علیرضا منصوریان

حمایت یا برکناری علیرضا منصوریان کدام؟

نازشو – دیروز در بازی استقلال و پدیده مشهد تیم استقلال سومین شکست فصل خود را تجربه کرد. آماری که استقلالی ها را به شدت نگران کرد و در بین هواداران استقلال دو دستگی ایجاد کرد بعضی ها از علیرضا منصوریان حمایت و بعضی ها هم خواستار برکناری منصوریان شدند. بعد از پایان بازی دیشب علیرضا منصوریان رفتار عجیبی داشت از فاتحه خواندن در زمین آزادی تا دست بر دست شدن با مهاجری قبل از سوت بازی و در آخر هم جمع کردن بازیکنان در وسط زمین و خنده های که بیشتر تلخ بود تا شیرین منصوریان بعد بازی به کنفراس خبری نیامد و پرسش میلیون ها طرفدار استقلال را درباره استعفای خودش بی جواب گذاشت. اما او حین خارج شدن از ورزشگاه درباره اینکه استعفای منصوریان اتفاق می افتاد یا خیر اینگونه جواب داد 48 ساعت آیند پاسخگو هستم.

موضوع که پیش می آید این است چه رفتاری در مقابل منصوریان درست است شاید هواداران نقش کلیدی داشته باشند چون خود همین هواداران منصوریان روی نیمکت استقلال آورند. و واقعا از علیرضا منصوریان در فصل گذشته کامل حمایت کردند آن ها بعد از شکست سنگین مقابل العین امارات هم از منصوریان حمایت کردند. اما نتایج لیگ باعث شد دیگر بعضی از هواداران دست از حمایت خود بر دارند. استقلال در گذشته هم این اتفاق برایش رخ داده بود و در آن زمان امیر قلعه نویی روی نیمکت استقلال حضور داشت. در آن زمان هم اعتراض هواداران بود اما بنا برخواست مدیرعامل وقت استقلال امیر قعله نویی در سمت خود باقی ماند و آن تیم را قهرمان کرد. اگر هم بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم در کارنامه منصوریان همیشه شروع لیگ زیاد خوب نبوده و این هم می تواند دلایل بسیاری داشته باشد کلی بازیکن جدید که باهم هماهنگ نیستند.

از خط دفاع بگیر تا خط حمله استقلال 96 در خط حمله کاوه رضایی را از دست داد. و به جای آن ها شهباززاده ، قائدی ، بیت سعید را جذب کرد. اگر خوب به این اسامی دقت کنیم فقط شهباززاده مهاجم نوک است. و قائدی بیت سعید اصلان قابلیت نوک بازی کردند را ندارند. و علی قربانی هم بیشتر بازیکن نیمه دوم است تا از ابتدا و مصدومیت شهباززاده دست علیرضا منصوریان را بیشتر بست. و فاصله زیاد بیت سعید با روز های اوج خودش بزرگترین مشکلات استقلال در خط حمله است.

