معرفی بهترین ایستگاه های مترو جهان

معرفی بهترین ایستگاه های مترو جهان

بهترین ایستگاه های مترو ، تمام ایستگاه های مترو در سراسر دنیا همواره برای حمل ونقل داخل شهر و سهولت در جا به جای شهروندان یک شهر می باشد اما در برخی کشور ها ایستگاه های مترو نه تنها برای جابه جایی و حمل و نقل ایجاد شده اند بلکه یکی از جاذبه های گردشگری آن شهر نیز محسوب می شوند.مترو به دلیل سهولت دسترسی و هزینه پایین آن در رفت و آمد های داخل شهری همواره مورد توجه شهروندان یک شهر و گردشگرانی است که برای مسافرت و تفریح به آن شهر سفر کرده اند بنابراین می توان با سرمایه گذاری در بخش پر رفت و آمد مترو آنان را به یک جاذبه گردشگری ارزشمند تبدیل کرد.

بهترین ایستگاه های مترو که از ویژگی های ظاهری و طراحی زیبایی برخوردار هستن می توان به ایستگاه های مترو شهر مسکو اشاره کرد که در اون زیبایی ساخته شده اند. در ساخت ایستگاه های مترو شهر مسکو از سنگ مرمر و آویز های زیبای نورانی استفاده شده است و طول دیوار ها بلند و طراحی آن ها بسیار زیبا است.ایستگاه های متروی مسکو قدیمی ترین سامانه حمل و نقل شهری در جهان است که دارای 14 خط مترو و 205 ایستگاه فعال است. بهترین ایستگاه های مترو مسکو عبارت اند از ایستگاه مترو کومسومولسکایا ایستگاه پلوشاد رولیوسی ایستگاه مایاکفزکایا و همچنین ایستگاه مترو کی‌یفزکایا که بهترین ایستگاه های مترو در جهان هستند.کشور های سوئد و کره شمالی نیز دارای بهترین ایستگاه های مترو هستند که نام آن ها ایستگاه تی-سنترالن ایستگاه استادیون ایستگاه کونگستراگاردن و ایستگاه سولنا که از ایستگاه های قطار شهری شهر استکهلم پایتخت سوئد هست و هم چنین ایستگاه مترو پوهانگ در پایتخت کشور کره شمالی است . همراه نازشو باشید با بررسی بهترین ایستگاه های مترو در جهان

بهترین ایستگاه های مترو
بهترین ایستگاه های مترو

ایستگاه تی-سنترالن (T-Centralen)، استکهلم، سوئد

ایستگاه متروی استکهلم به طولانی‌ترین نمایشگاه هنری جهان شهرت دارد، زیرا در حدود ۹۰ ایستگاه از ۱۰۰ ایستگاه متروی این شهر با مجسمه‌هایی زیبا، کاشی‌کاری‌ها، نقاشی‌ها، حکاکی‌ها و نقوش برجسته از ۱۵۰ هنرمند مزین شده‌اند. ایستگاه T-Centralen نیز در سال ۱۹۷۵ توسط هنرمندی به نام Per Olof Ultvedt (پراولوف اولوت) زیباسازی شده است. پایه اصلی طراحی این ایستگاه استفاده از نقش‌ها و خطوط به رنگ آبی است.

۲. ایستگاه استادیون (Stadion)، استکهلم، سوئد

زیباسازی این ایستگاه در سال ۱۹۷۳ توسط دو هنرمند به نام‌های انو هالک (Enno Hallek) و آکه پالارپ (Ake Pallarp) انجام شده است. گفتنی است نخستین خط سیستم متروی استکهلم در سال ۱۹۵۰ آغاز به کار کرده است.

 

 

۳. ایستگاه کونگستراگاردن (Kungsträdgården)، استکهلم، سوئد

مجسمه سنگی این ایستگاه در سال ۱۹۷۷ توسط هنرمند سوئدی اولریک ساموئلسون (Ulrik Samuelson) نصب شده است.

 

۴. ایستگاه سولنا (Solna)، استکهلم، سوئد

در سال ۲۰۱۳، آمار جابجایی مسافر با مترو ۳۲۸ میلیون نفر بوده است که با این روند آمار روزانه به ۸۹۸۶۳۰ مسافر می‌رسد.

۵. ایستگاه مترو کومسومولسکایا (Komsomolskaya)، مسکو، روسیه

مترو مسکو به دلیل ویژگی‌های متعدد مانند سرعت، عمق، تعداد کاربران و … در میان سایر سیستم‌های حمل و نقل در سطح جهان بی‌همتا است. در سال، ۲۰۱۳ متروی مسکو جایگاه شلوغ‌ترین متروی خارج از آسیا، شلوغ‌ترین متروی جهان از نظر جابجایی روزانه مسافر و پنجمین متروی طولانی دنیا را به دست آورد.

