مطهری: قهرمانی آسیا را کم داریم و باید برایش زحمت بکشیم /در بعضی بازی‌ها فقط برد مهم است، مثل بازی با استقلال تاجیکستان

بازی با استقلال تاجیکستان سخت‌تر از آن چیزی شد که فکر می‌کردیم اما پایان قصه خوش بود. حالا پرسپولیس یکی از هشت تیم برتر آسیاست و با امیدواری به ماجراجویی‌هایش در عربستان ادامه خواهد داد.

کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس نشان دادند بعد از شکست در فینال فصل قبل، این فصل به این سادگی‌ها کوتاه نخواهند آمد. یکی از آنها حمید مطهری است که با حرارت خاصی درباره برد ارزشمند تیمش در خانه تاجیک‌ها و رویاهای بزرگ سرخ‌ها حرف می‌زند.

بازی با استقلال تاجیکستان خیلی سخت‌تر از تصورمان شد. خودتان فکر می‌کردید این‌طوری شود یا در طول بازی نظرتان عوض شد؟
نه من از اول می‌دانستم بازی سختی است و قبلاً درباره‌اش صحبت کرده بودم اما این تفکر ایجاد شده بود که استقلال تاجیکستان حریف راحتی است و بازی آسانی در پیش داریم در حالی که در لیگ قهرمانان بازی آسان وجود ندارد. این همان تیمی بود که ۴ گل به الهلال زده بود و ما به این مسأله واقف بودیم. این تیم فوتبال زیرکانه و موذیانه‌ای بازی می‌کرد. در بازی‌های این تیم آنها مالکیت بالایی نداشتند اما برنده بودند. تیم خیلی موذی‌ای بود مخصوصاً در بحث انتقال که جلیلوف شماره ۱۰شان هدف بود تا بعد از توپگیری، توپ را به او برسانند. اینها نقشه‌های حمله‌شان بود که ما می‌دانستیم و خیلی خوب کنترل‌شان کردیم. در مجموع بازی خیلی سختی بود اما با ۶۹درصد مالکیت لیاقت این برد را داشتیم. من گفته بودم که باید این بازی را در ۹۰ دقیقه تمام کنیم که خدا را شکر این اتفاق هم افتاد.

استقلال تاجیکستان در فاز دفاع تیم فوق‌العاده سختکوشی بود. مدافعان این تیم روزنه‌ها را بسته بودند و اشتباه فردی هم نمی‌کردند.
بله تیم منظمی بودند و دفاع تیمی‌شان با لایه‌های دفاعی آرایش داده شده بود. ما تلاش داشتیم با طراحی‌های مختلف به نتیجه برسیم و با اینکه ریتم نداشتیم اما به هدف‌مان رسیدیم. این ریتم نداشتن هم طبیعی بود چون ما حدود سه هفته تمرین کردیم و سه بازی تدارکاتی داشتیم که بازی با گل‌گهر به ما کمک کرد. با این حال تا ریتم مد نظرمان فاصله داشتیم که این هم به خاطر تقویم‌ ای اف سی است و همه تیم‌های ایرانی این مشکل را داشتند. خدا را شکر با طراحی که داشتیم از این بازی سربلند بیرون آمدیم. این برد را به هواداران‌مان تبریک می‌گویم و به آنها تقدیم می‌کنم چون همیشه حمایت‌مان کردند. باز هم تأکید می‌کنم بازی فوق‌العاده سختی بود. ریتم تیم ما خیلی باید بهتر از این باشد ولی خیلی‌ها شرایط ما را نمی‌دانستند و با کمبودهایی که وجود داشت انتقاد می‌کردند اما واقعاً شرایط سخت بود.

پرسپولیس در نیمه اول با وجود برتری در مالکیت توپ و بخصوص ۱۰ دقیقه ابتدایی چرا نتوانست موقعیت خاصی ایجاد کند و ضربه به چارچوب نداشت؟
شما باید در آن فضا، اتمسفر و زمین باشید و ببینید چقدر شرایط سخت است. اولاً چمن مصنوعی کار را مشکل می‌کند اما همه بچه‌هایمان انرژی‌شان را به صورت کامل گذاشتند و بازی را کنترل کردند. اتفاقاً موقعیت‌هایی هم داشتیم که استفاده نکردیم. شرایط سختی بود اما همین که در چنین سطحی برنده از زمین بیرون بیایید کار بزرگی کرده‌اید. قبول دارم که باید شرایط تیم بهتر باشد اما طبیعی بود که کارمان سخت شود و ما هم انتظارش را داشتیم. بعضی مسائل باعث شده بود مثل همیشه نباشیم اما در مجموع بردن و صعود مهم بود.

