جاذبه های شهر وان

جاذبه های شهر وان را بشناسید

جاذبه های شهر وان

شهر وان یکی از زیباترین شهر های ترکیه است اسن شهر در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار دارد به همین دلیل سالانه مسافران و گردشگران زیادی به این شهر سفر میکنند تا از جاذبه های این شهر لذت ببرند از جاذبه های شهر وان می توان به قلعه شهر وان . دریاچه وان و خانه گربه های وان اشاره کرد قلعه ای که در شهر وان شهرت یافته در آن بازمانده ای از آثار دوره هخامنشی و سلطنت خشایار شاه وجود دارد و بزرگ ترین دریاچه کشور ترکیه که به دریاچه وان معروف است در این شهر قرار گرفته است کلیساها و بقایای باستانی قرار گرفته در اطراف این دریاچه بسیار چشم نواز است و ماهی های در این دریاچه وجود دارند که در جاهای دیگر ترکیه وجود ندارند و مخصوص آن ناحیه هستند. دولت ترکیه هزبنه های زیادی را برای زیبا سازی و بازسازی بناهای باستانی شهر وان انجام داده است یکی دیگر از جاذبه های شهر وان مکانی موسوم به خانه گربه های شهر وان است که این گربه جزو نژاد های کمیاب در جهان هستند که از چشمان با رنگ های متفاوت از هم به دنیا می آیند این مکان نگهداری گربه ها در یک دانشگاه در شهر وان ترکیه ساخته شده است این شهر در نزدیکی مرز ایران و نزدیک به شهر ارومیه قرار دارد به همین دلیل مسافرت به این شهر از راه زمینی نیز بسیار راحت و مقرون به صرفه است البته شهر وان به مکان های خرید و هتل های شیک نیز بسیار معروف است و ایرانی های بسیاری برای خرید و گردش در مراکز خرید این شهر مسافرت میکنند.یکی از مناظر جذاب این شهر سلول های خورشیدی است که در سقف اکثر خانه ها دیده میشود و از آن برای به دست آوردن انرژی برق از نور خورشید استفاده میکنند.با نازشو همراه باشد تا شما رو با جاذبه های گردشگری شهر وان شهر توریستی ترکیه آشنا کنیم.

قلعه شهر وان

قلعه وان در شهر وان کشور ترکیه واقع شده است این قلعه در بخش شرقی ساحل دریاچه وان و در بالای کوه های نزدیک به دریاچه قرار گرفته که هم اکنون بقایای باقی مانده از آن به شکل ستون های بزرگ و دیوار های بلند و مرتفع دیده می شود.قدمت این قلعه به قرن 9 قبل از میلاد مسیح بر می گردد. این قلعه در قرن هفتم قبل از میلاد توسط اورارتو ها ساخته شده است و نزد اقوام مختلف مانند ارمنی ها رومی ها ، ماد ها ، هخامنشیان ، ساسانیان ، اعراب ، سلجوقیان ،عثمانی ها  و روس ها مورد استفاده قرار گرفته است.

جاذبه های شهر وان

 

کتیبه خشایارشاه

برای ساخت قسمت بالایی این قلعه از آجر استفاده شده است و ساخت قسمت های پایینی قلعه با استفاده از سنگ بازالت و بدون استفاده از مالت انجام شده است. کتیبه خشایار شاه که قدمت آن به دوران هخامنشی برمی گردد ابتدا توسط داریوش آماده شده است اما به دلایلی به صورت ناقص و خالی رها شده است اما در دوران سلطنت خشایار شاه این کتیبه ارزشمند تکمیل شده و به عنوان یک یادگار تاریخی در این قلعه باقی مانده است.

کتیبه خشایار شاه دارای 27 سطر و 3 ستون می باشد و از چپ به راست و به زبان های پارسی باستان اکدی و ایلامی بر روی آن حکاکی شده است. کتیبه خشایار شاه تنها کتیبه در دوران هخامنشی است که در داخل مرز های کنونی ایران قرار ندارد.

