سوختگی فرش

سوختگی فرش + روش های از بین بردن آن

سوختگی فرش + روش های از بین بردن آن

یکی از مسائلی که در بیشتر خانه های ایرانی ممکن است به دلایل مختلف اتفاق بیافتد سوختگی فرش است که قسمتی کوچکی از فرش دچار آسیب می شود و همین مقدار کوچک کل زیبایی فرش را زیر سوال می برد اما چگونه با این سوختگی فرش هزنیه جدید به خانواده وارد نکنیم ما چندین روش از بین برد سوختگی فرش را برای شما در این مطلب از وب سایت نازشو منتشر کردیم که شما به کمک این روش ها می توانید مقداری از فرش خود را ترمیم کنید سوختگی فرش اتفاق عجیبی نیست چون یک اتفاق ساده ای چون گذاشتن ظرفی داغ روی فرش گرفته ، تا افتادن سیگار و …. می تواند باعث سوختگی فرش شود اما برای اینکه بتوانید آن فرش را دوباره استفاده کنید می توانید به کمک این روش که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شوید چندین نوع سوختگی فرش ساده را از اصلاح کنید امیداوریم که این مطلب به کارش ما بیاید.

اگر مقدار سوختگی روی فرش یا موکت شما ایجاد شده در صورتی که جای سوختگی کوچک باشد می بایستی انتهای پرزهای سوخته را با قیچی کوتاه کنید و با شامپوی فرش یک لایه ضخیم روی آن قسمت تشکیل دهید و بعد از خشک شدن کامل آن را جارو بکشید در صورتی که آثار سوختگی باقی ماند رنگبر ضعیفی به کار ببرید
اما هرگز فرش یا موکت را زیاد خیس نکنید و صابون نیز به کار نبرید و سر انجام یک جسم سنگین زیر محل شسته شده فرش بگذارید و فرش را روی آن باز نمایید تا بالاتر از کف قرار گیرد و زودتر خشک شود.
برای رفع سوختگی موکت با سیگار مقداری از پرزهای موکت را روی سوختگی بچسبانید
اگر محلی از فرش یا موکت در اثر افتادن آتش سیگار سوخته است، می توانید به وسیله یک ریش تراش یا موچین، مقداری پرز یا فرش از قسمت سالم فرش جدا کنید و آن را متناسب با قسمت سوخته نمائید.
مقداری چسب (از نوع چسب هائی که به تدریج سفت می شوند مانند چسب سیمان و غیره) به قسمت سوخته شده بزنید و پرزها را بر روی آن گذاشته و فشار دهید. سپس روی آن یک کتاب سنگین بگذارید. در مورد موکت هم به همین روش عمل نمائید.

نحوه از بین بردن لکه اتو بر روی فرش
همچنین برای از بین بردن لکه اتو بر روی فرش و موکت همانند لباس می توانید یک پیاز را به دو نیم کرده و روی محل لکه بگذارید. بعد آن را با سرد خیس کنید و بشویید.
به محض وقوع لکه سوختگی، آن را پاک کنید

روش 1:

در مورد لکه موکت های پشمی از آب ولرم استفاده کنید. هرگز از آمونیاک یا لکه برهای دارای ترکیبات قلیایی که به بافت موکت آسیب می رساند، استفاده نکنید.
موکت ها و پادری های دارای الیاف گیاهی مانند کنف دارای الیاف زبر و سخت بوده، در مقایسه با موکت‌های پشمی و موکت‌های دارای مواد مصنوعی مقاومت کمتری در برابر لکه دارند. بعد از از بین بردن لکه، قسمت خیس شده را سریع با فن یا سشوار و حرارت کم خشک کنید.

سوختگی فرش

روش 2:

راه دیگری نیز برای از بین بردن لکه شمع از روی فرش یا موکت وجود دارد. در این روش باید یک محلول لکه بر بسازید. برای این منظور چند قطره مایع ظرفشویی را (که خمیری نباشد) با آب مخلوط کنید.
حدود یک چهارم قاشق چایخوری از آن را به حدودا به یک لیتر آب اضافه نمایید و سپس روی لکه بریزید. دقت کنید موکت خیلی خیس نشود. در انتها به آرامی لکه را پاک و با آب تمیز کنید. مراحل را تا رفع کامل لکه تکرار کنید.
در صورت تغییر رنگ موکت های دارای الیاف مصنوعی، لکه احتمالا چسبناک بوده است. آن را با آب گرم شسته، با یک دستمال سفید و تمیز خشک کنید.

روش 3:

سوختگی لکه شمع در فرش ها و موکت های پرزدار را با یک قاشق بتراشید. سپس روی لکه دستمال کاغذی یا پارچه سفید گذاشته، با حرارت کم اتو بکشید. زمانی که موم کاملا جذب شد، دستمال را بردارید.

روش 4:

در صورتی که فرش یا موکت شما در اثر ذوب شدن شمع در حال سوختن، دچار آسیب شد، به محض وقوع لکه، آن را پاک کنید. لکه های مایع شمع که هنوز سفت نشده است را، با یک حوله کتان یا دستمال کاغذی های سفید خشک کنید. هرگز دستمال را روی موکت مالش ندهید، چون باعث می شود به داخل فیبر نفوذ کند، فقط سعی کنید آن را خشک نمایید. با فشار دست روی حوله خشک، این قسمت را تقریبا خشک کنید.

امیدواریم در پایان از خواندن این مطلب رضایت داشته باشید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.