بدنسازان

دانستنی های که بدنسازان حتما باید بدانند

دانستنی های که بدنسازان حتما باید بدانند

امروز در یکی دیگر از مطالب سایت نازشو برای شما مطلبی با عنوان دانستنی های که بدنسازان حتما باید بدانند قرار دادیم. اما این دانستنی ها چیست خیلی ورزش بدنسازی را بی هیچ مطالعه و هیچ هدفی نیز آغاز می کنند و بی برنامه جلو می روند و بدون آنکه اطلاعات درستی از این ورزش داشته باشند. شاید در کشور ما این موضوع بسیار نیز اتفاق می افتاد که افرادی بی هدف سراغ ورزشی می روند بی آن که حتی به خود در جامعه امروزی یک زحمت کوچک دهند و یک سرچ کن ببین و یکسری اطلاعات اولیه از ورزش مورد نظر بدست آورند اما اینجا کمتر این اتفاق می افتاد و ما در این مطلب برخی از حقایق مهم درباره بدنسازی را برای شما گردآوری کردیم و در این پست نیز قرار دادیم که اگر می خواهید این ورزش را نیز انجام دهید این مطلب می تواند بسیار برای شما کاربردی و مهم باشد. اگر دوستانی را می شناسید که علاقه مند به این ورزش هستند می توانید این مطلب را برای آن ها ارسال کنید تا آن هم با این دانستنی های بدنسازان را بدانند شاید با خواندن این مطلب با دقت بیشتری تصمیم انجام این ورزش را بگیرند. شما برای ارسال مطلب های سایت نازشو به دوستان خود می توانید از طریق دکمه های اشتراک گذاری انتهای هر مطلب پست مورد نظر را به شبکه های اجتماعی که دوست دارید بفرستید.

اهداف کوچک داشته باشید تا بزرگ شوید

با شروع فصل تابستان جوانان زیادی به باشگاه بدنسازی می روند با این هدف که به بدن مورد علاقه خود برسند. بدنسازان زیادی وجود دارند که داخل رختکن نشسته اند و خیلی هم مشتاق هستند تا بتوانند موفق شوند اما جنم کافی ندارند! مثلا می گویند: این تابستان می خواهم ۲۰ کیلوگرم وزن اضافه کنم، رکورد پرس سینه خود را به ۱۲۰ کیلو و بیشتر برسانم.
این اشتیاق قابل تحسین است؛ اما باید به واقعیت ها بیشتر توجه کرد! ابتدا باید اهداف را کوچک تر کنید. پیشرفت در باشگاه هر چقدر هم که کوچک باشد، باز هم پیشرفت است.
اگر الان ۱۲۰ کیلوگرم پرس می زنید، رکورد خود را به ۱۲۵ کیلوگرم برسانید. در پی این نباشید که با خود محاسبه کنید که در نهایت به چه کسی تبدیل خواهید شد! به جای آن، بر روی قدم بعدی خود تمرکز داشته باشید. بعد از اینکه به رکورد ۱۲۵ کیلوگرم رسیدید، حالا به فکر ۱۳۰ کیلوگرم باشید.
پیروزی های بزرگ نصیب کسانی می شود که این مراحل را دوست دارند و برروی پیشرفت های کوچک تمرکز می کنند.

انجام تمرین های قدیم پاسخگوی زمان حال نیست

مردان میان سالی را می بینیم که همان کارهایی را انجام می دهند که در نوجوانی انجام می دادند. حقیقت این است که دیگر آن جوان قدیم نیستند و بدن آنها فرق کرده است.
اگر شما ۸۰ کیلوگرم پرس سینه می زنید و قصد دارید به رکورد ۱۰۰ کیلوگرم دست پیدا کنید؛ رژیم غذایی خود را بهتر می کنید، برنامه تمرینی خود را با شرایط جدید سازگار می کنید و در آخرموفق می شوید. بعد تصمیم می گیرید که رکورد خود را به ۱۱۰ کیلوگرم برسانید؛ اما به نتیجه ای نمی رسید؛ زیرا شما دیگر آن فردی که ۱۰۰ کیلوگرم را جا به جا می کردید، نیستید.
کارهایی که قبلا انجام داده اید دیگر برای بدن تان پاسخگو نیست. شما تغییر کرده اید، برنامه غذایی و تمرینی و البته نوع تمرکز ذهنی شما هم باید تغییر کند.

ورزش هوازی را فراموش نکنید

بر خلاف باور بسیاری مبنی بر اینکه تمرینات هوازی باعث نابودی عضلات می‌شود، باید گفت این تمرینات برای رشد عضلات ضروری‌اند. تمرینات هوازی نه‌ تنها با افزایش سوخت و ساز بدن در سوزاندن چربی‌ها نقش دارند، بلکه برخی از مواد زایدی را که در بدن تولید می‌شود (مانند اسید لاکتیک) از بین می‌برد. علاوه بر اینها، تمرینات هوازی اکسیژن و مواد مغذی را به عضلات می‌رساند و در تقویت و رشد آنها نقش مهمی دارد.