خشایار شاه در این کتیبه اهورا مزدا را خدایی بزرگ معرفی کرده که زمین و آسمان و مردم را آفریده است و سپس به معرفی خود پرداخته و خود را به عنوان شاه مردم ایران و شاه سرزمین پهناور و پسر داریوش معرفی می کند و به گفته خودش پدرش داریوش دستور داده بود این کتیبه کنده شود اما نوشته ای در آن کتیبه کنده نشد و در زمان زمامداری او دستور داد این کتبیه تکمیل شود تا اهورا مزدا و خدایان دیگر نگه دار پادشاهی و ساخته های او باشند.

اشنایی با بزرگ ترین دریاچه ترکیه

جاذبه های شهر وان ، دریاچه وان مساحتی در حدود 3.755 کیلومتر کربع دارد که اطراف آن با شهر ها و روستاهای زیبا پوشبده شده است اسن دریاچه در شرق کشور ترکیه واقع شده و با مرز ایران و ترکیه فاصله بسیار کمی دارد در اطراف دریاچه کوه هایی بلند و زیبا مشاهده می شود که حدود 1300 متر ارتفاع دارند و چشمه های کوچک این کوه ها به همراه آب باران تامین کننده آب این دریاچه هستند.

ماهی هایی که در دریاچه وان زندگی میکنند در هیچ کدام از دریاچه های دیگر ترکیه دیده نشده اند.و فقط در این دریاچه قادر به زندگی کردن هستند.این دریاچه دارای جزایر بسیار زیبا میباشد که میتوانید با قایق در آن ها گردش کنید.مکان های تاریخی و آثار باستانی بین تاریخ و طبیعت پیوند زیبایی ایجاد کرده اند.

دریاچه به شیبه مثلث می باشد و عمق آن به 171 تا 400 متر می رسد و در فاصله 1640 متر از سطح دریا قرار دارد.قسمت غربی دریاچه از قسمت شرقی آن عمیق تر است و عمق آن حدود 145 متر اندازه گیری شده است.اب دریاچه خاصیت قلیایی شدید دارد و خاصیت قلیایی آن 9.7 تا 9.8 پی اچ می باشد.و مقدار زیادی ترکیب سدیم کربنات و نمک های دیگر در آن وجود دارد.آب دریاچه برای کشاورزی و آشامیدن مناسب نیست اما با تبخیر ترکیبات سدیم کربنات و سایر نمک های موجود در آب از آن ها در صنعت و مواردی چون ساخت پاک کننده ها استفاده میکنند.این دریاچه در ارتفاع قرار گرفته است و هر سال زمستان های بسیار سردی را تجربه میکند اما آب دریاچه به دلیل غلظت بسیار بالای نمک یخ نمی زند.و فقط نقاط کم عمق قسمت شمالی دریاچه در زمستان منجمد می شود بنابراین این دریاچه برای شنا و آبتنی مکانی بسیار مناسب است.

خانه گربه های وان

شهر وان در کشور ترکیه به دلیل داشتن گربه های سفید رنگ و پشمالو و چشم های دو رنگ که یکی آبی و دیگری قهوه ای است شهرت دارد که عمل جذب بسیاری از گردشگران از نقاط مختلف جهان می باشد در این شهر مکانی به نام خانه گربه های وان ایجاد شده است که گردشگران از این گربه های استثنایی و کم یاب بازدید کنند این گربه ها باید مورد توجه و محبت شدیدی قرار بگیرند آن ها بسیار مهربان هستند و در گذشته این نژاد گربه در شهر وان نشانه ای الهی بوده است به همین دلیل این گربه ها مورد احترام خاصی قرار می گرفتند.
امیدواریم که از جاذبه های شهر وان لذت برده باشید و اگر به این شهر زیبا سفر کردید از جاذبه های گردشگری آن نیز بهره مند شوید از اینکه همراه ما بودید از شما سپاس گزار هستیم. برای حمایت از ما این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. برای اینکه مطلب جاذبه های شهر وان را به اشتراک بگذارید فقط نیاز است از دکمه های انتهای مطلب برای ارسال مطلب استفاده کنید.