ترشی زمستانی

ترشی زمستانی برای شب یلدا

ترشی زمستانی برای شب یلدا

برای شما در این مطلب از سایت تفریحی و سگررمی نازشو می خواهیم برای شما طرز تهیه یک ترشی زمستانی فوق العاده خوشمزه را با لبو و انار آموزش دهیم. این ترشی بسیار خوشمزه می تواند پیشنهاد خوبی برای شب یلدا باشد که شما می توانید در ادامه نیز روش تهیه کامل این ترشی را یاد بگیرید.

مواد لازم برای تهیه ترشی زمستانی

آب انار دو لیتر
چغندر قرمز یک کیلوگرم
سرکه انار دو لیوان بزرگ
گلپر دو قاشق غذاخوری
انار دانه شده دو کیلوگرم
تخم گشنیز دو تا سه قاشق غذاخوری
سیاه دانه چهار قاشق غذاخوری
نمک یک قاشق غذاخوری
فلفل قرمز خشک شده به میزان لازم
در صورتی که دسترسی به سرکه انار ندارید، می‌توانید آن را با سرکه لبو یا انگور جایگزین کنید. بهتر است از دانه‌های اناری استفاده کنید که هسته‌های سفتی نداشته باشند، زیرا خوردن آن آسان‌تر و دلپذیرتر خواهد بود.

ترشی زمستانی جدید

طرز تهیه ترشی زمستانی با لبو و انار

برای آغاز کار تهیه ابتدا باید انارهای دانه شده را در ظرفی دردار ریخته و روی آن نمک بپاشید و هم بزنید. سپس درب آن را ببندید و در گوشه‌ای قرار دهید تا برای مدت شش تا هشت ساعت در دمای محیط استراحت کرده و اندکی نرم شوند. در ادامه کار تهیه باید چغندرهای تمیز را در قابلمه‌ای نچسب یا لعابی بریزید و تا سه سانتی‌متر بالاتر از سطح آنها به آن آب اضافه کنید. اجازه دهید تا چغندر بر روی حرارت نرم و پخته شود.
وقتی که چغندرها به طور کامل پخته شد، قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود، سپس پوست آنها را بکنید.

در این مرحله لبوها را به شکل دلخواه درآورید. می‌توانید آنها را رنده کنید؛ این کار سریع‌ترین و راحت‌ترین کار است. اما اگر دوست دارید ظاهر منظم‌تر و با سلیقه‌تری داشته باشد، می‌توانید آنها را به صورت مکعب‌های ریز خرد کنید. برخی از افراد نیز با استفاده از قالب به لبو شکل‌های زیبایی می‌دهند که ترشی را بسیار زیبا و اشتهاآور می‌کند. سرکه انار را در داخل قابلمه‌ای غیر آلمینیومی و غیر مسی بریزید و آن را بر روی حرارت ملایم قرار دهید. پس از دو دقیقه آب انار را نیز اضافه کنید و منتظر شوید تا به جوش آید.

ترشی زمستانی

پس از گذشت پنج تا هفت دقیقه از جوشیدن سرکه و آب انار، لبو‌های خرد شده و دانه‌های انار نمک‌دار را به آن اضافه کنید و برای مدت سه تا چهار دقیقه اجازه دهید تا با هم بجوشند. قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا به طور کامل خنک شود. فلفل قرمز، تخم گشنیز، گلپر و سیاه دانه را با یکدیگر آسیاب کنید و پس از خنک شدن لبو و انار، به آن اضافه کنید. ترشی را به ظرفی تمیز و دردار منتقل کنید و برای مدت یک هفته در یخچال نگه دارید تا برسد. ترشی انار و لبوی شما آماده است. شما می‌توانید آن را در کاسه‌ای کوچک در کنار غذاهای خود سرو کنید.

نکات تکمیلی

 برخی از افراد دوست دارند که مزه ترش این ترشی اندکی کم شود و به همین دلیل در آن شکر اضافه می‌کنند. برخی از افراد نیز سیب رنده و پخته شده را به مواد اضافه کرده و به همراه مقداری شکر می‌جوشانند که مزه آن برای کسانی که تمایل به خوردن ترشی‌های بسیار ترش ندارند، قابل پسند خواهد بود.