خواص ماهی سالمون

با خواص ماهی سالمون بیشتر آشنا شوید.

با خواص ماهی سالمون بیشتر آشنا شوید.

ماهی سالمون یکی از ماهی های معروف در بسیاری از کشور های می باشد این ماهی خوشمزه در ایران هم بسیار پرطرفدار است و الان در فصل زمستان بسیاری این ماهی را خریداری می کنند و مصرف می کنند آیا تا به حال درباره خواص ماهی سالمون چیزی شنیده اید یا خیر اگر هیچ چیزی درباره خواص ماهی سالمون نمی دانید حتما تا انتهای این پست همراه ما باشید تا با کلی از خواص این ماهی آشنا شوید همچنین ما ابتدا به شما می آموزیم که چگونه یک ماهی سالمون تازه و سالم خریداری کنید نکاتی در این باره وجود دارد که می تواند به شما در خرید این ماهی کمک کند ما برای شما در ادامه همه خاصیت این ماهی را قرار دادیم که امیدواریم این پست به شما کمک کند که ماهی را بیشتر در برنامه غذایی خود قرار دهید و حتما در هفته یک یا دو بار از ماهی استفاده کنید.

راهنمای خرید ماهی سالمون

نکته قابل ذکر این است که هرچقدر ماهی سالمون از منابع طبیعی و وحشی گرفته شده باشد، ترکیبات آن به ویژه امگا ۳ موجود در آن کیفیت بیشتری دارند. ماهی‌ های سالمون پرورشی به جیوه آلوده شده‌اند و مصرف زیاد آنها موجب مسمومیت ناشی از جیوه می‌شود. در زمان خرید ماهی سالمون به این موارد توجه نمایید:

چشم‌های ماهی شفاف باشند.
رنگ آبشش‌های آن قرمز روشن باشد و بوی تازگی دهد.
گوشت ماهی سفت و انعطاف پذیر باشد و با فشار دادن به حالت اولیه برگردد.
رنگ آن یکدست و بدو نقاط تیره باشد.

1- کمک به یادگیری

توصیه می‌شود کودکان زیر ۵ سال به طور مرتب از ماهی سالمون تغذیه کنند. امگا ۳ موجود در ماهی سالمون به رشد کودکان کمک می‌کند و عملکر مغز را در آن‌ها بخصوص عملکرد شناختی را تقویت می‌نماید.

2- کمک به سلامت کلیه ها

عملکرد کلیه‌ ها به وسیله امگا ۳ که در ماهی سالمون به میزان زیادی یافت می‌شود، بهبود می‌یابد. در نتیجه کلیه می‌تواند به خوبی مواد غیر ضروری بدن را خارج نماید.

عملکرد کلیه‌ها به وسیله امگا ۳ که در ماهی سالمون به میزان زیادی یافت می‌شود، بهبود می‌یابد.

خواص ماهی سالمون

۳- مفید برای استخوان‌ها و مفاصل

ویتامین D موجود در ماهی سالمون پوکی استخوان را کنترل می‌کند. فرآیندی که در آن بافت استخوانی می‌شکند را تحلیل استخوان می‌گویند. در تحلیل استخوان التهاب نقش مؤثری دارد. یکی از مواد غذایی طبیعی ضد التهاب ماهی سالمون است. مصرف ماهی سالمون به دلیل داشتن امگا ۳ راهی برای قوی نگه داشتن استخوان‌هاست.

ماهی سالمون سرشار از کلسیم، امگا ۳ و پروتئین‌هایی است که برای حفظ استخوان‌ها بسیار مفید هستند. این مواد می‌توانند به ساختن کلاژن غضروف کمک نمایند و به این ترتیب به درمان علائم آرتروز پرداخته و باعث کاهش خطر ابتلا به آرتروز می‌شوند.

۴- مفید برای سلامت قلب

مصرف ماهی سالمون به طور مرتب به سبب داشتن اسید چرب امگا ۳ باعث کاهش خطر تصلب شراین و التهاب سیستماتیک می‌شود.
زمانی که به دلیل سخت شدن شریان‌ها به قلب برای پمپاژ کردن خون فشار وارد شود، حمله قلبی اتفاق می‌افتد. به منظور جلوگیری از این مسئله بایستی مواد سخت کننده رگ‌ها را دور و آزاد نماییم. مواد معدنی و اسید چرب امگا ۳ در ماهی سالمون باعث می‌شود پلاک‌هایی که باعث سخت شدن رگ‌ها و در نتیجه حمله قلبی می‌گردند، رفع شوند.