نکته‌ی کلیدی در مورد تمرینات هوازی، شدت تمرین و مدت زمان آن است. برای اهداف بدن‌ سازی انجام تقریبا ۴۵ دقیقه تمرینات هوازی با فشار ملایم کافی است. پیاده‌روی سریع معروف‌ترین و مؤثرترین شکل تمرینات هوازی برای افزایش رشد عضلات است. بهتر است سه روز در هفته (ترجیحا یک روز در میان) و از ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح به مدت ۴۵ دقیقه پیاده‌روی سریع انجام بدهید.

روزهای معمولی، تعیین کننده هستند

هر چقدر قوی تر بشوید و این کار را به مدت طولانی ادامه بدهید، همه چیز سخت تر خواهد شد.اگر برای این به بدنسازی ادامه می دهید که شاید روزی همه چیز برای شما آسان شود، بهتر است وارد باشگاه نشوید. بعد از اینکه شما به یک نقطه خاص رسیدید، پیشرفت تان سخت تر خواهد شد.

در مدت زمان سه سال برای یک بدنساز خیلی چیزها تغییر می کند، دیگر خبری از پیشرفت زیاد و مداوم عضلات نیست و رکورد های تان به صورت گرمی بالا می رود.

اینکه شما پیشرفت نداشته باشید، طبیعی است و باید فقط به صورت مثبت روی هدف خود تمرکز کنید. شما روزهای معمولی زیادی را پیش روی خود دارید که موجب تغییر بزرگی در شما نمی شوند. این روزها، زمان هایی هستند که شما باید محکم باشید و آنها را پشت سر بگذارید.

شما در طول عمر ورزشی خود باید روش های مختلف که توسط سبک های مختلف ارائه می شوند را امتحان کنید. هر چقدر دانش شما بالاتر برود، در آینده می توانید از داشته های خود استفاده کنید.در یک روند دراز مدت شما باید نسبت به روش های جدید و متنوع، ذهن خود را باز نگه دارید.
یادتان باشد، هر چقدر بیشتر اطلاعات داشته باشید، بهتر خواهید شد؛ لازم نیست از همه دانش تان همین حالا استفاده کنید.

رویارویی با انتقادهای دیگران

شما به عنوان یک بدنساز یا مربی، با انتقادهای نیش داری در مورد چگونگی تمرین، تغذیه و بسیاری موارد دیگر رو به رو می شوید. باید با این افراد و انتقادها کنار بیایید، مردم عقاید مختلفی دارند و افراد زیادی هم وجود دارند که شما با آنها موافق نخواهید بود؛ البته پیشنهادات افراد متخصص و کاربلد را به کار گیرید. این فکر که باید همیشه حق با شما باشد و نیازمند این باشید تا توافق مردم را بدست آورید اشتباه است و برای شما نتیجه ای جز استرس نخواهد داشت.
به باشگاه بروید و ورزش خود را انجام دهید، تا به نتیجه برسید. تلاش تان را برای رسیدن به هدف بگذارید و هیچ وقت درگیر این نباشید که نشان دهید و اثبات کنید که افراد درباره شما اشتباه فکر می کنند.

خواب کافی

خواب کافی در ورزش ، ازدیگر مواردی که بدنسازان باید بدانند این مورد است. خواب کافی اهمیت بسیاری دارد. خواب کافی به فرایند پروتئین‌سازی کمک می‌کند و بدنساز را از لحاظ ذهنی برای جلسه‌ی بعدی تمرین آماده می‌کند. خوابیدن به تولید تستوسترون و هورمون رشد کمک می‌کند.

حقیقت مهمی که بدنسازان در مورد خوابیدن نباید فراموش کنند این است که با خوابیدن، بیش از ۸ ساعت چیزی خورده نمی‌شود! این امر می‌تواند برای عضلات فاجعه‌ بار محسوب شود؛ زیرا به دنبال این اتفاق ساختار عضلات شروع به شکستن می‌کند تا گلیکوژن لازم برای مغز و سایر اندام‌ها فراهم شود. برای جلوگیری از این اتفاق، پیش از رفتن به تخت‌خواب یک وعده‌ی سرشار از پروتئین میل کنید و بلافاصله پس از برخاستن نیز یک وعده‌ی پروتئینی دیگر بخورید (اگر آن روز قصد انجام تمرینات هوازی ندارید). میزان کافی خواب شب بین ۷ تا ۹ ساعت است. برای خواب راحت‌تر به توصیه‌های زیر توجه کنید:

پیش از خوابیدن دوش آب گرم بگیرید.
به موسیقی آرامش‌بخش گوش کنید.
مقدار کمی کربوهیدرات مصرف کنید.
شب‌ها در یک ساعت مشخص بخوابید.
در تخت‌خواب تلویزیون تماشا نکنید.
از داروهای خواب‌آور استفاده نکنید.
از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.