با توجه به اینکه بازی سختی بود اما از دقیقه ۶۰ به بعد حریف افتاد و اشتباه زیاد می‌کرد، باور داشتید که در پایان نود دقیقه کار را تمام کنید؟
صد درصد. من قبل از بازی هم گفته بودم در ۹۰ دقیقه باید کار را تمام کنیم. مشکل این بود اگر در یک ربع اول بازی گل می‌کردیم شکل دفاعی آنها رو به جلوتر می‌شد و راحت‌تر می‌توانستیم بازی کنیم اما وقتی توپ‌ها گل نشد بازی‌مان سخت شد. البته دو تا تعویض کردیم و دو تا نوک حمله آوردیم تا تیم کاملاً هجومی شود. آنها هم خیلی کمک کردند هم در دوندگی و پرس کردن و هم موقعیت سازی تا توانستیم بازی را ببریم. در این بازی همه بازیکنان‌مان زحمت کشیدند. از سیدجلال که کاپیتان‌مان است تا بقیه. برخی بازی‌ها این‌طوری است که شما فقط باید ببرید و این هم یکی از آن بازی‌ها بود.

حامد لک هم در شروع نیمه دوم با یک واکنش فوق‌العاده تیم را در بازی نگه داشت.
همه بازیکنان و مربیان پرسپولیس نشان داده‌اند که به معنای کامل یک تیم هستند. ما مربیان پرسپولیس افتخار می‌کنیم که در این تیم کار می‌کنیم. حامد هم وظیفه‌اش را انجام داد.

از بین بازیکنان جدیدتان رضا اسدی و حامد پاکدل بازی کردند. از آنها راضی بودید؟
بله. این بچه‌ها دو سه هفته است به تیم اضافه شده‌اند و هنوز شرایط صد درصد را ندارند اما باید بگویم خوب بودند. البته این بازیکنان باید بدانند اینجا پرسپولیس و است و باید خیلی انرژی و توان بگذارند تا زودتر از نظر بدنی و هماهنگی به شرایط مطلوب برسند. البته باید تأکید کنم همه بازیکنان ما ارزشمند هستند.

تاجیک‌ها در میزبانی برای پرسپولیس مشکلی ایجاد نکردند؟
نه میزبانی از نظر هتل و شرایط اقامت خوب بود. فقط کیفیت زمین تمرین و یکسری مسائل مثل رختکن و سرویس‌های بهداشتی‌شان جالب نبود اما اینکه بگوییم اذیت شدیم، این‌طور نبود. تماشاگران‌شان هم اصلاً بی‌احترامی نکردند. شرایط سختی بود اما در این شرایط سخت توانستیم نتیجه خوبی بگیریم و مهم برد بود.

با توجه به اینکه سه تیم دیگر یک هشتم از غرب آسیا شناخته شده‌اند ترجیح می‌دهید با کدام تیم در مرحله بعد رودررو شوید. شما در مرحله گروهی دو بار با الوحده و فصل قبل در نیمه نهایی با النصر بازی کرده‌اید.
ما واقعاً چیزی که کم داریم و باید برایش زحمت بکشیم، قهرمانی آسیاست. بنابراین به نظر من فرقی نمی‌کند که به کدام تیم بخوریم. تیم ما باید آنقدر خوب و باصلابت کار کند که خیلی نگاه‌مان به حریف نباشد. الان تا ۲۴ مهر فرصت داریم اما درگیری‌های خودمان را خواهیم داشت و بچه‌هایمان دوباره به اردوی تیم ملی می‌روند و اینها کار را سخت می‌کند اما بدون بهانه‌گیری سعی می‌کنیم تا آن روز شرایط تیم را هم از نظر تاکتیکی هم فیزیکی به سطح مد نظرخودمان نزدیک کرده و پرقدرت کار کنیم. در نهایت هم حریف بعدی خیلی فرقی ندارد اما با توجه به میزبانی عربستانی‌ها طبیعتاً بازی با آنها کار را سخت‌تر می‌کند.

با توجه به اینکه یک ماه تا بازی‌های مرحله بعد فرصت دارید و بعد از آن هم فصل تازه لیگ برتر شروع می‌شود، برنامه‌ریزی تمرینات برایتان سخت نیست؟
نه ما چهار روز تعطیل کردیم و بعد از آن با تمرینات خیلی خوب و سه بازی تدارکاتی سعی می‌کنیم تیم به شرایط مد نظر و ریتم مطلوب برسد. می دانیم با رفتن بچه‌ها به اردوی تیم ملی کار سخت می‌شود اما ما مربیان همیشه باید آماده مواجهه با این چالش‌ها باشیم و خودمان را آداپته کنیم.

پرسپولیس در شرایطی به مرحله یک چهارم نهایی رسید که مشکلات مالی در باشگاه همچنان برقرار است و کادر فنی و بازیکنان ۲۵ درصد مبلغ قرارداد فصل قبل و پاداش بردهایشان را طلبکارند.
به نظرم باشگاه باید قدر این بچه‌ها را بداند چون کمترین بحثی که می‌شود موضوعات مالی است و نگاه ما همیشه فنی بوده و با غیرت دنبال خوشحال کردن هواداران هستیم. اما باشگاه باید حواسش به این بازیکنان باشد. اولویت ما هیچ‌وقت پول نبوده و باز هم رفتیم و سربلند بیرون آمدیم اما باید هر چه سریع‌تر از تیم حمایت کنند تا بتوانیم بدون دغدغه کارمان را ادامه بدهیم. باید از آقای سمیعی هم که خیلی صادقانه نهایت تلاش‌شان را به کار گرفتند تا مشکلات باشگاه کمتر شود و پاک کار کردند به صورت ویژه تشکر کنم.

  Read more…

This article is copyright ©  پرسپولیس نیوز