علت لکه سفید روی ناخن

علت لکه سفید روی ناخن بهتر بشناسید

علت لکه سفید روی ناخن بهتر بشناسید

یکی از مشکلاتی که بسیار از افراد شاید در سنین مختلف به آن بر بخورند لکه های سفید روی ناخن است و دلیلی که همه ما برای این موضوع می آوریم این است که علت لکه سفید روی ناخن کمبود ویتامین کلسیم است حال چقدر این موضوع درست یا غلط است. در این مطلب کمی علمی تر به این موضوع نگاه شده است و شما دلیل این عارضه را در این مطلب یاد خواهید گرفت.

لکونشی عارضه‌ای ست که طی آن خطوط یا نقاط سفید رنگی بر روی ناخن های دست یا پا ظاهر می شود. این نوع عارضه در تمام سنین دیده می شود و هرگز نشانه بیماری خطرناکی نیست. این عارضه بسیار شایع و کاملا بی ضرر است. برای بعضی از افراد، لکه‌های سفید عمدتا بصورت نقاط کوچک و پراکنده‌ای در تمام ناخن ها ظاهر می شود.

لکه‌ های سفید ناخن ممکن است بزرگتر و در تمام طول ناخن کشیده شده باشند. این لکه‌ها ممکن است روی یک یا چند ناخن ظاهر شوند. لکونشی ضربه‌ای به صورت لکه‌های سفید کوچک بر روی ناخن ها وجود دارند. تکه‌های پوستی سفید لکودرم در زیر ناخن گاهی اوقات لکونشی جزئی را ایجاد می‌کنند. لکونشی را می‌توان به دو نوع واقعی یا آشکار تقسیم بندی کرد. این لکه‌های سفید با رشد ناخن به سمت بیرون رشد می‌کنند. لکونشی ظاهری، در ناحیه ناخن بر رنگ آن اثر می‌گذارد.

علت لکه سفید روی ناخن

شایع‌ترین علل لکونشی صدمه به ناخن است. این صدمه‌ها در اثر ضربه یا برخورد به ناخن یا انگشت هم رخ خواهد داد. مانیکور و پدیکور زیاد یا استفاده از ژل یا ناخن‌های آکریلیک هم می‌تواند به ناخن صدمه وارد کنند. این نوع صدمه در بچه‌ها بیشتر شایع است و معمولا علت لکه‌ سفید روی ناخن گاز گرفتن ناخن ها، مانیکور، صدمات روزمره، کفشی که خیلی کوچک موجب صدمه غیر طبیعی به ناخن ها می‌شوند.

در نتیجه این صدمات، لکه همراه با ناخن به سمت بیرون رشد خواهد کرد. بعضی از مسمومیت‌ها یا داروها هم می‌توانند موجب لکونشی شوند. دارویی که برای عفونت های باکتریایی مانند عفونت های پوستی، سپتیسمی و عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود. درمان این لکه‌های سفید به علت آن بستگی دارد. روش های مختلفی وجود دارد تا پزشک علل این نوع عارضه را بررسی کند مانند میکولوژی که در آن قارچ و ناخن گیرها برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شوند و نمونه برداری از ناخن ها است. اگر افراد به پزشک مراجعه شود جای نگرانی برای درمان آن وجود ندارد.