۵- خواص ماهی سالمون برای پوست و مو

به دلیل وجود امگا ۳، آنتی اکسیدان‌ های کارتنوئید و آستاگزانتین که در ماهی سالمون یافت می‌شود مصرف این ماهی می‌تواند پوست را انعطاف پذیر و درخشان نماید. همچنین باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد می‌شود که از علل پیری و بیماری‌ هستند.

مو‌هایی سالم و قوی نتیجه پوست سر سالم است. اسید‌های چرب امگا ۳ موجود در ماهی سالمون برای سلامت پوست سر بسیار مفید است. همچنین ماهی سالمون با آهنی که در خود دارد می‌تواند اکسیژن را به پوست کف سر برساند. مصرف ماهی سالمون می‌تواند پوست را انعطاف پذیر و درخشان نماید.

خواص ماهی سالمون

۶- سالمون ماهی ضد سرطان

اسید چرب امگا ۳ موجود در ماهی سالمون علاوه بر اینکه از بروز سرطان به میزان زیادی پیشگیری می‌کند، تومور‌ها را نیز از بین می‌برد. از جمله تومور‌هایی که به وسیله امگا ۳ موجود در ماهی سالمون از بین می‌روند عبارتند از:

سرطان پوست
سرطان پروستات
سرطان کبد
سرطان پستان
تومور‌های مغزی بدخیم

۷- تاثیر ماهی سالمون در بهبود بینایی

سندرم خشکی چشم و علائم تباهی لکه زرد که مربوط به پیری است با مصرف ماهی سالمون مرتفع می‌شود. ماهی سالمون با امگا ۳ موجود در خود باعث بهبود مایعات داخل چشم شده و فشار چشم بالا را کاهش می‌دهد. برای رشد چشم در نوزادان نیز مصرف ماهی سالمون به دلیل وجود امگا ۳ ضروری است.

خواص ماهی سالمون

8- خواص ماهی سالمون برای سلامت عمومی بدن

بدن به طور مرتب به ویتامین D نیاز دارد. کمبود ویتامین D باعث بروز بیماری‌هایی از جمله سرطان، ام اس، بیماری‌های قلبی و آرتریت روماتوئید می‌گردد. با مصرف یک وعده ماهی سالمون چیزی بیشتر از نیاز روزانه بدن به ویتامین D تامین می‌شود. همچنین آنتی اکسیدان‌های موجود در ماهی سالمون مانند کارتنوئید بدن را در برابر رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کند.

۹- خواص ماهی سالمون برای جنین

ماهی سالمون علاوه بر اینکه برای بزرگسالان و کودکان مفید است برای جنین موجود در شکم مادر نیز مؤثر است. مصرف ماهی سالمون در طول دوره بارداری به سبب اسید‌های چرب امگا ۳ و مواد معدنی که دارد، باعث تقویت مغز جنین می‌شود. ( قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید)

10- خواص ماهی سالمون برای مغز و اعصاب

ماهی سالمون به سبب داشتن امگا ۳ عملکرد و بازدهی مغز را بالا می‌برد و حافظه را تقویت می‌نماید. همچنین به دلیل داشتن ویتامین A، ویتامین D و سلنیوم سیستم عصبی را از خطرات مربوط به پیری حفاظت می‌کند. به همین دلیل ماهی سالمون حتی برای درمان افسردگی نیز مفید است. اضافه کردن ماهی سالمون به برنامه غذایی به دلیل وجود امگا ۳ در آن برای مدت طولانی از بروز آلزایمر پیشگیری کرده و آن را درمان می‌کند. ماهی سالمون به سبب داشتن امگا ۳ عملکرد و بازدهی مغز را بالا می‌برد.

۱۱- خاصیت ماهی سالمون در درمان هپاتیت C

امگا ۳ موجود در ماهی سالمون به درمان هپاتیت C کمک می‌کند.

درمان هپاتیت C به وسیله امگا ۳ موجود در ماهی سالمون امکان پذیر است.

۱۲- خواص ماهی سالمون برای کاهش وزن

مصرف ماهی سالمون نقش مهمی در کنترل افزایش وزن دارد. بازدهی تمرینات ورزشی به وسیله امگا ۳ موجود در ماهی سالمون بالا می‌رود. همچنین پروتئین‌هایی که در ماهی سالمون موجود است، تأثیر مثبتی در شکل دهی عضلات بدن دارد.

13- تاثیر مصرف ماهی سالمون در فشار خون

اختلالات گردش خون باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود. این اختلالات در جمع شدن پلاک‌ها، تنگ شدن و سفت شدن عروق نقش دارند که ناشی از کلسترول بالاست. خواص مصرف ماهی سالمون به کنترل فشار خون بالا کمک می‌کند.

در انتها امیدواریم این پست هم مورد توجه و رضایت کاربران وب سایت نازشو قرار گرفته باشد.