راه های کاهش استرس

راه های کاهش استرس را بشناسید

در این مطلب از سایت نازشو برای شما آخرین تحقیقاتی که درباره راه های کاهش استرس انجام گرفته است را در این مطلب قرار دادیم. استرس به یکی از مشکلات جامعه امروز تبدیل شده است. استرس باعث می شود افراد در کار های خود دچار مشکل شوند و در انجام کار ها ناموفق باشند. اما راه های کنترل استرس یا راه های کاهش استرس می تواند به شما کمک کند. تا با استرس خود مقابل کنید استرس در حد پایین حتی می تواند مفید هم باشد. چون باعث می شود شما دقت بیشتری روی کار ها داشته باشید. پس اینطور نیست که استرس همیشه بد است. خیر اگر استرس کنترل شده و پایین باشد می تواند باعث پیشرفت شما هم شود ما هم در این پست شما را با راه های کاهش استرس آشنا می کنیم. پزشکان در آخرین تحقیقات خود به این نتیجه رسیدن که کسانی که به خاطرات خوب فکر می کنند از استرس آن ها کاهش می یابد. که در این باره در متن زیر بیشتر توضیح داده ایم.

این گونه به نظر می رسد که بخاطر خاطراتی خوب می تواند یکی از راههای کاهش استرس باشد. هنگامی که عاملی موجب شکل گیری استرس در شما می شود  مانند گیر افتادن در ترافیک، در شرایطی که باید به یک جلسه مهم برسید  آیا به این مساله توجه کرده اید که موارد منفی دیگری که علاقه ای به فکر کردن درباره آنها ندارید نیز در ذهن شما نقش می بندند؟ افکار منفی یک اثر دومینویی را شکل می دهند، و همه آنها به شما می گویند که چه روز بدی را پیش رو خواهید داشت، زیرا واکنش استرسی بدن در حقیقت بخشی از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد که به احساسات رسیدگی می کند.

نشریه Nature Human Behavoir در تحقیقاتی که منتشر کرده است نشان می دهد. راه حلی ساده برای این مشکل وجود دارد. پژوهشگران دریافتند که تنها به یاد آوردن خاطراتی خوب و شاد احساسات و تفکرات منفی را به سرعت کاهش می دهد. در حقیقت بار دیگر صحبت از تفکر مثبت است.

 این تحقیقات برای راه های کاهش استرس را با حضور ۱۳۴ داوطلب بزرگسال سالم انجام دادند. آنها از شرکت کنندگان خواستند دستان خود را در آب یخ غوطه ور کنند، سپس به برخی از آنها گفته شد درباره یک خاطره خوب فکر کنند، در شرایطی که به باقی آنها گفته شد به خاطره ای خنثی (مانند بستن چمدان برای مسافرت) فکر کنند. این در شرایطی بود که پژوهشگران با استفاده از دستگاه های fMRI به اسکن شرایط مغز شرکت کنندگان می پرداختند.

افرادی که برای کاهش به خاطرات خوب فکر می کردند احساس بهتری داشتند و سطوح هورمون کورتیزول در بدن آنها ۱۵ درصد پایین‌تر بود. افزون بر این، پژوهشگران شاهد افزایش فعالیت در بخش قشر پیش پیشانی در آنها بودند، که با تنظیم عاطفی سر و کار دارد و همچنین بخشی است که هنگام تجربه استرس غیر فعال می شود. این گونه به نظر می رسد که یادآوری خاطراتی خوب می تواند نقش چشمگیری در کاهش پاسخ استرس روانیداشته باشد. در نتیجه، دفعه بعد که با هجوم عوامل استرس‌زا مواجه شدید، چشم های خود را بسته و لحظات خوب و شادی آفرین گذشته را احضار کنید. که نتیجه فوق العاده ای داشت.