با عوارض جانبی مصرف بیوتین آشنا شوید

اس ام اس جار: در شرایطی بدن برای ارائه عملکرد درست خود به بیوتین نیاز دارد، مصرف بیش از حد این ماده مغذی می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد.
بیوتین یکی از مکمل های پر مصرف در جهان است. اما مصرف نادرست و بیش از حد این ماده مغذی مفید نیز می تواند با برخی پیامدهای منفی همراه باشد.
بیوتین یک ویتامین محلول در آب است که در مواد غذایی مانند بادام، غلات کامل، تخم مرغ، ساردین، گردوی آمریکایی، میوه‌ی خشک، خیار، جو دوسر، توت فرنگی، شیر گاو، و مخمر آبجو یافت می شود.

با عوارض جانبی مصرف بیوتین آشنا شوید

بیوتین که به نام ویتامین B7 یا ویتامین H نیز شناخته می شود طی سالیان اخیر از محبوبیت بیشتری برخوردار شده و به شکل مکمل نیز در هر جایی به راحتی در دسترس است.
در شرایطی بدن برای ارائه عملکرد درست خود به بیوتین نیاز دارد، مصرف بیش از حد این ماده مغذی می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد. همواره توصیه می شود که پیش از مصرف یک مکمل به پزشک مراجعه کرده و با وی مشورت شود و یا اگر قصد انجام این کار را ندارید درباره آن مکمل مطالعه کنید تا از بروز هر گونه واکنش نامطلوب پرهیز شود.