خط هافبک قلب تپنده تیم های علیرضا منصوریان اگر به تیم های که منصوریان سرمربیگری آن را داشته است دقت کنید خط هافبک همیشه مهم ترین نقش را در پیروزی های این تیم داشته است. به فصل گذشته نگاهی بی اندازید. زوج امید ابراهیمی و نورافکن در فصل گذشته این دو بازیکن گل میزدند دفاع می کردند و پاس گل هم می دادند بدون آنکه هیچ کدام بازیکن بازیساز باشند. همه انتقاد های به منصوریان فصل گذشته این بود که چرا بازیساز ندارد بعد از رفتن بختیار رحمانی جواب این بود که پنجره نقل انتقالات بسته شده بود و استقلال نمی توانست بازیکن بگیرد و از همین رو فرشیداسماعیلی درخشید. هافبک های که دلیل اصلی موفقیت استقلال سال گذشته بودند. یا نیست اند یا با مرز آمادگی خود فاصله دارند. امید ابراهیمی که به دلیل مصدومیت امید نورافکن هم به دلیل تراکم بالای هافبک ها زیاد فرصت بازی پیدا نمی کند و با مرز آمادگی خود فاصله دارد. فرشید اسماعیلی بازیکنی که تازه از مصدومیت رهایی پیدا کرده است. با وجود آماده نبودن این بازیکنان منصوریان دست روی خرید های پر سر صدای خود گذاشته است. یعنی جباری ، شجاعیان ، جباروف ، روزبه چشمی در بین این بازیکنان روزبه چشمی در برخی بازی ها فوق العاده و در برخی بازی ها پر اشتباه جباری هم مشخص است هنوز با آمادگی فاصله دارد. شجاعیان دونده اما بی هدف شاید دلیل افت شجاعیان این باشد که نتوانست است خود را در ترکیب استقلال پیدا کند. و در کل بازیساز ها در ترکیب منصوریان سخت جا می افتن. جباروف بازیکن باتجربه آماده اما ناهماهنگ با تیم بازیکنی که بد کار نکرده است اما شاید به علت دیر اضافه شدن هنوز با تیم هماهنگ نیست. از همه این موارد چشم پوشی کنیم شاید عدم مهاجم خوب هم دلیل ضعف هافبک های استقلال باشد. بازیکنی که مثل آرش برهانی بار ها برای خود موقعیت می ساخت در استقلال نیست. و شهباززاده هم بیشتر بازیکن تمام کننده ای است. که زیاد خودش را در موقعیت قرار نمی دهد و تک موقعیت ها بیشتر استفاده می کند.

خط دفاع استقلال ناهماهنگ تر از خط دیگری است در این پست منتظری ، حسینی ، غفوری ، کریمی و زکی پور بازی کرده اند. و خسرو حیدری هم به علت مصدومیت درچند بازی حضور نداشته است.هماهنگ نبودن منتظری و حسینی بیشترین ضربه را به استقلال زده است. و منتظری آماده در تیم ملی اصلان نتوانست در استقلال خوب کار کند. حسینی اما جنگنده و خوب بازی می کند اما برخی مواقع فقط اشتباهات بزرگ انجام می دهد. سمت چپ یکی از نقاط ضعفی که تیم ها در چند بازی گذشته از آن استفاده کرده اند. جایی که کریمی به علت مصدومیت جزئی زکی پور در یک بازی برای این تیم بازی کرد و نمایش بسیار بدی داشت مثل فصل گذشته زکی پور هم آماده آماده نیست و شاید صلاح بود استقلال یک دفاع چپ خوب جذب کند که موفق نشد گزینه های استقلال برای این پست شایان مصلح و سعید آقایی بودند که به پرسپولیس و سپاهان پیوستند تا منصوریان ناچار با یعغوب کریمی تمدید کند. در سمت راست غفوری یک نیمه فوق العاده و یک نیمه بد غفوری در نیمه اول به خوبی به حمله اضافه می شود اما در اواخر بازی به خستگی هم در دفاع و هم در حمله به مشکل می خورد و نبود خسرو در این پست کامل حس می شود.

اما با تمام این مشکلات از حق نگذریم استقلال بد بازی نمی کند و با برگشت امید ابراهیمی و سجاد شهباززاده استقلال نمایش بهتری داشته باشد. همچنین استقلال در بازی های گذشته با تیم های خوبی بازی داشته و بازی های راحت تر استقلال باقی مانده و چند هفته فرصت دادن به منصوریان می تواند انتخاب بهتری نسبت به برکناری وی باشد. مربی جدید کلی فرصت می خواهد تا روی این تیم شناخت پیدا کند و همین یعنی از دست دادن نیم فصل و شاید از دست دادن قهرمانی هواداران با پشتیبانی از منصوریان می توانند دوباره این تیم را به روز های خوبش برگردانند.