خانه ای برای گربه های شهر وان

خانه ای برای گربه های شهر وان، اعتقادات و صحبت ها زیادی در مورد گربه های شهر وان در میان مردم رواج دارد که ممکن است برخی از آنان اغراق آمیز باشد.مثلا این که این گربه ها از خیس شدن هراسی ندارند که این دقیقا بر خلاف سایر همنوعان این نژاد گربه است و یا اینکه جفتی از این نژاد گربه توسط حضرت نوح سوار بر کشتی نوح شده اند.این گربه ها در سال 1999 در حال انقراض بودند تا جایی که فقط 90 گربه این نژاد کمیاب باقیمانده بود در همین راستا دولت کشور ترکیه مرکزی را تاسیس کرد تا نسل این نژاد کمیاب گربه حفظ شود و تعداد آنان افزایش یابد.این مرکز در بین مردم و گردشگران به خانه گربه های وان شهرت یافت که هر ساله گردشگران و مسافران برای بازدید از این مرکز توریستی بازدید می کنند.این مرکز در دانشگاه یوزنجی اییل قرار دارد.این گربه در شهر وان به زبان محلی پیشک نامیده شده است.این گربه مانند یک عضو خانواده و یا یک دوست شناخته می شود که بسیار مهربان است.و مانند گربه های دیگر تنها گربه خانگی و یا شکارکننده جانورانی مانند موش و حشرات نیست.این نژاد کمیاب گربه داری چشمان متفاوت از بکدیگر است.یا هر دو چشم گربه وان آبی و یا هر دو کهربایی و در حالتی دیگر یکی از چشمان گربه آبی و دیگری کهربایی است.این گربه ها در سال 1999 در حال انقراض بودند تا جایی که فقط 90 گربه این نژاد کمیاب باقیمانده بود در همین راستا دولت کشور ترکیه مرکزی را تاسیس کرد تا نسل این نژاد کمیاب گربه حفظ شود و تعداد آنان افزایش یابد..این مرکز در بین مردم و گردشگران به خانه گربه های وان شهرت یافت که هر ساله گردشگران و مسافران برای بازدید از این مرکز توریستی ترکیه بازدید می کنند.این مرکز در دانشگاه یوزنجی اییل قرار دارد.با مقاله خانه گربه های وان سایت نازشو همراه باشید.

آشنایی با گربه های شهر وان

در منطقه وان گربه را پیشک می نامند. گربه “وان” فقط گربه زینتی و یا گربه شکار کننده موش و حشرات نیست. بلکه یک دوست و عضوی از خانواده مورد قبول است.

“گربه وان” دارای خصوصیات ذیل می باشد: دراز، سفید، پشمی (بطوریکه روی زمین کشیده شود بدنی تنومند و بلند، قدمهایش مثل پلنگ ،دم اش مثل دم روباه کلفت و دراز، باهوش و سریع العمل.

علاوه بر این، تمیزی اش، دوست داشتنی بودنش، بازی کردن و فداکاری اش باعث بی همتا بودنش شده است. یکی از جالبترین جاذبه گربه وان، داشتن چشمهایی است که از یکدیگر فرق دارند(دیکروماتوپسی).

الف-هر دو چشم آبی

ب- هردو چشم کهربایی

پ- یک چشم آبی و یک دیگرچشم کهربایی

چشم آبی رنگ در گربه های شهر وان، همیشه ویژگیهای رنگ آبی آسمانی را نشان می دهد. ضمنا گربه های چشم قهوهای هم یافت می شود.

گربه های شهر وان
                         گربه های شهر وان

گربه های وان در مراحل نوزادی دارای چشم خاکستری رنگ می باشند. بعد از گذشت تقریبا ۲۵ روز از تولد گربه، رنگ چشمهایش شروع به تغییر خواهد نمود و چهل روز بعد از تولد، رنگ چشمهایش ثابت خواهد شد.

گربه وان، به حیوانات اهلی چون مرغها حمله نمی کند. گربه های شهر وان دوست دارند همراه انسان ها در یک خانواده زندگی کنند. از اینکه دیگران او را دوست بدارند خیلی خوششان می آید و به این عمل دوستانه به روش دوستانه پاسخ خواهند داد.

گربه وان تنها گربه ایست که به خواست خودش تمایل به شنا در آب وبازی در آب دارد و از این عمل خوشش میاید علاوه بر این گرم و یا سرد بودن آب رابا یکی از پا های جلویی اش آزمایش می کند و مطلوب بودن آنرا آمتحان می نماید.

در مواقع دفع حاجت، جلوی در می رود و با صدا کردن مخصوص به خود، به صاحبش حالی می کند در را به رویش باز کند.

جهت محافظت از نسل گربه های وان در دانشگاه یوزنجی ییل، خانه های مخصوص تاسیس گردیده است.

معرفی شهر وان

شهر وان از جاذبه های کشور ترکیه به دلیل داشتن گربه های سفید رنگ و پشمالو و چشم های دو رنگ که یکی آبی و دیگری قهوه ای است شهرت دارد که عمل جذب بسیاری از گردشگران از نقاط مختلف جهان می باشد در این شهر مکانی به نام خانه گربه های وان ایجاد شده است که گردشگران از این گربه های استثنایی و کم یاب بازدید کنند این گربه ها باید مورد توجه و محبت شدیدی قرار بگیرند آن ها بسیار مهربان هستند و در گذشته گربه های شهر وان در شهر وان نشانه ای الهی بوده است به همین دلیل این گربه ها مورد احترام خاصی قرار می گرفتند.شهر وان یکی از شهر های بسیار کوچک ترکیه است اما از لحاظ موقعیت جغرافیایی به دلیل قرار گرفتن نزدیک به مرز ایران و ترکیه مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی برای گردش و مسافرت بوده است. این شهر به دلیل مراکز خرید، هتل های شیک و زیبا و همچنین کتیبه تاریخی خشایارشاه در بین ایرانی ها شهرت دارد.اما یکی دیگر از جاذبه های شهر وان یک مرکز گردشگری به نام خانه گربه های وان است که در این مرکز گونه ای کم یاب از گربه سانان نگهداری میشود که باعث شهرت این شهر کوچک شده است.