بوقلمون شکم پر

بوقلمون شکم پر خوشمزه و مخصوص

در این مطلب از سایت نازشو نیز برای شما دستور تهیه بوقلمون شکم پر خوشمزه و مخصوص را نیز قرار دادیم شاید این غذا کمتر در طول سال تهیه می شود اما حتی اگر شده یک بار می خواهید آن را نیز تهیه کنید می توانید از دستور زیر نیز استفاده کنید. همانطور که می دانید غذای بوقلمون شکم پر یکی پرخاصیت ترین غذا های است که به غذا بچه پولدار ها هم نیز معروف است. و شاید خیلی ها نحوه درست کردند آن را نمی دانند و ما در این مطلب نیز آموزش تهیه آن را برای شما نیز قرار دادیم تا شما با خواندن این مطلب هم با این غذا نیز آشنا شوید و هم با مواد لازم تهیه آن که شاید انقدر هم که فکر می کردید مواد زیادی نیاز نداشته باشد و تصمیم بگیرید یک بار حتما تصمیم بگیرید این  غذا را تهیه کنید من هم مثل شما اولین بار است که می خواهم با طرز تهیه این غذا آشنا شوم در ادامه نیز همراه ما باشید تا با طرز تهیه بوقلمون شکم پر نیز آشنا شوید و امیدواریم که از این آموزش لذت ببرید و کامل آن را فراگیرید. دقت کنید که مواد اولیه این غذا باید حتما مرغوب باشد تا غذای نهایی خوشمزه باشد.

مواد لازم برای تهیه بوقلمون شکم پر خوشمزه و مخصوص

۲ /۱ پیمانه زعفران محلول در آب
۱۰۰ گرم گردوی چرخ شده
۱ عدد بوقلمون متوسط بین ۶ تا ۸ کیلو
۱۰۰ گرم کره
۱ عدد پیاز بزرگ
۲ پیمانه پیازداغ
۱ کیلو گوشت چرخ کرده
۳ عدد فلفل کبابی
۳۰۰ گرم شاه بلوط
۱ پیمانه کرفس ریز شده و تفت داده شده
به میزان لازم نمک و فلفل

نکاتی اساسی که قبل از تهیه حتما آن را بخوانید

– بهتر است بوقلمون را تازه از بازار تهیه کرده و بپزید. اگر بوقلمون یخ‌زده گرفتید، دو روز آن را داخل یخچال قرار دهید تا یخ آن باز شود. دقت کنید که بوقلمون یخ‌زده را در دمای اتاق قرار ندهید تا یخ آن باز شود.
– یک ساعت قبل از اینکه بوقلمون را بپزید، از یخچال بیرون آورید. این کار به پخت بهتر بوقلمون شکم پر کمک می‌کند.
– اگر می‌خواهید داخل شکم بوقلمون را با چاشنی موردنظرتان پر کنید، بهتر است چاشنی را جداگانه بپزید، سپس در نیم ساعت آخر پخت بوقلمون، داخل شکم آن کنید؛ چون با اضافه کردن چاشنی، زمان پخت بوقلمون افزایش پیدا می‌کند.
-بهترین روش برای مزه دار کردن بوقلمون استفاده از آب‌نمک است. به‌جای اینکه شکم بوقلمون را با چاشنی پر کنید می‌توانید آن را در آب‌نمک به مدت چند ساعت یا از شب تا صبح خیس کنید. این کار باعث می‌شود بوقلمون شما خوش‌طعم‌تر و لذیذتر شود. به این صورت که در یک قابلمه بزرگ آب بریزید و به ازای هر ۴ لیتر آب حدود یک فنجان نمک به آن اضافه کنید، سپس بوقلمون را داخل آن قرار دهید و آن را به مدت ۲-۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید. اگر می‌خواهید آن را از شب تا صبح داخل یخچال قرار دهید، مقدار نمک را نصف کنید.
– اگر می خواهید شکم بوقلمون را با چاشنی پر کنید، بهتر است دیگر آن را در آب‌نمک نخوابانید؛ چون بوقلمون شما بیش‌ازاندازه شور شود.
– اگر می‌خواهید از پخت بوقلمونتان مطمئن شوید، می‌توانید یک عدد چاقو داخل ران آن فرو کنید. اگر آب داخل آن از بین رفته بود، می‌توانید بوقلمون را از فر درآورید.
– بعد از پخت بوقلمون، بهتر است حدود ۳۰-۲۰ دقیقه به آن استراحت دهید، سپس آن را خرد کنید. این کار باعث می‌شود خرد کردن آن راحت‌تر شود.

طرز تهیه بوقلمون شکم پر خوشمزه و مخصوص

۱ ابتدا بوقلمون را خوب بشویید، داخل شکم آن را آغشته به نمک و فلفل کنید و ۵۰ گرم کره داخل شکم بوقلمون بمالید.

۲ از قبل گوشت چرخ کرده را با کمی پیازداغ داخل یک تابه مناسب تفت دهید. شاه بلوط چرخ شده را هم به گوشت اضافه کنید. بقیه پیازداغ و گردوی چرخ شده و کرفس ریز شده را هم به مواد گوشتی اضافه کنید. حالا فلفل کبابی خرد شده، کمی زعفران و نمک و فلفل را هم به گوشت اضافه کنید.
۳ مواد را داخل شکم بوقلمون بریزید و شکم آن را با سوزن درشت بدوزید. پاهای آن را مثل مرغ محکم به هم ببندید. پیاز درشت را حلقه‌حلقه کرده و آن را کف سینی فر یا یک ظرف مخصوص بچینید. کمی نمک و فلفل هم روی پیازها بریزید.
۴ روی پوست بوقلمون کمی زعفران بمالید. ۵۰ گرم کره را هم روی آن مالیده و سپس بوقلمون را داخل سینی قرار دهید. سینی را داخل فر با دمای ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد بگذارید.
۵ وزن بوقلمون را حساب کنید. هر مقدار که بود عدد یک را از آن کم کنید تا مقدار زمانی که برای پختش لازم است به دست آید (وزن بوقلمون – ۱ = زمان پخت) این‌گونه زمان پخت به دست می‌آید.
۶ طی زمان پخت کف سینی، آب بوقلمون جمع می‌شود. آن را مرتب با برس روی بوقلمون بمالید تا براق شود. برای اینکه پخت بهتری داشته باشید، می‌توانید بوقلمون را با فویل بپوشانید. اگر شاه بلوط نبود از فندق استفاده کنید. امیدوارم که مورد پسند شما نیز این آموزش قرار گرفته باشد.