اصلاح شاخص کل بورس

زمان اصلاح شاخص کل بورس ایران

زمان اصلاح شاخص کل بورس ایران

چند وقتی است که شاخص بورس ایران در حال اصلاح است و بسیاری از تازه وارد ها  را با یک شوک عجیب روبه رو کرده است و دائم این افراد دنبال این هستند که در موقعیت فروش قرار بگیرند. و برخی هم دنبال این هستند چه زمانی دقیقا بورس ایران برمیگردد. هیچ وقت نمی توانند بطور کامل گفت که بورس فردا صعودی است یا نزولی اما می توانند سه سناریو خوب ، متوسط و بد را نظر گرفت. که شما باید برای هر سه وضعیت آمادگی داشته باشید.

1- سناریو بد

  • در این سناریو شما باید بدترین حالت ممکن را در نظر بگیرد که ادامه اصلاح شاخص کل و همچنین شاخص کل هم وزن است. که با منتشر شدند صورت های مالی شرکت ها و افت سود شرکت های مهم از جمله پتروشیمی ها که سهم های شاخص ساز بورس هستند می تواند باعث شود که شاخص کل باز هم اصلاح شود. یا دو عرضه اولیه که در هفته پیش رو در بازار داریم از دلایلی می تواند باشد که از برگشت قدرتمند بازار جلوگیری کند. و شما برای این وضیعت ها باید برنامه داشته باشید که آیا می خواهید جا به جایی سهم داشته باشید ، نظاره گر باشید، یا باید با خرید های جدید میانگین خرید خود را پایین بیاورید ، یا فروشند باشید که بستگی به استراتژی های معاملاتی شما دارد.

2- سناریو متعادل (متوسط)

  • در این سناریو می توان گفت باید منتظر وضعیتی مانند روز چهارشنبه 31 اردیبهشت ماه بود که با اینکه شاخص کل منفی بود اما شاخص هم وزن مثبت در پایان بازار بسته شد. که نشان از برگشت برخی از سهام های بازار داشت که می تواند ادامه این وضعیت باعث شود پرتفوی شما سبز رنگ تر شود. همچنین می توانند در این سناریو دو نیمه مختلف هم برای بازار تعریف کرد نیمه اول ریزش بازار و نیمه دوم حمایت و برگشت شاخص کل که با توجه به جذاب شدند قیمت های سهم های بزرگ در منفی های فردا بعید نیست این اتفاق بیفتد. و از نشان ها آن برداشته شدند صف های فروش سهم های بزرگ و خرید های حقوقی می تواند باشد. اما می تواند برعکس این موضوع هم در نظر گرفت. برنامه های که می توانید برای این سناریو داشته باشید بهره گیری از علم بازار خوانی و تابلو خوانی است که می تواند به شما کمک کند تا تصمیم های درستی بگیرید.

3- سناریو خوب

  • بهترین سناریو برای سرمایه گذاران برگشت شاخص کل همانند شاخص کل هم وزن است که در این سناریو می تواند اتفاق بیفتد. با توجه به رسیدن قیمت ها به نقاط حمایت قوی و میل به بازگشت سهم های شاخص ساز این سناریو اصلا دور از دسترس نیست  و با بازگشایی های که در کشور های مختلف انجام شده همچنان شاهد رشد کامودیتی ها در بازار جهانی باشیم حقوقی ها حمایت بیشتری از بازار خواهند کرد و در نتیجه شاهد برگشت قدرتمند تر بازار خواهیم بود. در این سناریو شما باید هوشمندانه عمل کنید و تصمیم گیری سریع و بدون تحلیل خودداری کنید. اگر قصد خرید دارید سعی کنید سهام هایی را انتخاب کنید که نزدیک حمایت های معتبر هستند تا حتی اگر این سناریو اتفاق نیفتد بتوانید منتظر بازگشت سهم خود در روز های آینده باشید یا با ضرر کوچک از سهم خارج شوید. یکی از فاکتور های خیلی فوق العاده که می توانید در این سناریو استفاده کنید خرید سهام هایی است که در چند وقت گذشته رشد خوبی نداشتند و جا مانده از رشد بازار هستند البته که سهم در تحلیل های تکنیکال و بنیادی هم باید برای خرید تایید شود.
  • کلام آخر

  • شما باید همیشه آمادگی هر سه سناریو داشته باشید شاید در چند وقت اخیر رشد شارپ شاخص کل همه ما را بد عادت کرده است و همه انتظار این داریم که بازار رشد های شارپی و اصلاح های کوتاه مدت داشته باشد اما باید به بازار احترام بگذاریم. و خود آماده این کنیم که شاید اصلا هفته ها بازار متعادل باشد یا منفی اگر این شرایط برایتان سخت است و نمی توانید تحمل کنید و احساس ترس در این شرایط به شما غلبه می کند می توانید بجای اینکه هر روز به پرتفوی خود نگاه کنید هفتگی اینکار کنید. تعیین حد ضرر و حد سود به کاهش استرس شما بسیار کمک می کند.
این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  5 ابر اقتصاد جهان در سال 2018 معرفی شدند