طرز تهیه کنتاکی خانگی به همراه ترفند ها

طرز تهیه کنتاکی خانگی به همراه ترفند ها

طرز تهیه کنتاکی خانگی به همراه ترفند ها

برای شما در این مطلب آموزش آشپزی وب سایت نازشو می خواهیم طرز تهیه کنتاکی خانگی به همراه ترفند ها را برای شما منتشر کنیم گفتنی است مرغ کنتاکی یا همان سوخاری محبوبیت بسیار زیادی دارد و این غذای خوشمزه بجای اینکه همیشه از رستوران تهیه کرد می توانند در خانه به همان خوشمزگی آن را آماده کرد ما در اینجا روشی حرفه ای را به شما با بیان تمام نکات لازم آموزش می دهیم. سعی کنید تمام نکات لازم را در این مطلب را بخوانید در تا خروجی اصلی کارتان بسیار عالی شود نکات ریزی هستند که تاثیر زیادی در مزه اصلی این غذا دارند که در طرز تهیه کنتاکی باید به آن ها توجه ویژه ای شود مثال شما می توانید مقدار ادویه ها را براساس ذائقه افراد کم یا زیاد کنید و حتی حذف کنید.

مواد لازم برای تهیه کنتاکی

قطعات سینه و ران مرغ یک اندازه : از هر کدام 3 عدد متوسط (بسته به تعداد نفرات)

آرد سفید ساده یا پف کننده : 1 پیمانه
روغن مایع کانولا یا هر نوع روغن گیاهی خالص : به میزان لازم
تخم مرغ : 2 عدد
دانه کنجد : 1 قاشق غذاخوری
آرد سوخاری یا پودر نان خشک : 1 پیمانه
ترخون خشک، جعفری خشک، پونه کوهی (اورگانو) : هرکدام 1 قاشق غذاخوری
ادویه کاری، زردچوبه : هر کدام 1 قاشق چایخوری
سیر له شده : 1 عدد
پیاز : هرکدام 1 عدد
فلفل قرمز پودری یا خشک شده ی آن : بسته به ذائقه
نمک و فلفل : به میزان دلخواه

مایه خواباندنی:

زعفران دم کرده : قاشق چایخوری
روغن زیتون : 2 قاشق غذاخوری
آبلیمو : 1 قاشق غذاخوری
برگ بو : 1 عدد

طرز تهیه کنتاکی خانگی

 

طرز تهیه کنتاکی خانگی به همراه ترفند ها

برای شروع کار تهیه کنتاکی خانگی بهتر اس ابتدا پوست مرغ ها را تا آن جا که ممکن است جدا کنید، زیرا پوست مرغ حاوی مواد مضر می باشد و برای سلامتی مناسب نیست. بدون پوست هم به راحتی مواد به گوشت مرغ می چسبند. بهتر است مرغ ها را نیم پز کنید زیرا در این صورت مرغ شما سریعتر آماده می شود و نیاز به سرخ کردن بیش از حد و استفاده از روغن زیاد نمی باشد. روغنی که برای سرخ کردن استفاده می کنید باید دقت کنید که زیاد داغ نباشد تا مرغ ها نسوزد و یا آنقدر سرد نباشه که برای سرخ کردن مدت زیادی در روغن بماند. در مورد روغن برای سرخ کردن مرغ، بهترین دما، دمای 365 درجه فارنهایت یا 180 درجه سانتی گراد هست که می توانید با قرار دادن دماسنج در روغن متوجه شوید و یا چنانچه دماسنج در دسترس نبود، بهترین روش انداختن یک تکه نان کوچک 5 سانتی در روغن داغ هست. چنانچه ظرف مدت 60 ثانیه نان ترد و طلایی شد، حرارت روغن مناسب است.

طرز تهیه کنتاکی خانگی

1 – قطعات مرغ را به روغن زیتون، آبلیمو، زعفران دم کرده، برگ بو و نمک و فلفل آغشته کرده و به مدت حداقل 1 ساعت در یخچال قرار دهید (در این صورت گوشت مرغ پس از پختن سفت نمی شود). سپس پیاز را از وسط نصف کرده و به همراه قطعات مرغ درون آب جوش قرار دهید. نمک و فلفل و کمی سیر به دلخواه زده و به مدت 20 تا 30 دقیقه مرغ ها را نیم پز کنید(می توانید کمی زردچوبه و ادویه کاری نیز بیفزایید). سپس مرغ ها را آبکش کرده و اجازه دهید تا خنک شوند.

2 – به ترتیب، آرد ساده را در بشقابی بریزید، تخم مرغ ها را در یک کاسه با چنگال کمی هم بزنید، آرد سوخاری یا پودر نان خشک را هم با سبزیجات خشک، ادویه کاری، زردچوبه، سیر له شده، فلفل قرمز و دانه کنجد به همراه نمک مخلوط کرده و در بشقاب دیگری قرار دهید. قطعات مرغ را کمی با آب خیس کنید تا آرد و مواد به راحتی به آن بچسبد (زیاد هم نباید خیس باشد که آب از آن بچکد فقط کمی تر شود). ابتدا قطعات مرغ را در آرد ساده بغلطانید تا اطراف مرغ ها کاملا” آغشته شود. سپس در تخم مرغ قرار دهید تا کامل آغشته شود. در آخر اطراف مرغ ها را به طور کامل در مخلوط پودر سوخاری بغلطانید تا سرتاسر قطعات مرغ آغشته به پودر سوخاری شود. (چنانچه لازم بود مقدار بیشتری آرد ساده یا سوخاری اضافه کنید. بسته به تعداد مرغ ها و درشتی آن ها دارد)

3 – روغن را با توجه به توضیحات داده شده در شیرجوش کوچک عمیقی با حرارت بالا حرارت داده و قطعات مرغ را درون آن بگذارید. حرارت را متوسط کنید و درب آن را بگذارید حدود 2 تا 5 دقیقه کافی است تا کاملا” اطراف مرغ ها سوخاری شود. مرغ ها را هرازگاهی بچرخانید تا همه جای آن ها طلایی شود. سپس دستمال آشپزخانه را روی روزنامه قرار دهید و مرغ ها را روی کاغذ آشپزخانه بگذارید تا روغن اضافی آن خارج شود(روزنامه را برای جذب بیشتر روغن بگذارید). در ظرف مورد نظر قرار داده و با سبزیجات بخارپز شده تزیین کنید.

نکته : هرچه آرد سوخاری شما بهتر و مرغوب تر باشه، طعم غذاتون خوشمزه تر خواهد شد.
نکته : من از آرد مخصوص کیک که پف کننده است, استفاده می کنم که نام آن هست Self Raising Flour با این کار مرغ شما حالت پفکی پیدا می کند. در صورتی که این آرد را در اختیار ندارید, برای تهیه آن به ازای هر پیمانه آرد ساده، 2 قاشق چایخوری بکینگ پودر به آرد خود اضافه کنید.