نکات مهم و حیاتی سفر در روز های سرد

نکات مهم و حیاتی سفر در روز های سرد

آیا می دانید در یک سفر زمستانه چه خطرهایی ممکن است شما را تهدید کند؟ آیا از نکات مهم سفر در روز های سرد سال اطلاعاتی دارید؟ یک سفر متفاوت با زیبایی ها و جاذبه های خودش است.آرام آرام به روزهای سرد سال و فصل زمستان نزدیک می شویم و در این روز های سرد مسافرت و تفریح در جنگل ها و کوه ها ممکن است خطراتی را بدنبال داشته باشد.امکان دارد در این سفر ها دچار سرمازدگی شوید سرمازدگی که در یک منطقه کوهستانی و یا جنگل که شما دسترسی به مراکز درمانی ندارید می تواند دردسر ساز باشد.اگر اهل سفر در روز های سرد سال هستید باید احتمال سرمازدگی و یا گرفتار شدن در بهمن در مناطق کوهستانی و یا روبه رو شدن با جاده های بخ بسته را داشته باشید.

سال ها صدها نفر جان خود را به دلیل رعایت نکردن برخی نکات ساده و گرفتار شدن در مشکلات سفر های زمستانه به خطر می اندازند.شما با رعایت باید ها و نباید ها و توجه به یک سری نکات می تواند به یک سفر زمستانه بروید و از تفریح و گردش خود در کوهستان ها و جنگل های پوشیده از برف لذت ببرید بدون اینکه دچار سرمازدگی و یا مشکلات دیگر در این سفر شوید.استفاده از لباس های گرم و به همراه داشتن تجهیزات زمستانه برای سفر در روز های سرد سال ضروری است.شما باید در سفر های زمستانه سعی کنید لباس خود را خشک نگه دارید.همچنین توصیه می شود برای کوهنوردی در فصل زمستان حتما از تجهیزات کوهنوردی زمستانه استفاده کنید.در ادامه این مقاله سایت نازشو شما را با نکات مهم و کاربردی مریوط به سفر در روز های سرد سال اشنا خواهیم کرد.همراه ما باشید و با استفاده از این نکات یک سفر زمستانه بی خطر داشته باشید.

 

1. رطوبت بزرگترین دشمن گرما است

سوالی که اینجا پیش می آید، این است که گرم شدن ما چگونه صورت می گیرد؟ ما می دانیم که لباس ها به همراه حرارت بدن عامل اصلی گرم شدن ما هستند. لباس ها با محبوس کردن هوا در درون خود، باعث گرم شدن ما می شوند. این درست همان کاری است که پرندگان در روزهای سرد سال انجام می دهند. پرندگان با محبوس کردن هوا زیر پرهای خود باعث گرم شدن خود می شوند. از آنجایی که هوا رسانای خوبی نیست، همین امر سبب می شود، یک لایه هوا بین پوست و پر پرنده از ورود سرما به داخل پوست و از خروج گرما از روی پوست جلوگیری کند. این درست همان کاری است که ما با پوشیدن لباس های پشمی و کلفت انجام می دهیم. این ایده تا زمانی کارایی دارد که بدن مان خیس نشده باشد. چرا که رطوبت در روزهای سرد سال می تواند مشکلات بسیار زیادی تولید کند. پس پوشیدن لباس مخصوص روزهای سرد، می تواند ما را از سرمازدگی حفظ کند.

۲. پوشیدن سه لایه لباس

وقتی قصد گردش در مناطق بکر و سرد را دارید، باید سه لایه لباس بپوشید. لایه اول می تواند عرق بدنتان را به خودش جذب کند، لایه دوم باعث می شود تا عرق بدنتان خشک شود و لایه سوم شما را از گزند باد، باران و حتی برف حفظ می کند و همچنین اجازه نمی دهد تا بدن تان خیس شود. لازم به ذکر است که لایه سوم لباس تان ترجیحا باید ضد آب باشد. چنین سیستمی می تواند بدنتان را در مقابل آب هوای بسیار سرد حفظ کند. البته اگر قصد دوچرخه سواری دارید، می توانید پس از نیم ساعت رکاب زدن لایه رویی را از خود جدا کنید تا بدنتان دو هوا نشود. البته اگر با رکاب زدن بدنتان بیش از حد گرم نشد، نیازی نیست لایه آخر لباس را از تن تان جدا کنید. شاید دانستن این نکات زیاد جدی گرفته نشود، اما رعایت نکردن چنین مسائلی می تواند جان تان را در دل طبیعت به خطر بیاندازد.

۳. مهم بودن جنس لباس هایی که می پوشید

سعی کنید به هیچ عنوان از لباس های تمام پنبه ای استفاده نکنید، چرا که این نوع مواد خاصیت بالایی در جذب رطوبت دارند، اما مواد مصنوعی خاصیت جذب رطوبت بالایی ندارند و به راحتی و خیلی زود خشک می شوند و همین امر باعث می شود تا گرمای بدنتان حفظ شود.

