شگفتی های زیبای شفق قطبی در ایسلند

شگفتی های زیبای شفق قطبی در ایسلند

شفق قطبی یکی از پدیده های شگفت انگیز طبیعت است.که نمایی خیره کننده از قطب شمال به نمایش درمی آید.شفق قطبی به رنگ های مختلف سبز و قرمز دیده می شود.علت ایجاد این پدیده شگفت انگیز خروج جرم از تاج خورشیدی است و به زبان ساده تر تابش های خورشیدی دارای ذرات باردار الکترون هستند که این ذرات باردار با میدان مغناطیسی زمین برخورد می کنند و در نهایت شفق قطبی به وجود می آید.شفق قطبی پدبده ای است که هم در قطب مغناطیسی شمال و هم در قطب مغناطیسی زمین دیده می شوند اما در قطب جنوب فقط در جنوبی ترین عرض جغرافیایی قابل رویت است.شفق قطبی به نور قطب شمال و یا نور شمالی نیز مشهور است زیرا این پدیده معمولا در نیم کره شمالی و نزدیک به قطب شمال دیده می شود

هر چقدر موقعیت جغرافیایی یک مکان به قطب شمال نزدیک تر باشد به دلیل نزدیک بودن به قطب معناطیسی شمال احتمال بیشتری برای رویت آن وجود دارد.مثلا کشور ایسلند که به کشور یخ و همچنین کشور شفق قطبی معروف است مردم ان بیشترین رویت شفق قطبی را دارد و گاهی این نوره خیره کننده برای رانندگان ایسلند که در شب در حال رانندگی هستند مشکلاتی به وجود می آورد.در مناطق شمالی کانادا نیز به دلیل نزدیک بودن این نواحی به قطب معناطیسی شمال شفق قطبی زیاد دیده می شود.در ایسلند گردشگران و شهروندان هنگام روبه رو شدن با پدیده شفق قطبی به توصیه پلیس این کشور ابتدا خودرو خود را پارک می کنند تا بعد از آن شفق قطبی را تماشا کنند تا دچار انحراف از مسیر و تصادف نشوند.در این مقاله سایت ناز شو اطلاعاتی در مورد شفق قطبی و علت پدبدار شدن رنگ های ان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهیم.

در مورد شفق قطبی بیشتر بدانید

شفق قطبی یکی از قدیمی‌ترین اسرار انسان‌ها است، و در طول سال‌ها انسان‌ها، نظریه‌های مختلفی برای توضیح این پدیده بیان کردند. برای مثال، ارسطو عقیده داشت که شفق قطبی ذره‌ای از تابش خورشید است که آسمان آن را بازتاب می‌دهد. ولی دانشمندان، سال ۱۶۰۰ به دو اصل مهم دست یافتند که توضیح این پدیده را ممکن می‌سازد. اصل اول، زمین به واقع یک آهنربای عظیم است و اصل دوم، خورشید چیزی فراتر از نور ساطع می‌کند.

نور خورشید پیش از آنکه به زمین برسد، مدت‌ها قبل در لبه‌ی خورشید به وجود آمده است. و لبه‌ی خورشید (تاج خورشیدی)، مکانی شلوغ، زیبا و پر از گرداب پلاسما و قوس‌های مغناطیسی بزرگ است. همه این فعالیت‌ها به طور دائمی موج‌هایی از ذرات پرانرژی را آزاد می‌کنند و موجب پدیده‌ای به نام «باد خورشیدی» می‌شوند. چند روز پس از ترک خورشید، با سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند،  در نتیجه باد ناشی از انفجار ذرات باردار به زمین می‌رسد. اما خوشبختانه، ما انسان‌ها سلاح مخفی چرخش زمین و هسته‌ی مذاب زمین را داریم.

شفق قطبی

ارتباط هسته زمین با شفق قطبی

هسته زمین، کلید زندگی ما بر روی آن است. هسته، یک میدان نیروی مغناطیسی در اطراف زمین به وجود می‌آورد که باد خورشیدی را خنثی و زندگی روی زمین را بسیار لذت‌بخش می‌کند. به دلیل وجود این میدان مغناطیسی، ما چیزهای خوبی مانند «جو» را داریم و از اثرات مضر ناشی از تابش اشعه‌ی فرابنفش مصون هستیم. اما علیرغم تمام این‌ها، با پراکنده شدن ذره‌ای کوچک از باد خورشیدی در میدان مغناطیسی و حرکت آن به سمت قطب‌های زمین، ما قادر به تماشای شفق قطبی هستیم. هنگامی که این ذرات پرانرژی با گازهای موجود در جو برخورد می‌کنند، واکنش نشان می‌دهند که در نتیجه اتم‌های گاز کمی انرژی دریافت می‌کنند. ولی این انرژی برای مدت طولانی باقی نمی‌ماند. این اتم‌ها انرژی ذخیره‌شده را آزاد کرده و نور درخشانی را ساطع می‌کنند. اتم‌های مختلفی در جو وجود دارد که هر کدام رنگ متفاوتی را منتشر می‌کند.

علت پدیدار شدن رنگ ها در شفق قطبی

رنگ‌های سبز و قرمزی که با شنیدن نام شفق قطبی تصور می‌کنیم، به وسیله‌ی اکسیژن باردار پدید می‌آید. اما نیتروژن هم در آن وجود دارد، و ترکیبی واقعاً زیبا از نور قرمز و آبی به وجود می‌آورد که آسمان را با رنگ ارغوانی خیره‌کننده‌ای درخشان می‌کند.

در حال حاضر، تنها در شب می‌توانیم شاهد این پدیده باشیم، اما این اتفاق در تمام ۲۴ ساعت روز، هر روز و هر سال رخ می‌دهد. پدیده شفق‌های قطبی در زحل و مشتری هم اتفاق می‌افتد.

گاهی اوقات باد خورشیدی پس از مدت‌ها با انرژی بسیار زیاد و خطرناکی رها می‌شود. طوفان خورشیدی به نام «انقباض جرم کرونالی» تقریباً بدون هشدار به وجود می‌آید و امواج بزرگی از ذرات پرانرژی را آزاد می‌کند. این طوفان‌ها فوق‌العاده قدرتمند هستند.

به گفته‌ی فضانوردانی که در خارج از میدان مغناطیسی زمین کار می‌کنند، اگر در طول یکی از طوفان‌های خورشیدی، چشمان خود را ببندید، تشعشع ناشی از واکنش ذرات پرانرژی با مایع درون چشمان خود را خواهید دید.

در سال ۱۸۵۹، یک طوفان بسیار قدرتمند با زمین برخورد کرد، این طوفان چنان قدرتی داشت که شفق قطبی حاصل از آن از نزدیکی عرض‌­های استوایی نیز دیده می‌­شد.

هنگامی که این طوفان شدید و نادر به میدان مغناطیسی زمین برخورد کند و به جو قطبی راه یابد، نمایشی متفاوت از شفق‌های قطبی را به وجود می‌آورد. این مناظر بسیار هنرمندانه و مفید هستند، چراکه دانشمندان با کمک آن‌ها می‌توانند چگونگی تأثیر طوفان‌های مغناطیسی بر حیات روی زمین، مانند فناوری‌ها و ارتباطات را مورد مطالعه قرار دهند.