تره اسفناج

دستور تهیه تره اسفناج

دستور تهیه تره اسفناج

دستور تهیه تره اسفناج خوشمزه را در این پست آموزش آشپزی وب سایت تفریحی و سرگرمی نازشو برای شما منتشر کردیم. که در ادامه می توانید روش درست کردن آن را یاد بگیرد. برای دوستانی که با این غذا آشنایی ندارند باید گفت که این غذا در استان گیلان تهیه می شود و مثل بسیاری از غذاهای گیلانی طعم و مزه فوق العاده ای دارد. درست کردن آن خالی از لطف نیست.

 مواد لازم برای تره اسفناج

اسفناج 500 گرم
تخم مرغ 3 عدد
سیر 1 بوته متوسط
نارنج 2 عدد و یا ( آب نارنج 1/2 پیمانه )
برنج نیم دانه 1/2 پیمانه
کره 50 گرم
نمک و فلفل به مقدار لازم
زردچوبه به مقدار لازم
دارچین به مقدار لازم

تره اسفناج

 

دستور تهیه تره اسفناج

1- برای درست کردن این غذا ابتدا اسفناج را پاک کرده و بشویید. وقتی آب اسفناج کاملا رفت آن را درشت خرد کنید. در واقع بعد از پاک کردن و خرد کردن باید 500 گرم اسفناج جدا کنید.  برنج نیم دانه را پاک کنید و تمیز بشویید. سپس اسفناج خرد شده و برنج را داخل یک قابلمه بریزید. یک و نیم لیوان به آن ها اضافه کرده و گاز را روشن کنید. حرارت گاز باید ملایم باشد و چند وقت یک بار آن را هم بزنید تا تره اسفناج ته نگیرد. وقتی برنج کاملا پخت حرارت را خاموش کنید. در همین حالت که برنج داغ است آن را با گوشتکوب له کنید.

 

تره اسفناج

داخل یک تابه مقداری روغن بریزید و سیر را با مقداری زردچوبه تفت دهید تا کمی طلایی رنگ شود. مراقب باشید که آن ها را نسوزانید. وقتی سیرها طلایی شدند تخم مرغ ها را داخل آن بشکنید و هم بزنید تا سفت شوند. وقتی تخم مرغها آماده شد حرارت را خاموش کرده و دوباره سراغ قابلمه برنج و اسفناج بروید.  مجدد زیر قابلمه را روشن کرده و آب نارنج، فلفل سیاه، نمک و کمی دارچین به خورشت اضافه کنید. بعد از 5 دقیقه که آب نارنج ها را گرفته داخل قابلمه ریختید، مخلوط سیر داغ و تخم مرغ ها را به آن اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا مواد به صورت یکنواخت داخل قابلمه پخش شوند. مقداری از غذا تست کنید اگر به نظرتان چاشنی ترشی و نمک غذا کم بود یک مقدار دیگر اضافه کنید.

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  Rerum rerum sit ut neque corporis dolorem

اگر روی خورشت جمع شد و به اصطلاح دلمه بست، غذا آماده است. 5 دقیقه آخر پخت کره را داخل تره اسفناج بریزید.

نکات کلیدی برای تهیه تره اسفناج
– اگر برنج نیم دانه نداشته باشید می توانید از برنج سالم استفاده کنید، اما این غذا را حتما با برنج ایرانی بپزید.
– اضافه کردن پوره گوجه فرنگی و یا گوجه سرخ شده در کنار این غذا کاملا دلخواه است. اگر می خواهید از پوره گوجه فرنگی داخل خورشت تره اسفناج استفاده کنید. باید در همان ابتدا به برنج و اسفناج اضافه شود.
– اگر خورشت ترش تری دوست دارید می توانید مقدار آب نارنج را بیشتر کرده و یا بالعکس آب نارنج کمتری داخل غذا استفاده کنید.
– این غذا به دلیل وجود برنج ممکن است ته بگیرد. برای جلوگیری از این اتفاق باید غذا را مرتب هم بزنید.