عوارض بیوتین

اگرچه بیوتین ویتامینی بی خطر محسوب می شود، اما بهتر است بیش از مقدار توصیه شده مصرف نشود. در ادامه با برخی از عوارض جانبی مصرف بیش از حد بیوتین بیشتر آشنا می شویم.
مصرف بیش از حد بیوتین می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد
ممکن است موجب آکنه شود
بیوتین بیش از حد در بدن می تواند موجب بروز آکنه کیستیک روی چانه و خط فک شود.
این ویتامین تولید سبوم، چربی پوست، را افزایش می دهد و شرایط برای انباشت گرد و غبار فراهم‌تر می شود. اما باید به این نکته توجه داشت که آکنه طی چند هفته پس از قطع مصرف بیوتین از بین می رود.
بهتر است روزانه کمتر از 2,500 میکروگرم بیوتین دریافت کنید. زمانی که مکمل بیوتین مصرف می کنید آب فراوان بنوشید تا خطر ابتلا به آکنه کاهش یابد.
ممکن است موجب واکنش های آلرژیک شود
برخی افراد ممکن است به واسطه مصرف مکمل های بیوتین دچار آلرژی شوند.
واکنش های آلرژیک شایع نیستند، اما مواردی از این شرایط ثبت شده اند. واکنش آلرژیک می تواند شامل احساس تهوع، تورم گلو و صورت، بروز راش های پوستی خارش‌دار، احساس تنگی یا درد در ناحیه سینه باشد.
اگر پس از مصرف مکمل های بیوتین با هر یک از این علائم مواجه شدید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
آثاری که در زمان بارداری به همراه دارد
یکی از اثرات جدی بیوتین در دوران بارداری است. زنان باردار باید از مصرف دوزهای بالای بیوتین پرهیز کنند. این ویتامین ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. اگرچه آزمایشی روی انسان برای تایید این شرایط انجام نشده است، مشورت با پزشک پیش از آغاز مصرف بیوتین در دوران بارداری همواره بهترین گزینه است.
تکرار ادرار شکل می گیرد
گزارش هایی وجود دارند که نشان می دهند دوزهای بیش از حد بیوتین می توانند نیاز به دفع ادرار را افزایش دهند. مصرف دوزهای بالای بیوتین می تواند موجب تعریق غیر عادی نیز شود.
بیوتین بیش از حد در بدن می تواند موجب بروز آکنه کیستیک روی چانه و خط فک شود.
ممکن است موجب اسهال شود
افرادی که دوزهای بالای بیوتین را مصرف می کنند ممکن است با گرفتگی معده و اسهال مواجه شوند. در چنین شرایطی توقف فوری مصرف بیوتین بهترین گزینه است.
حالت تهوع شکل می گیرد
افرادی که از مکمل های بیوتین استفاده می کنند گاهی اوقات طی مراحل اولیه مصرف با احساس حالت تهوع خفیف مواجه می شوند. با گذشت زمان، این عارضه جانبی نیز بهبود می یابد.
ممکن است سطوح گلوکز خون را افزایش دهد
نتایج یک مطالعه نشان داد که مکمل بیوتین برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند گزینه خوبی محسوب نمی شود زیرا این ویتامین تولید گلوکز و اسیدهای چرب را در بدن افزایش می دهد.
در صورت ابتلا به دیابت، پیش از آغاز مصرف مکمل بیوتین با پزشک خود مشورت کنید و آن را بیش از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.
با داروهای دیگر تداخل ایجاد می کند
بیوتین می تواند تعاملی منفی با داروهای ضد تشنج و داروهای کاهنده کلسترول داشته باشد. دوزهای بالای مکمل بیوتین می تواند کارایی این قبیل داروها را کاهش دهد.
افیوژن پلوروپریکارد ائوزینوفیل
در یک مورد، برای یک زن که مکمل بیوتین به همراه ویتامین B5 مصرف کرده بود شرایط بسیار نادر افیوژن پلوروپریکارد ائوزینوفیل مشاهده شد. این واکنش شدید زمانی رخ می دهد که خون و هوا وارد فضای حفره پلور اطراف ریه ها می شوند که عفونت ریوی را به همراه داشته و می تواند به شرایطی تبدیل شود که زندگی فرد را در معرض خطر قرار می دهد.
ممکن است موجب مشکلات ریوی حاد شود
در برخی افراد، دوز بالای بیوتین می تواند موجب مشکلات ریوی حاد یا آنافلاکسی شود. در چنین شرایطی مراجعه فوری به پزشک اهمیت دارد.نحوه مصرف قرص بیوتین
زمانی که مکمل بیوتین مصرف می کنید آب فراوان بنوشید تا عوارض آن کاهش یابد
اقدامات پیشگیرانه هنگام مصرف بیوتین
عوارض جانبی که در بالا به آنها اشاره شد ناخوشایند به نظر می رسند، اما اگر به روش درست از مکمل ها استفاده کنید با آنها مواجه نخواهید شد. با مد نظر قرار دادن برخی اقدامات می توانید از تمام فواید سلامت بیوتین لذت ببرید.
آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید. کم آبی بدن می تواند سطوح بیوتین در بدن را کاهش دهد.
از الکل، سیگار و مواد مخدر پرهیز کنید. الکل و مواد مخدر می توانند موجب کم آبی بدن شوند که به کمبود بیوتین منجر می شود.
از مصرف بیش از دو سفیده تخم مرغ در روز پرهیز کنید.
اگر برای نخستین بار است که مکمل مصرف می کنید، بهتر است از دوزهای کم آغاز کرده و به تدریج آن را افزایش دهید.
با معده خالی مکمل مصرف نکنید. مکمل بیوتین را همراه با وعده های غذایی خود مصرف کنید.
بیش از اندازه به مکمل بیوتین وابسته نشوید. شما همواره می توانید از منابع غذایی بیوتین مورد نیاز بدن خود را تامین کنید.
توصیه شده است که مکمل بیوتین با مولتی ویتامین های دیگر مصرف شود تا از هر گونه عدم تعادل ویتامینی پیشگیری شود.
پیش از آغاز مصرف مکمل بیوتین با پزشک خود مشورت کنید. پزشک را از هر گونه مشکل زمینه ای که به آن مبتلا هستید آگاه کنید تا دوز مناسب برای شرایط سلامت شما تجویز شود. اگر با هرگونه عوارض جانبی مواجه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
مقدار مصرف توصیه شده برای بیوتین
پیش از آغاز استفاده از مکمل بیوتین هر فردی در هر سنی بهتر است به پزشک مراجعه کرده و در این زمینه با وی مشورت کند.
به طور کلی، مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای بیوتین شامل موارد زیر می شود:
0 تا 12 ماهگی – 7 میکروگرم
1 تا 3 سالگی – 8 میکروگرم
4 تا 8 سالگی – 12 میکروگرم
9 تا 13 سالگی – 20 میکروگرم
14 تا 18 سالگی – 25 میکروگرم
افراد بزرگتر از 19 سال – 30 میکروگرم
زنان باردار – 30 میکروگرم
مادران شیرده – 35 میکروگرم
مکمل های بیوتین به طور معمول در سه ترکیب 10 میکروگرم، 50 میکروگرم و 100 میکرو گرم در دسترس هستند.

با عوارض جانبی مصرف بیوتین آشنا شوید

نوشته با عوارض جانبی مصرف بیوتین آشنا شوید اولین بار در اس ام اس جار | مدل لباس، عکس، سرگرمی، فال و دکوراسیون. پدیدار شد.