خواص و فواید میوه های پاییزی

خواص و فواید میوه های پاییزی بشناسید.

خواص و فواید میوه های پاییزی

با شروع فصل پاییز همه منتظر میوه های پاییزی هم می باشند. فصل پاییز بی شک یکی از بهترین میوه ها را دارد و بیشتر میوه های که عموم دوست دارند در این فصل پیدا می شود خوص و فواید میوه های پاییزی هم بسیار زیاد است که ما در این مطلب از سایت نازشو به بررسی خواص و فواید میوه های پاییزی می پردازیم تا شما با خواص میوه های پاییز آشنا شوید و هنگام خرید با فواید میوه های پاییزی هم نیز آشنا باشید. از جمله مهم ترین میوه های پاییزی می توانند به نارنگی ، نارنج ، لیمو ترش ، پرتغال (اواخر پاییز) ، بالنگ ،گلابی وحشی نیز اشاره کرد در این مطلب خواص و فواید این میوه های پاییزی را نیز بررسی می کنیم و شما را از خاصیت های میوه های پاییزی نیز آگاه می سازیم تا برای سلامتی خود بهتر خرید کنید. شما با مصرف درست میوه های هر فصل می توانید از خیلی از بیماری های که شایع می شوند جلوگیری کنید. بیشتر میوه ها خواص ضد ویروسی دارند مخصوص اند در فصل پاییز که بیماری های ویروسی بسیار شایع می شود که از مهم ترین آن سرما خوردگی و گلو درد است که شما می توانید با ایمن سازی بدن خود با مصرف میوه های پرخاصیت خود را در مقابل این نوع ویروس ها قوی کنید تا دچار آن نشوید. در ادامه ما را همراهی کنید تا خواص و فواید میوه های پاییزی بشناسید.

1- خواص گلابی وحشی

میوه ای که برداشت آن از اوایل پاییز نیز آغاز می شود و پر از خاصیت نیز می باشد. از جمله مهم ترین فواید گلابی وحشی را در زیر مشاهده می کنید.

1- خاصیت ضد قارچ
2- تقویت عمومی بدن و افزایش وزن
3- آنتی اکسیدان، ضد باکتری و ضد لاروی است.
4- گلابی وحشی آرام کننده اعصاب و تشنج
5- تقویت کننده نیروی جنسی
6- دارای سرشار از ویتامین C است
7- ادرار آور
8- تقویت کننده قلب ، معده و کبد
9- تنظیم اسید اوریک و فشار خون
10- نرم کننده سینه و حنجره

2- خواص نارنگی

یکی از خوشمزه ترین و محبوب ترین میوه های فصل پاییز که خواص بسیاری هم نیز دارد نارنگی است از اوایل فصل پاییزی در بازار ها یافت می شود اما کمی ترش است که مرور شیرین آن هم در بازار پیدا می شود. و برخی از خواص و فواید نارنگی را در زیر مشاهده می کنید.

1. طبیعت آن سرد و تر است.
2. نارنگی مفرّح قلب است و خفقان قلب را از بین می‌برد.
3. موجب تسکین تیزی خون و صفرا می‌شود و تشنگی را نیز کم می‌کند.
4. گُر‌گرفتی کبد و معده را کم می‌کند و ادرارآور است.

3- خواص و فواید پرتغال

خواص و فواید میوه های پاییزی ، یکی از میوه های پاییز و زمستان است که در اواخر فصل پاییز نیز یافت می شود و انقدر فواید و خواص پرتغال در رسانه گفته شده است بسیار از شما با تمام خواص این میوه خوشمزه آشنا نیز هستید که ما در این قسمت یک بررسی کوچیک انجام میدهیم در اصل پرتغال جزوه میوه های زمستانی است اما چون در فصل پاییز هم نیز یافت می شود ما آن را در این مطلب نیز قرار دادیم. پرتقال سرشار از ویتامین ها و املاح ضروری بدن می باشد. شاخص ترین ویتامین موجود در پرتقال، ویتامین ث می باشد ولی ویتامین های A,E,B نیز در ترکیبات پرتقال وجود دارد. بتاکاراتن نیز از مواد اصلی این میوه ی زمستانی می باشد. دانشمندان معتقدند که در پرتقال ماده ی ضد ویروسی وجود دارد که از بیماری های عفونی جلوگیری می کند ویتامین ث در پرتقال علاوه بر جلوگیری و درمان سرماخوردگی، سبب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می شود.

4- خواص بالنگ

فواید بالنگ ، بالنگ در کتب طب سنتی با نام «اترج کبیر» آمده‌است. میوه آنرا به فارسی بالنگ گویند و از نظر گیاه‌شناسی زیرگونه ای از بادرنگ است. این درختچه دارای میوه‌هایی است که گاهی به وزن یک کیلوگرم نیز می‌رسد. نوع دیگری از بالنگ را به فارسی «بادرنگ» می‌نامند و در کتب طب سنتی با نامهای بادرنج، باذرنج و اترج صغیر آمده‌است.

