قلعه رودخان

دانستنی های جالب درباره قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان فومن یکی از زیباترین مکان های دیدنی گیلان است که هر ساله گردشگران زیادی را به گیلان می کشاند این قلعه معروف گیلان در کوه و درختان زیبای فومن قرار گرفته است. که طبیعت فوق العاده زیبا و خوش آب و هوایی دارد. قلعه رودخان در قدمت بسیار طولانی دارد و یکی از قدیمی ترین قلعه های ایران محسوب می شود. بخاطر وجود همین قلعه رونق اقتصادی خوبی به این منطقه بخشیده است. ما در این مطلب از سایت نازشو می خواهیم شما را با دانستنی های جالبی درباره این قلعه زیبای گیلان آشنا کنیم که امیدوار هستیم برای شما جذاب و جالب باشد. ما همچنین درباره مشکلات این جاذبه گردشگری هم صحبت می کنیم. اگر قصد سفر به گیلان را دارید و می خواهید از مکان دیدنی فومن دیدن فرمایید دانستن نکات که ما در ادامه می خواهیم به شما بگوییم برای شما قلعه رودخان را جذاب تر می کند و علاقه شما برای دیدن این مکان فوق العاده زیبا را بیشتر می کند.

قلعه رودخان نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با 6/2 هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌است. موردی که درباره ی این بنا مهم است این است که این بنا به وسیله سنگ و آجر بنا شده و در قسمت های آسیب پذیر و نقاط حساس، سنگ با مایه ی ساروج به کار رفته، اما در سمت اطاق ها، برج ها و سقف های گنبدی شکل از آجر، گچ و ملات ساروج مصرف شده است. بلندی دیوارها متفاوت و از ۳ تا ۱۰ متر قابل تغییر است و در نقاط قابل نفوذ قلعه، دیوارها و باروها قطرهای و بلندی بیشتری دارند.انتخاب موقعیت مناسب، بهره وری از مصالح مستحکم، استفاده از سبک های مختلف معماری و ایجاد شکل های هندسی متنوع، عظمت خاصی برای این مجموعه منظور کرده است. شکل کلی قلعه نامنظم است و از دو قسمت شرقی و غربی ایجاد شده است. چون این قلعه تاریخی در کنار رودخانه ای بنا شده، معادل باستانی “دژ رودگان” یا “روگان” (دژی که در کنار رود قرار دارد) یا تغییر یافته آن به نام قلعه رودخان خوانده می شود. این قلعه به زبان اهالی آن منطقه که تالش هستند قله رخون نامیده میشود. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است. قلعه رودخان در دوران های تاریخی به نام های «قلعه هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگسار» و «سگسال» نیز خوانده شده است.

کشف قلعه رودخان

برای اولین بار در سال 1830 ميلادي الكساندر شودزكو «خچكو» محقق لهستاني‌الاصل هنگام تحقيق در گيلان متوجه اين قلعه شد و در يادداشتهاي خود موقعيت اين بنا را ثبت كرده است. وي درباره قلعه رودخان مي‌نويسد: «دژي است بر بالاي كوهي در قسمت علياي رودخانه‌اي به همين نام، بام آن سنگي است و طرفين ورودي داراي دو برج دفاعي مستحكم است و بر روي كتيبه سر در ورودي آن حك شده است كه اين قلعه براي نخستين بار در سال 918 تا 921 هـ . ق. براي سلطان حسام‌الدين امير دباج بن امير علاءالدين اسحقي تجديد بنا شد.

قلعه رودخان در تاریخ

با توجه به اينكه شهر فومن دوران طولاني مركز حكومت گيلان، پس از خاندان اسحاقوند بوده است، اهميت قلعه بيش از پيش قابل توجه است. كتيبه‌اي كه متعلق به اين قلعه است و هم اكنون در گنجينه رشت نگهداري مي‌شود، حاكي از آن است كه براي اولين بار در سال 918 هجري (13-1512 ميلادي) تا 921 هجري (16-1515 ميلادي) به فرمان «سلطان حسام‌الدين امير دباج بن امير علاءالدين اسحقي، مرمت گرديده است. از اين رو به قلعه حسامي نيز شهرت دارد. اين قلعه از دو بخش ارگ (محل زندگي پادشاه و حرمسراي وي) و قورخانه (محل فعاليتهاي نظامي و زندگي سربازان) تشكيل شده است. ارگ در قسمت غربي اين بنا در دو طبقه واقع شده و جنس آن از آجر است. قراول‌خانه‌ها در قسمت شرقي به صورت دو طبقه با نورگيرها و روزنه‌هاي متعدد بر محيط اطراف مسلط است. چشمه‌اي در ميان قلعه و گودترين محل آن وجود دارد.

طبيعت منطقه رودخان

از روستاي قلعه رودخان تا خود قلعه طبيعت بسيار زيبا و چشم اندازهاي زيادي وجود دارد كه توجه هر بيننده اي را به خود جلب مي كند. رفت و آمد با وسيله نقليه تا فاصله يك و نيم كيلومتري قلعه رودخان امكان دارد. در مسير صعود به قلعه، درختاني با قدمت زياد، به سمت آسمان سربرافراشته اند و نور از لابه لاي شاخه هاي اين درختان به پايين مي ريزد. قلعه ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دريا ارتفاع دارد. در سمت راست قلعه، رودخانه اي به همين نام قرار دارد كه از ارتفاعات سرچشمه گرفته و آب آن از جنوب به شمال در جريان است.

دیگر جاذبه های قلعه رودخان

در بین این توضیحات گفتنی است که این قلعه رستوران های بسیار محبوبی دارد. و یکی از راه جذب مشتری آن این است که یک نفر جلوی درب رستوران قرار می دهند که آواز بخواند و مشتری ها را دعوت کند به داخل حتی یکی از آن انقدر محبوب شده بود که به برنامه احسان علیخانی هم دعوت شده بود. شما در این قلعه می توانید عکاس های یادیگاری ها با لباس های سنتی گیلانی بگیرد. در کل به شما در گردش قلعه رودخان خوش خواهد گذشت.

مشکلاتی که قلعه رودخان را تهدید می کند

رطوبت بالای منطقه قلعه رودخان است که به بافت این قلعه آسیب می رساند سازمان میراث فرهنگی سعی کرده است با تدابیری که اندیشه است از این بنای تاریخی گیلان حفاظت کند. از این مشکلات بگذریم میرسیم به مشکلاتی که گردشگران فراهم می کند با ریختن زباله های خود در رود های این قلعه باعث آلوده شدن آب می شوند زباله ها در حال بالا رفتن روی زمین می ریزن و باعث می شوند منطقه شکل زیبای خود را از دست بدهد. و یکی مشکل عجیب دیگر اینکه این سطل زباله های این مکان دیر به دیر توسط شهرداری خالی می شود که همین هم به یک مشکل تبدیل شده و سطل زباله های این مکان ها نسبت به گردشگرانی که به مکان سر می زنند بسیار کم است که مسئولین این باید فکر در باره کنند.