دستور تهیه شوید پلو خوشمزه

دستور تهیه شوید پلو خوشمزه

دستور تهیه شوید پلو خوشمزه

برای شما در این مطلب وب سایت تفریحی و سرگرمی نازشو می خواهیم دستور تهیه شوید پلو خوشمزه و پرخاصیت را قرار دیهم یکی از غذا های بسیار مفید که در این ایام بسیار درست کردن آن برای سلامت خانواده ضرروی است. شوید پلو را با مواد مختلفی در هر شهری درست می کنند برخی با گوشت قرمز بعضی با گوشت مرغ حتی برخی بدون گوشت آن را تهیه می کنند. ما در این مطلب دستور کلی آن را با گوشت چرخ کرده آموزش می دهیم که بیشتر شبیه به یک غذا مجلسی برای پذیرایی از مهمان می شود . شما می توانید از مرغ ریش ریش استفاده کنید یا اصلا گوشت را حذف کنید و یک غذا گیاهی داشته باشید. می توانید از سیب زمینی به عنوان جایگزین گوشت استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه شوید پلو

برنج: ۴ پیمانه
لوبیا چشم بلبلی: ۲ پیمانه
شوید خشک: ۶ قاشق سوپ‌خوری
گوشت چرخ کرده: ۲۵۰ گرم
پیاز متوسط: یک عدد
پودر زعفران: یک قاشق چای‌خوری سر خالی
نمک: به مقدار لازم
زردچوبه: یک قاشق چای‌خوری

دستور تهیه شوید پلو خوشمزه

ابتدا برنج را به همراه مقداری نمک در آب حداقل به مدت دو ساعت خیس کنید. لوبیا را نیز شسته و در قابلمه حاوی مقداری آب روی اجاق گاز قرار دهید تا بپزد. برای پخت لوبیا چشم بلبلی مدت یک ساعت وقت لازم است. بعد از پخت کامل لوبیا، آن را در سبد آبکشی کنید تا آب اضافی آن خارج شود. پیاز را پوست‌ کنده و پس از شستن به صورت خلالی خرد کنید. سپس در یک تابه گود، مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق ‌گاز قرار دهید تا روغن داغ شود. حالا پیاز خلالی ‌شده را به روغن اضافه کنید. در طول سرخ شدن پیاز، زردچوبه را نیز اضافه کنید. پس از آن، گوشت چرخ کرده را به پیاز داغ اضافه کرده و مرتب هم بزنید تا گوشت نیز سرخ شود. در پایان، ابتدا مقداری نمک اضافه کرده و سپس پودر زعفران را در مقداری آب‌جوش حل کرده و در این مخلوط بریزید.

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  دسر انجیر خوشمزه را فقط در 10 دقیقه آماده کنید.

دستور تهیه شوید پلو خوشمزه

حالا در قابلمه را بگذارید تا گوشت روی حرارت بپزد. زمان لازم برای پخت گوشت چرخ‌کرده، نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه است. بعد از پخت گوشت، شعله اجاق گاز را خاموش کرده و تابه را کنار بگذارید. در قابلمه‌ای متوسط تا نیمه آب ریخته و روی حرارت قرار دهید تا آب، جوش بیاید. پس از آن، برنج خیس‌خورده را به آب جوشیده اضافه کنید و بگذارید چند دقیقه بجوشد تا برنج مغز پخت شود. سپس آن را در سبدی ریخته و با آب سرد آبکشی کنید. حالا مواد تشکیل‌ دهنده این پلوی مخلوط آماده است؛ فقط کافی است آنها را با هم مخلوط کنید. برای این منظور، قابلمه بزرگی آماده کنید و کمی روغن در آن بریزید و حرارت دهید. سپس برش‌های سیب‌زمینی یا نان را در کف قابلمه بچینید و ابتدا مقداری برنج بریزید، سپس روی آن را با مقداری لوبیا و پس از آن مقداری شوید خرد شده بپوشانید.

مرحله اضافه کردن گوشت به پلو، هنگام کشیدن آن در دیس است؛ یعنی پس از هر لایه پلو مقداری گوشت چرخ کرده آماده را نیز لابه‌لای آن بریزید. البته پیش از کشیدن برنج، گوشت را چند دقیقه روی حرارت اجاق گاز گرم کنید