تهیه برنج مجلسی به روش حرفه ای ها

شاید برای بسیاری از ما تهیه برنج کار بسیار ساده ای باشد که حتی افرادی که هیچ نوع غذایی را بلد نیستند با چند ترفند می توانند برنج تهیه کنند. اما وقتی بحث تهیه برنج مجلسی می شود بسیاری به مشکل می خورند و برنج آن ها خوب از آب در نمیاید. و همین کار ساده ای که شاید هر روز برخی انجام می دهند اما در زمان مهمانی ها دچار مشکل می شوند. و اگر این اتفاق برای شما افتاده باشد حتما بسیار برایتان تلخ خواهد بود چون ما ایرانی ها بسیار در پذیرایی از مهمان ها حساس هستیم و دوست داریم تمام چیزا هایی که سرو می کنیم بدون مشکل باشد. و ما در این پست از سایت تفریحی و سرگرمی نازشو تلاش کردیم روش تهیه برنج مجلسی بدون نقص را به شما آموزش دهیم و تمام نکات مورد نیاز به شما بگوییم.

نکات کلیدی برای تهیه برنج مجلسی

۱. اولین نکته این است که برنج را با آب و نمک خیس کنید. یک ظرف متناسب با تعداد پیمانه‌های برنج انتخاب کنید و بعد از شستن برنج آن را با آب داخل ظرف بگذارید و به اندازه تعداد پیمانه‌ها یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید و ۴، ۵ ساعت کاری با آن نداشته باشید. به‌عنوان مثال اگر ۴ پیمانه برنج داشتید باید ۴ قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید. البته این میزان نمک برای وقتی است که می‌خواهید برنج را آبکش کنید. برای برنج کته باید به ازای هر پیمانه برنج دو پیمانه آب و سر قاشق چای‌خوری نمک بریزید.

۲. انتخاب ظرف مناسب می‌تواند در کیفیت برنج پخته شده بسیار تاثیرگذار باشد. توجه داشته باشی مقدار برنج خامی را که برای پختن انتخاب می‌کنید با ظرف مورد نظر تناسب داشته باشد، زیرا برنج در هنگام پختن به دو برابر اندازه خام خود می‌رسد، پس انتخاب ظرف کوچک می‌تواند در دم کشیدن برنج، تاثیر منفی بگذارد.

۳. موقع پختن برنج برای برنج آبکشی شعله گاز بسیار مهم است. سعی کنید بزرگ‌ترین شعله را (متناسب با میزان برنج) انتخاب کنید و بعد از اینکه آب به جوش آمد، آب برنج را خالی و به آب قابلمه اضافه کنید. صبر کنید تا برنج خوب قل بزند و وقتی برنج نه خیلی سفت نه خیلی نرم بود آن را آبکش کنید. برای کته اما شعله را کم کنید تا آرام با آب خودش بپزد.

تهیه برنج مجلسی

۴. اگر برنج در حال جوشیدن زیاد جوش خورد و یا وا رفت می‌توانید با اضافه کردن ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری آبلیمو از وا رفتن آن جلوگیری کنید.

۵. وقتی برنج را آبکش کردید، آن را درون قابلمه بریزید و کف قابلمه را کمی چرب کنید. شعله متوسط را انتخاب کنید و در قابلمه را بگذارید تا برنج بخار کند. سپس دم‌کنی را بگذارید.

۶. اگر در زمان آب‌کش کردن برنج احساس کردید که برنج شور شده روی برنج آب بگیرید تا شوری آن از بین برود.

۷. اگر می‌خواهید برنج خوب قد بکشد، موقعی که در اوج جوشیدن است، یک استکان آب سرد داخل برنج بریزید. علاوه بر این قابلمه را بزرگ انتخاب کنید تا برنج جای کافی برای قد کشیدن داشته باشد. هنگام جوشاندن برنج نیز، دو قاشق روغن مایع داخل آب قابلمه بریزید تا هم خوب قد بکشد هم به اصطلاح خوش پخت شود. موقع آبکش کردن برنج هم روی برنج آب سرد نریزید زیرا به برنج شوک وارد کرده و جلوی ادامه قد کشیدن آن را می‌گیرد. امیدواریم که این نکات به شما کمک کند تا از این به بعد بتوانید برنج های فوق العاده برای مجالس خود تهیه کنید.

1 نظر در “تهیه برنج مجلسی به روش حرفه ای ها

  1. قادر گفت:

    30 تومن داری دستی بدی؟؟؟

نظرات بسته شده اند