شارژ بی سیم

نحوه ای کار شارژ بی سیم به زبان ساده

شارژ بی سیم یکی از قابلیت های که به تازگی باعث شده است کاربران به آن علاقه پیدا کنند و دنبال گوشی های هوشمند ی باشند که از شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند اما خیلی از آن ها تا به حال شاید از شارژ بی سیم استفاده نکرده اند و نمی دانند چطوری کار می کند و چون نامش شارژ بی سیم است تصور غلطی از این نوع شارژ گوشی دارند برای همین ما در این مطلب از سایت نازشو می خواهیم به شما به زبان ساده توضیح دهیم که شارژ بی سیم چگونه کار می کند. همچنین می خواهیم به شما در این مطلب توضیح دهیم که نحوه ای استفاده از شارژ بی سیم چگونه است. ما تما سعی خود کردیم که این موضوع را به زبان ساده بیان کنیم تا همه بتوانند از این مطلب استفاده کنند و زیاد تخصصی به این موضوع نپرداختیم تا کاربرانی که این مطلب را می خوانند گیج شوند. اگر این مطلب خواندید و سوالی داشتید می توانید از طریق دیدگاه باما در میان بگذارید و در صورت دانستن جواب سوال حتما به آن ها پاسخ می دهیم. تا سوال های در ذهن شما درباره شارژ بیسیم پاسخ داده شود.

نحوه ای کار شارژ بی سیم به زبان ساده

اولین چیزی که باید بیان کنیم این است که شارژ بیسیم بطور کامل بی سیم نیست. موبایل ها ، هدفون ها ، ساعت های هوشمند و دیگر گجت ها می توانند با استفاده از این سیستم به صورت بی سیم انرژی از دست رفته شان را جایگزین کنند، اما خود این شارژر ها بدون پریز برق و کابل، دستگاه هایی بی استفاده هستند.

حال فکر کنم تصویری که از شارژ بی سیم در ذهنتان بود کمی تاخیر کرده است در ادامه به شما ویژگی شارژ بیسیم را توضیح بدهیم حالا روز به روز در حال پیشرفت است و احتمالا به لطف کنفرانس اپل محبوبیت بیشتری نیز به دست می آورد. اما در گذشته وضعیت به این شکل نبود. حتی آیفون ۵ نیز در زمان عرضه اش بدون حضور ویژگی شارژ بی سیم عرضه شد. فیل شیلر، یکی از مسولان اپل در آن زمان می گفت:

شارژرهای بی سیم به طور معمول از القای مغناطیسی استفاده می کنند. به زبان ساده، شارژرهای بی سیم از مغناطیس برای انتقال انرژی بهره می گیرند. اولین قدم برای دسترسی به شارژ بی سیم نیز قرار دادن گجت ها روی سطح آن هاست.

سپس با اتصال شارژر به پریز برق، انرژی الکتریکی در سیم های دستگاه به جریان میفتد و در نتیجه یک میدان مغناطیسی شکل می گیرد. سپس میدان مغناطیسی ایجاد شده، به سیم پیچ های داخل گجت نیز انتقال پیدا می کند و در آن ها به جریان در می آید. در نهایت انرژی مغناطیسی شکل گرفته به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و باتری گجت مورد نظر را شارژ می کند.

البته شرایط استفاده از شارژ بی سیم، منوط به خرید یک شارژر وایرلس نیست. بلکه گجت ها نیز باید از سیستم شارژ بی سیم پشتیبانی کنند. به نوعی می توان گفت، گجتی که سیم پیچ های مورد نیاز شارژ بی سیم را در اختیار نداشته باشد، قادر به استفاده از این ویژگی نخواهد بود.

علاوه بر این، گفتنیست که استاندارد Qi بر خلاف گذشته، تنها به القای مغناطیسی محدود نمی شود. بلکه حالا این سیستم از تشدید مغناطیسی نیز پشتیبانی می کند و امکان شارژ بی سیم بدون تماس مستقیم را فراهم می سازد.

با اینکه هر دو سیستم همانند هم کار می کنند، اما به لطف تشدید مغناطیسی حالا می توان گجت ها را در فاصله ۴۵ میلی متری از شارژر قرار داد و آن ها را شارژ کرد. البته باید خاطر نشان کرد که فعلا تشدید مغناطیسی نسبت به القای مغناطیسی، عملکرد ضعیف تری از خود نشان می دهد.

با این حال استفاده از این سیستم مزایایی هم به همراه دارد. به عنوان مثال می توان یک شارژر بی سیم را در زیر سطح یک میز نصب کرد و با قرار دادن موبایل روی میز، از شارژ بی سیم بهره مند شد.

حتی به لطف تشدید مغناطیسی می توان با قرار دادن چند گجت روی یک پد شارژ، همه را با هم شارژ کرد. علاوه بر این، باید به این موضوع نیز اشاره کرد که شارژرهای Qi در حالت غیر فعال، مصرف انرژی چندانی ندارند. بلکه آن ها در حالت غیر فعال از میزان انرژی کمی بهره می گیرند و تنها با شناسایی یک دستگاه، میزان انرژی خروجی را افزایش می دهند.

چگونه از شارژ بی سیم استفاده کنیم؟

اگر گوشی شما از شارژ بی سیم استفاده می کند استفاده از آن بسیار راحت است. فقط ذکر این نکته الزامی است که باید به دنبال شارژر بی سیمی بگردید که با استاندارد تلفن هوشمند شما مطابقت داشته باشد. ما در ادمه گوشی های که از شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند را به شما معرفی می کنیم.

کدام گوشی ها شارژر بی سیم دارند

سامسونگ گلکسی S8، گلکسی S8 پلاس، گلکسی S8 اکتیو، گلکسی S7، گلکسی S7 اج و گلکسی S7 اکتیو
آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و آیفون اکس
موتورولا موتو Z، موتو Z پلی، موتو Z2 Force و موتو Z2 پلی
سامسونگ گلکسی نوت ۸ و گلکسی نوت ۵
ال جی جی ۶ (نسخه آمریکایی و کانادایی) و V30

گفتنی است که گوشی های اندروید چند سالی بود که از دست از پشتیبانی از شارژ بیسیم برداشته بودند اما آیفون با پشتیبانی خود در گوشی جدید خود به احتمال زیاد بسیار از شرکت های که گوشی اندروید می سازند را تشویق می کند که از شارژ بی سیم پشتیبانی کنند چون اپل حتما یک هدف بزرگ پشت این پشتیبانی دارد و حتما قرار است در آینده شارژ بیسیم فراگیر تر شود. فقط باید منتظر ماند دید که در آینده شارژ بی سیم چه تغییراتی می کند. خوب امیدواریم که در این مطلب توانسته باشیم شما را با شارژ بیسیم نیز آشنا کنیم.