پودر قند ۱۵۰ گرم
پودر پسته یا بادام ۳۰۰ گرم
مایه داخل باقلوا
گلاب ۱/۲ لیوان
هل ۱/۲ قاشق غذا خوری
آرد سفید به مقدار لازم
شکر ۵۰۰ گرم
آب ۲ لیوان
تخم مرغ «زرده» ۲ شماره
بیکینگ پودر ۱/۲ قاشق مرباخوری
کره ۱۰۰ گرم
نمک به مقدار لازم
روغن مایع ۳ قاشق سوپخوری
گلاب به مقدار لازم
شیر ۱ استکان

طرز تهیه باقلوا یزدی خوشمزه و خانگی

برای اینکه کار را آغاز کنیم شما باید در گام نخست مایه داخل باقلوا را آماده کنید برای این منظور شما  پودر بادام یا پسته رابا پودر قند و هل، خوب مخلوط کنید و آنرا نگه دارید.
برای تهیه شربت باقلوا هم شما باید مثل روش زیر عمل کنید.

شکر رابا آب مخلوط کنید و روی آتش بگذارید. زمانی که جوش آمد و کمی غلیظ شد. گلاب را اضافه کنید و پس از چند جوش شربت را از روی اجاق بردارید. از صافی رد کنید و نگه دارید تا در دوران لازم ازآن استفاده کنید

و در گام بعدی شما باید  لواش باقلوا را تهیه کنید. که برای این کار ابتدا بیکینگ پودر و نمک را در شیر حل کنید. روغن و زرده های تخم مرغ را مخلوط کنید.
شیر رابه آن اضافه و خوب مخلوط کنید. آرد را الک کنید و به مرور به مایع موجود اضافه کنید تا جاییکه خمیرحاصله به دست نچسبد. خمیر را در کیسه نایلونی گذاشته و بگذارید یک الی ۲ ساعت بماند.
مرحله چهارم : آماده سازی باقلوا
از خمیر گلوله‌ای به اندازه یک نارنگی بردارید، به وسیله وردنه آنرا کاملا نازک کنید.
جعبه‌ای فلزی «یا ظرفی که قابل استفاده در فر باشد » را انتخاب کنید و خمیر را کف آن پهن کنید.
لواش دوم رابه همین ترتیب پهن کنید و روی لایه اول لواش قرار دهید؛ سپس مایع میان باقلوا که محتوی بادام یا پستهاست را روی ۲ لایه خمیر پهن کنید و با دست کاملاً فشار دهید. سپس با دست کمی گلاب را روی لایه های مواد بپاشید.
مجددا یک لواش دیگر را باز کنید، با وردنه خوب نازک کنید و روی مواد قرار دهید. سپس کناره‌های اضافی خمیرهای لواش رابا کارد جدا کنید و کل مواد رابه صورت لوزی یا مربع برش دهید.
کره را داغ کنید و روی شیرینی بریزید .
پس از آنکه کره کاملاً جذب شیرینی شد، جعبه باقلوا را در قسمت پائینی فری که قبلا با حرارت ۳۵۰ درجه به مدت ۲۰ دقیقه گرم شده، قرار دهید و سپس۱۰ الی ۱۵ دقیقه ، شیرینی را در پنجره بالایی قرار دهید تا روی باقلوا طلایی رنگ شود پس از خارج کردن باقلوا از فر، شربت تهیه شده را به مرور روی آن بریزید تا کاملاً جذب شیرینی شود. بگذارید شیرینی سرد شود.
درصورت تمایل میتوانید مجددا کمی شربت تدریجی روی باقلواها بریزید.

امیدواریم در پایان با کمک این آموزش توانست باشید یک باقلوا یزدی خوشمزه را در خانه کرده باشید همچنین می توانید برای تهیه باقلوا به شیوه ای دیگر در ادامه روی لینک تهیه باقلوای خانگی دیگر که کمی متقاوت است کلیک کنید.