مربای کدو حلوایی

مربا کدو حلوایی بسیار مفید و خوشمزه

مربا کدو حلوایی بسیار مفید و خوشمزه

در این مطلب از وب سایت تفریحی و سرگرمی نازشو می خواهیم برای شما طرز تهیه مربای کدو حلوایی بسیار مفید و خوشمزه را قرار دهیم که در فصل پاییز بهترین زمان برای تهیه آن است و شما در ادامه این مطلب می توانید بطور کامل با روش تهیه این مربای بسیار خوشمزه خانگی آشنا شوید.


 مواد مورد نیاز برای تهیه مربا با کدو حلوایی

کدو حلوایی 1و 1/2 کیلوگرم
شکر 2 کیلوگرم
دانه هل نکوبیده 1 قاشق مربا خوری
آهک 5 قاشق غذاخوری
گلاب 1/4 پیمانه
جوهر لیمو 1/2 قاشق چایخوری

مربای کدو حلوایی


طرز تهیه مربای کدو حلوایی

کدو حلوایی را پوست بکنید و به ضخامت نیم سانت ورقه کنید و قالب بزنید یا با چاقو به شکل دلخواه (مثلا مربع) برش بزنید. کدوهای قالب زده رادرون آب اهک آماده شده بریزید و اجازه بدهید ۲۴ ساعت در آب آهک بماند. کدو حلوایی را از آب آهک خارج کنید و ۴-۵ ساعت در آب سرد بریزید و در طول این مدت ۳ بار آب آن را عوض کنید. بعد کدو را در صافی بریزید تا آب آن برود. شکر را در قابلمه بریزید و ۵ – ۶ لیوان آب درون آن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد بعد شربت را از صافی رد کنید.

کدو را داخل شربت بریزید و اجازه دهید تا بجوشد و گاهی کف روی مربا را بگیرید . وقتی شربت قوام آمد دانه هل و گلاب و جوهر لیمویی را که قبلاً در یک قاشق غذاخوری آب گرم حل کرده اید داخل مربا بریزید و پس از ده دقیقه جوشیدن از روی شعله بردارید. مربای کدو حلوایی ترد، براق و خوشمزه شما آماده است.

طرز تهیه آب آهک:

آهک را در ظرفی بریزید و حدوداً دولیتر و نیم تا سه لیترآب سرد به آن اضافه کنید و کمی هم بزنید تا آهک تقریباً در آب حل شود. 15-20 دقیقه اجازه دهید تا مواد آهک ته نشین شود. مواد ته نشین شده را دور بریزید و از آب زلال آن استفاده کنید.

مربای کدو حلوایی

نکات کلیدی

1- کدو را قبل از بریدن میتوانید در جایی خنک بیرون از یخچال بگذارید اما به محض برش دادن باید آن را بدون برداشتن تخمه های کدو داخل کیسه ای پلاستیکی در یخچال قرار دهید.

2- برای تست قوام آمدن شربت، موقعی که مربا آماده شد مقداری از شربت آنرا در قاشق بریزید کمی که سرد شد باید به حالت کشدار از قاشق بریزد ویا قاشق را داخل شربت مربا فرو ببرید و بیرون بیاورید و انگشت خود را داخل قاشق کنید و دوانگشت اشاره و انگشت شصت خود را که آغشته به شربت مربا شده اند چند بار به هم بزنید اگر شربت بین دو انگشت شما مثل نخ شد شربت مربا قوام آمده است.

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  طرز تهیه مربای خرمالو فوق العاده خوشمزه

این مطلب هم احتمالا مورد علاقه شما باشه  تهیه مربای توت فرنگی در منزل