1. دارای دو نوع است که نوع کوچک آن را ترنج و نوع بزرگ آن را بالنگ می‌گویند.
2. طبیعت پوست زرد آن، گرم و خشک است و شحم آن یعنی گوشت آن که زیر پوست زرد آن است و شیرین‌مزه و سرد و تر است ولی سردی آن زیادتر از تری آن است و مغز ترش آن سرد و خشک است.
3. بالنگ ترش، ملطف و صاف‌کننده روح طبیعی و خون از صفرا و مسکن قی (استفراغ) صفراوی است.
4. بالنگ ترش برای خفقان قلب, تقویت کبد, معده و تسکین حرارت احشا مفید است.

5- خواص و فواید لیمو ترش

خواص و فواید میوه های پاییزی ، لیمو ترش یا به اختصار لیمو، میوه درخت لیمو و از مرکبات است. اگرچه بخصوص در آشپزی از پوست و گوشت لیمو استفاده می‌شود، لیموها را بیشتر به علت آب آنها پرورش می‌دهند. لیموها حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک هستند که موجب طعم ترش آنها می‌گردد. خواص لیمو ترش بسیار زیاد است که در زیر مشاهده می کنید.

1. لیموترش سرد و خشک است.
2. ملطف و از بین برنده خلط‌های غلیظ و لزج است.
3. برای سردرد, سرگیجه و ورم‌های حلق مفید است.
4. برای خفقان ناشی از سودا, جوشش خون, التهاب معده و قی صفراوی مفید است.
5. برای سرد‌مزاجان, اعصاب و سرفه زیان‌آور است و مصلح آن شکر و عسل است.
6. طبیعت لیموی شیرین، سرد و تر است و از نظر منافع، بسیار ضعیف‌تر از لیموترش است اما مضر اعصاب نیست.

6- خواص نارنج

نارنج میوه‌ای که در ایران به فراوانی تولید می‌شود و محصولات جانبی متعددی نیز دارد. نارنج میوه درختی بزرگ و زیباست با برگهایی بزرگتر و خوشبوتر از برگهای درخت لیمو. شکوفه‌های آن که بسیارخوشبو است بهارنارنج نامیده می‌شود. در بعضی مناطق در تمام فصول سال می‌توان میوه نارنج را برروی درخت دید. در حالیکه هنوز میوه سال گذشته بر درخت است میوه‌های جدید هم در حال رسیدن هستند.  برخی از فواید نارنج را در زیر مشاهد می کنید.

1. ترش آن سرد و خشک است.
2. نارنج ترش لزوجتی دارد که برای نزل ه‌های سینه و سرفه‌ های گرم مفید است مخصوصاً اگر با پوست از وسط دو نیم کرده و پس از درآورن تخم‌های آن مقداری نبات کوبیده بر آن پاشیده شود و تا حدّ جوش حرارت داده شود، سپس میل شود.
3- هضم کننده
4- ویتامین ث
5- آنتی اکسیدان قوی
6- کمک به سلامت قلب
7- کمک به کاهش وزن

7- خواص و فواید سیب

درختان سیب حاصل از کاشت دانه بزرگ هستند، اما درختان حاصل از پیوند ریشه (ساقه زیرزمینی) کوچکند. بیش از ۷٬۵۰۰ رقم سیب شناخته شده وجود دارد، و در نتیجه طیف وسیعی از ویژگی‌های دلخواه به دست می‌آید. ارقام مختلف برای سلیقه‌ ها و استفاده‌های مختلف از جمله آشپزی، مصرف خام  پرورش می‌یابند. درختان سیب معمولاً با پیوند زدن تکثیر داده می‌شوند. فواید و خواص بسیار از جمله موارد زیر برای انسان دارند.

1- سیب مقوی کبد و اشتها آور است
2- درمان یبوست
3- سیب دارای مقدار زیادی کلسیم است
4- برطرف کردن اسهال
و…..

در این مطلب سعی شد برخی از خواص و فواید میوه های پاییزی را به شما آموزش دهیم که بعضی کامل و بعضی فقط مهم ترین خواص آن ها را قرار دادیم. مثل هر ماده غذایی دیگر این میوه ها هم ضرر های برای بعضی از افراد دارند و اگر شما به این میوه ها حساسیت دارید یا با خوردن آن دچار مشکل می شوید از آن استفاده نکنید یا با پزشک خود در این باره مشورت کنید مصرف بیش از حد هر یک از میوه ها ممکن باعث شود شما دچار مشکل شوید پس در مصرف آن زیادروی نکنید که مشکل جدید برای خود استفاده کنید و در پایان می توانید نظرات خود را درباره مطلب خواص و فواید میوه های پاییزی برای ما بنویسید.