هارد دیسک با حجم 16 ترابایت

هارد دیسک با حجم 16 ترابایت بزودی در بازار های جهانی

هارد دیسک با حجم 16 ترابایت بزودی در بازار های جهانی

شاید روزی که در مورد هارد دیسک با حجم 1 ترابایت صحبت می شود کمتر کسانی بودند که فکر نیاز به هارد های با حجم 16 ترابایت را می کردند.  اما شرکت سیگیت یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده هارد در جهان در تازه ترین دست آورد خود بعد از اعلام آن که در سال 2017 یکی از موضوع های که در حال تست است هارد با حافظه ذخیره سازی 16 ترابایت است و در آن زمان شاید بسیاری فکر نمی کردند که در سال 2018 این محصول رونمایی شود اما این اتفاق افتاد و بزودی باید شاهد عرضه هارد دیسک هایی با حجم 16 ترابایت باشیم که بسیار به دیتا سنتر ها می تواند کمک کند و همچنین بسیاری از سازمان ها و شرکت ها حجم ذخیره سازی بسیار بیشتری را دهد. در ادامه درباره شرکت سیگیت و هچنین محصول جدید آن بیشتر می خوانید.

شرکت سیگیت

آمریکایی تولیدکننده تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات است، که به عنوان بزرگترین تولیدکننده هارد دیسک در جهان شناخته می‌شود. این شرکت، در سال ۱۹۷۹ توسط آلن شوگرت با نام شوگرت تکنولوژی، در جزایر کیمن تأسیس شد. در حال حاضر دفتر مرکزی شرکت سیگیت در شهر دوبلین، ایرلند قرار دارد. دفتر عملیاتی و بخش اجرایی آن، در کوپرتینو، کالیفرنیا مستقر می‌باشد.

شرکت سیگیت در توسعه درایوهای هارد دیسک مهم‌ترین نقش را داشته، که فعالیت خود را در این زمینه، در سال ۱۹۸۰ با عرضه درایوهای اس‌تی-۵۰۶ با حجم ۵ مگابایت، آغاز نمود. این شرکت، در طول دهه ۱۹۸۰ اصلی‌ترین تولیدکننده قطعات در بازار ریزرایانه‌ها، محسوب می‌شد. شرکت سیگیت در سال ۱۹۸۹، کنترل دیتا کورپوریشن را، خریداری نمود. در سال ۲۰۰۶ نیز، تمام سهام شرکت مکستور را به قیمت ۱.۹ میلیارد دلار خریداری کرد.

هارد دیسک با حجم 16 ترابایت

هارد دیسک 16 ترابایت سیگیت اگزوس در ابعاد 3.5 اینچی است و بر اساس فناوری «ضبط مغناطیسی با استفاده از گرما» (HAMR) تولید شده است.

سیگیت پیش از این هم هارد دیسک اگزوس 16 ترابایتی را در نسخه ای پیش نمونه تولید کرده بود تا از کارکرد مناسب آن در شرایط سازمانی اطمینان پیدا کند. گفته شده که این آزمایش ها موفقیت آمیز بوده و درایوهای مبتنی بر فناوری HAMR پلاگ اند پلی هستند و به شرکت ها امکان افزایش ظرفیت ذخیره سازی بدون نیاز به تغییر در معماری سیستم ها یا دیتا سنترها را می دهند.

HAMR چیست؟

نوعی فناوری مغناطیسی است که به دیسک ها امکان ذخیره سازی بیت ها در اندازه های کوچک تر را می دهد. به این ترتیب تراکم ذخیره سازی در مقایسه با هارد دیسک های قدیمی تر افزایش می یابد و این در حالی است که پایداری مغناطیسی نیز همچنان حفظ می شود.

در فناوری HAMR از دیودهای لیزری کوچک استفاده می شود که روی هر یک از هدهای هارد به طور جداگانه نصب شده اند. با سوزانده شدن بخش بسیار ریزی از سطح دیسک توسط لیزر امکان تغییر قطبیت هر بیت پایدار فراهم می شود و به این ترتیب داده روی آن بیت نوشته می شود.

اولین بار در سال 2017 بود که سیگیت از آزمایش این فناوری روی هارد دیسک های جدید خبر داد. این شرکت پیش از این نشان داده بود که هدهای خواندن و نوشتن درایوهای متبنی بر HAMR در زمینه اطمینان پذیری و قابلیت انتقال داده در طولانی مدت از استانداردهای صنعتی معمول هم فراتر رفته اند.

گفتنی است هدف بعدی شرکت سیگیت این است که در سال 2019 هارد دیسک هایی با ظرفیت تا 20 ترابایت را بر اساس فناوری HAMR را به بازار های جهانی معرفی کند که می تواند یک هدف بسیار جذاب برای این شرکت بزرگ و موفق باشد.