ایستگاه مترو کی‌یفزکایا، مسکو، روسیه

از مشخصه‌های زیبایی این ایستگاه می‌توان به ستون‌های مربعی با مرمرهای سفید اورال، کاشی‌کاری استادانه و سقف گچ‌بری شده و مزین به نقاشی‌های هنرمندان با الهام از زندگی در اوکراین اشاره کرد. سنگ بزرگ انتهای سکو نیز به‌عنوان یادبودی به مناسبت سیصدمین سالگرد وحدت روسیه و اکراین نصب شده است. گفتنی است این ایستگاه در سال ۱۹۵۳ آغاز به کار کرده و با هزینه گزافی به سبک باروک – سبک رایج در روسیه در سال‌های نخست دهه ۱۹۵۰- زیباسازی شده است

ایستگاه مایاکفزکایا (Mayakovskaya)، مسکو، روسیه

این ایستگاه در سال ۱۹۳۸ راه‌اندازی شده و فضای داخلی آن ترکیبی از سبک دکو و تم روسی است.

 ایستگاه پلوشاد رولیوسی، مسکو، روسیه

این ایستگاه مملو از مجسمه‌های برنزی کارگران مرد و زنی است که در حال ساخت آرمانشهر هستند.

ایستگاه مترو مسکو، روسیه

دیوارهای مرمرین، سقف بلند و آویز‌های پرنور، ایستگاه مترو مسکو را به آفتابی در زیر زمین تبدیل کرده است.

 ایستگاه مترو پوهانگ (Puhung)، پیونگ‌یانگ، کره شمالی

شهر پیونگ‌یانگ، پایتخت کشور کره‌ شمالی، جمعیتی بالغ بر ۲۵۰۰۰۰۰ نفر دارد و شبکه متروی این شهر نیز در فاصله سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ و در زمان حکومت رئیس‌جمهور متوفی این کشور -کیم ایل سونگ- ساخته شده است. این مترو به دلیل قرار گرفتن در ۱۱۰ متری عمق زمین، دارای عنوان عمیق‌ترین متروی جهان است و در واقع، پناهگاهی برای حمله‌های اتمی محسوب می‌شود. علاوه بر این، خطوط ویژه‌ای نیز برای استفاده افراد منصوب به دولت وجود دارد. گفتنی است کل مسافت خطوط عمومی مترو در حدود ۲۲/۵ کیلومتر برآورد شده و دارای دو مسیر اصلی شمال به جنوب – خط کولیما که نام اسبی افسانه‌ای است – و مسیر شرق به غرب – هیوکسین – است. ساختار و امکانات ایستگاه مترو پوهانگ دارای شباهت بسیاری به ایستگاه‌های پرطمطراق مسکو است.

 

ایستگاه‌های مترو واشنگتن دی‌سی، آمریکا

اگرچه موقعیت بهتری در انتظار این ایستگاه است، ولی جای تردیدی نیست که ایستگاه متروی واشنگتن یکی از نمونه‌های برجسته معماری بروتالیستی در سطح جهان است. این ایستگاه در سال ۱۹۷۶ آغاز به کار کرده و بسیاری از گردشگران از آن به‌عنوان گذرگاهی برای مرکز خرید استفاده می‌کنند، ولی با این وجود ایستگاه مترو یکی از مخازن اسرار شهر واشنگتن به شمار می‌رود. همچنین مترو واشنگتن جایگاه دومین سیستم حمل و نقل شلوغ و پرسرعت آمریکا را از لحاظ جابجایی مسافر پس از شبکه مترو نیویورک در اختیار دارد. روز برگزاری مراسم تحلیف باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، در تاریخ بیستم ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ با ۱۱۲۰۰۰۰ نفر مسافر به‌عنوان پرترددترین روز مترو واشنگتن ثبت شده است. اگرچه ظاهر این ایستگاه شبیه به آینده است، ولی سقف چوبی آن همانند ایستگاه‌های کاپیتول (Capitol) و یونیون (Union) سبک نئوکلاسیک را به بیننده القا می‌کند.

ایستگاه مترو ویتون (Wheaton) دارای طولانی‌ترین پله‌برقی به طول ۷۰ متر در آمریکا و نیمکره غربی است! ایستگاه روزلین (Rosslyn) نیز با ۳۶ متر عمق پایین‌تر از سطح زمین، عمیق‌ترین ایستگاه در خط آبی/نارنجی است. البته این ایستگاه نیز دارای دومین پله‌برقی طولانی است که طول آن ۵۹ متر بوده و با استفاده از آن می‌توان فقط در عرض ۲ دقیقه از خیابان وارد ایستگاه شد.