سفر در روز های سرد

دانستنی های سفر در هوای سرد

۴. سوخت برای بدن به همراه داشته باشید

بدن ما برای حرکت نیاز به سوخت دارد. گرچه سوخت ما با وسایل موتوری متفاوت است، اما غذا نیز مانند سوخت وسایل موتوری، انرژی لازم را برای حرکت کردن فراهم می کند. سعی کنید در طول سفر به اندازه کافی نوشیدنی و مواد غذایی به همراه داشته باشید. به همراه داشتن دانه های مغذی بسیار مفید است، چرا که این گونه مواد حجم کمی دارند اما می توانند انرژی زیادی را در اختیارتان قرار دهند. شما نباید به این فکر باشد که چون فصل سرما است، پس آب کافی نیز در طبیعت پیدا می شود. لازم به ذکر است که برخی از آب ها در دل طبیعت به انواع باکتری های خطرناک آلوده هستند که می توانند سیستم گوارشی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

۵. گرم کردن بدن و سپس خوابیدن

اگر شما تمام روز را در طبعیت دوچرخه سواری و یا پیاده روی کنید، بی شک نیاز به خواب خواهید داشت. اگر قبل از خواب بدنتان گرم نباشد سعی کنید با چند حرکت ورزشی بدنتان را پیش از رفتن به درون کیسه خواب گرم کنید. ترجیحا در هنگام خواب با کلاه و یا روسری سرتان را بپوشانید، چرا که یک سر لخت در هنگام خواب می تواند باعث هدر رفتن گرمای زیادی از بدنتان شود. استفاده از یک چادر مسافرتی در چنین شرایطی بسیار واجب است، چرا که می تواند بدنتان را از باد و باران حفظ کند. توجه داشته باشید که چادر مسافرتی تان را در مسیر رودخانه و یا حاشیه آن، بر پا نکنید. شاید در طول شب با بارش شدید باران آب طغیان کند و بدون آنکه شما متوجه شوید، در مسیر سیل قرار بگیرید. توجه داشته باشید، برپا کردن چادر در یک جان پناه طبیعی، مثل لای تخته سنگ ها و یا غارهای کوچک می تواند بهترین مکان برای برپایی چادر باشد.

۶. لباس خواب خود را خشک نگه دارید

دقت داشته باشید قبل از رفتن به کیسه خواب لباس های تان خشک باشد، چرا که رطوبت لباس ها می توانند باعث سرد شدن تان شده و همین منجر به سرمازدگی شود. در روزهای سرد، رطوبت با گرما همراه نیست، بلکه رطوبت با سرمای آزار دهنده همراه است. سعی کنید به صورتی لباس بپوشید که در هنگام خواب عرق نکنید، این کار با دو هوا کردن بدن تان می تواند به ضررتان تمام شود.

۷. لباس هایتان را در کنار کیسه خواب خود قرار دهید

قرار دادن لباس های اضافی کنار کیسه خواب می تواند عایق خوبی برای سرما به وجود آورد. این خود روشی است، که شما را از باد و سرمای زیاد در امان نگه داشته و بدن تان در مکان گرم تری قرار می گیرد. اگر لباس های رویی شما نم دارند، می توانید آن ها را به سقف چادر خود آویزان کنید تا نم شان را تا صبح از دست بدهند.

۸. از روزنامه یا حوله های کاغذی استفاده کنید

شما می توانید از روزنامه ها برای عایق بندی کیسه هوای خود بهره ببرید، همچنین از این روزنامه ها می توانید،برای برطرف کردن نم روی کیسه هوا و یا چادر خود را نیز استفاده کنید. البته استفاده از حوله های کاغذی یک بار مصرف هم می تواند به کارتان بیاید، چون این گونه مواد خاصیت جذب رطوبت بالایی دارند.

۹. استفاده مناسب از اجاق سفر

شما با اجاق گاز مخصوص سفر نه تنها می توانید باعث گرم کردن محیط چادر شوید، بلکه با نوری که تولید می کند، فضای درونی چادرتان روشن و قابل دیدن می شود. به هیچ عنوان وقتی قصد خوابیدن دارید، اجاق سفر را روشن نگذارید. این کار بسیار خطرناک است، چون احتمال دارد، در طول شب ناخواسته با آن برخورد داشته باشید و همین امر باعث آتش سوزی شود. شما با استفاده از این چراغ ها می توانید نوشیدنی های داغ همچون چای و یا قهوه درست کنید و میل کنید. همان طور که می دانید نوشیدن یک لیوان چای داغ در یک شب سرد می تواند، بسیار دل چسب و روشی برای گرم کردن بدن باشد. در ضمن وجود این چراغ در چادر می تواند رطوبت لباس هایتان را نیز به راحتی بگیرد این نکته از نکات مهم سفر در روز های سرد است

۱۰. مزیت موهای بلند در سفرهای زمستانی

اگر شما دارای موهای پر پشت و بلندی هستید، این یک مزیت مهم برای شما است، چرا که وجود موهای بلند سرتان را از گزند سرما حفظ می کند. موها مثل عایق عمل می کنند، در صورت نداشتن موهای بلند استفاده از یک کلاه نیز جایگزین مناسبی است. یکی از مزایای بسیار عالی سفر در روزهای سرد سال، لذت بردن از مناظر بسیار زیبا و خلوت محیط اطراف است. البته مزیت دیگر سفر در در این فصل، نبود پشه و دیگر حشرات مزاحم است.این نکته نیز از نکات هائز اهمیت سفر در روز های سرد است.