خشک کردن گوجه فرنگی

خشک کردن گوجه فرنگی با روش های ساده

خشک کردن گوجه فرنگی با روش های ساده

اگر از گوجه فرنگی های خشک شده تا حال استفاده کردید می دانید که طعم آن و مزه آن بسیار شبیه گوجه فرنگی های تازه است و این روش خشک کردن گوجه فرنگی مخصوص در این فصل که گوجه های تازه خوب به راحتی یافت می شود شما می توانید از این روش خشک کردن گوجه فرنگی استفاده کنید که بسیار ساده است و شما به راحتی می توانید با خواندن این آموزش این کار را انجام دهید. ما در اینجا به شما دو روش عمده را آموزش خواهیم داد که شما بصورت دلخواه می توانید انتخاب کنید که از کدام روش برای خشک کردن استفاده کنید ما انتخاب را برعهده شما می گذاریم هر کدام از روش ها که احسا می کنید مناسب تر است برای شما از آن بهر بگیرد.

روش اول

استفاده از روش ساده و آسان که به روش میترانه ای مشور است این روش با استفاده از نورخورشید، بسیار متداول است. آنها کمتر از فر برای خشک کردن گوجه فرنگی استفاده می کنند و روش طبیعی را ترجیح می دهند. قند موجود در گوجه فرنگی، باعث می شود که به خوبی با این روش خشک شوند. در دمای 32 درجه‌ی سانتیگراد و روزهای خشک و گرم برای این منظور مناسب ترند.

خشک کردن گوجه فرنگی

پنجره‌ی سیمی که گوجه فرنگی را روی آن گذاشته اید را کمی بالاتر از سطح زمین قرار دهید تا هوا به خوبی در همه ی قسمت های آن جریان داشته باشد. خشک کردن گوجه فرنگی در برابر نورخورشید 2-4 روز طول می کشد، البته باز هم این مسئله به میزان گرمای هوا در این چند روز بستگی دارد.

خشک کردن گوجه فرنگی

روش دوم

حدود 3 کیلوگرم گوجه فرنگی در اندازه ی متوسط را بشوئید و از وسط دو نیم کنید. در وسط هر یک از تکه ها با چاقو یک علامت ضربدر بگذارید و بعد با فشار انگشتان کمی وسط برش را بالا بکشید تا گوشت بیشتری از گوجه فرنگی بیرون بزند. نیمه های گوجه فرنگی را کنار هم روی پنجره ی سیمی بچینید و بعد آن را در سینی فر بگذارید. روی گوجه فرنگی ها کمی نمک بپاشید. بگذارید چند دقیقه بماند تا نمک آب گوجه فرنگی را بیرون بکشد. حالا گوجه فرنگی ها را برگردانید. اکنون سینی را در فر با دمای 60- 80 درجه‌ی سانتیگراد یا 150- 175 درجه‌ی فارنهایت به مدت 8-12 ساعت قرار دهید. در فر را کمی باز نگه دارید. وقتی که گوجه فرنگی ها حدود نصف حجم اولیه می شود آماده اند، اما هنوز هم نرم هستند. حالا وقت آن رسیده است که آن ها را از فر خارج کنید و بگذارید در همان حالت روی پنجره‌ی سیمی سرد شوند. گوجه فرنگی های سرد شده را داخل ظرف های استریلیزه بگذارید و در آنها را ببندید و ظرف ها را داخل یخچال بگذارید.

خشک کردن گوجه فرنگی

برای استفاده ی طولانی مدت می توان ظرف ها را داخل فریزر نگه داری کرد. فقط برای فریز کردن گوجه فرنگی ها از ظرف های کوچکتر استفاده کنید و بعد روی هر یک کمی روغن زیتون بریزید و بگذارید مدت 1 هفته در یخچال بمانند، سپس داخل فریزر بگذارید. با این روش می توانید 3 کیلوگرم گوجه فرنگی متوسط را به مدت 2 هفته در یخچال و 12 ماه در فریزر نگه داری کنید. 10 دقیقه زمان برای تدارک کارها به اضافه‌ی زمان کافی برای خشک و سرد شدن گوجه فرنگی ها مورد نیاز است. 2-3 قاشق چایخوری نمک دریایی نیز لازم دارید. امیدواریم این دو روش به شما کمک کرده باشد که بتوانید گوجه فرنگی خشک شده را در منزل تهیه کنید.

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  خشک کردن آلبالو در منزل ساده و سریع