همه چیز در مورد شهر شناور ترکیه

همه چیز در مورد شهر شناور ترکیه

کشور ترکیه یکی از جاذبه های گردشگری و مقصد اصلی گردشگران و مسافران مختلفی از تمام نقاط دنیا به ویژه ایران است. ترکیه شهر های زیای زیادی دارد اما در این مطلب نازشو قصد داریم شما را با یکی از شهر هایی آشنا کنیم که ویژگی های متفاوتی نسبت به شهر های دیگر ترکیه دارد.نام این شهر حصن کیفا است.شهری منحصر بفرد که روی آب شناور است.این شهر یکی از جاذبه های تاریخی ترکیه است که در استان باتمان در جنوب ترکیه قرار دارد و در نزدیکی رود دجله قرار دارد.این شهر برای دانشمندان و مورخان از اهمیت بالایی برخوردار است و از نظر قدمت تاریخی و باستانی بسیار ارزشمند است.شهر شناور ترکیه در سال 640 میلادی به دست اعراب افتاد و در بین شهر های دیگر بیشترین زمان اشغال را به خود اختصاص داده است.

بناهای خیره کننده تاریخی که نماد عظمت و شکوه تمدن باستان هستند در اسن شهر شناور ترکیه خودنمایی می کنند.ریشه نام شهر شناور ترکیه برگرفته از حصن به معنی قلعه و دژ و کلمه کیفا قسمت دوم نام این شهر به معنی صخره است.از نام های دیگر این شهر باستانی و تاریخی می توان به حصن کیبا، حصن کیف و… اشاره کرد.رود پر اب دجله از کتار این شهر می گذرد و نمایش آب رود دجله با بناهای تاریخی منظره ی زیبایی را ایجاد کرده که گویی شهر روی آب شناور است.این شهر که دوران تاریخی پر آشوبی داشته و همواره مورد حمله و تجاوز حکومت های مختلف از جمله اعراب و مغولان بوده است قدمتی حدود 10 هزار سال دارد.علت تبدیل شدن این شهر به شهر شناور ترکیه و از بین رفتن قسمت عمده ای از آن اثرات ساخت پروژه سد ایلیسو بوده است.  در ادامه این مقاله به توضیحاتی بیشتر در مورد این جاذبه تاریخی می پردازیم.

اطلاعاتی درباره شهر شناور ترکیه

با توجه به اظهارات «گاردین»، جمعیتی بالغ بر ۸۰ هزار نفر در حصن کیفا زندگی می‌کنند و یکی از طولانی‌ترین دوران سکونت‌ را در سراسر دنیا به خود دیده است. براساس این گزارش، گونه‌های در حال انقراضی از جاندارانی همچون «لاکپشت فرات» و «هدهد نوک قرمز»، به دلیل بالا آمدن آب در حال خطر نابودی هستند. دولت کشور ترکیه نیز گفته که پروژه‌ی سدسازی در این منطقه، خدمات مناسب و قابل توجهی را در برای ساکنین و نیز کل ناحیه ایجاد کرده است که می‌توان به تولید برق بیشتر اشاره کرد.

همچنین دولت وعده داده است که علاوه بر این که ساکنین فعلی این شهر تاریخی ترکیه می‌توانند در مکانی دیگر سکونت داشته باشند، موزه‌ای ارزشمند از آثار باقی‌مانده‌ای را که در این مکان یافت شده و وجود دارد، ایجاد خواهد کرد. در حال حاضر مسئولین ترکیه از حفاظت و به نمایش گذاشتن تنها برخی از ۳۰۰ آثار ارزشمند باستانی و تاریخی در حصن کیفا خبر داده است. این در حالی است که برخی از فعالان محیط زیست و بومی‌ها با نظر اعلام شده از سوی آن‌ها موافق نبوده و اعتقاد ایشان بر این است که اقدامات و کارهای دولت کافی نیست.

بسیاری از زیبایی‌ها و جاذبه‌های تاریخی حصن کیفا به دلیل وجود هزاران غاری است که به دست بشر ایجاد شده است و نمی‌توان در کنار دیگر بناهای تاریخی، آن‌ها را حفظ کرد. دولت ترکیه در حال پر کردن غارها است تا در هنگام وقوع سیلاب‌ها از فرسایش این آثار تاریخی و ارزشمند، پیشگیری کند.

گفتنی است که طرح ساخت چنین سدی، برای نخستین مرتبه در دهه‌ی ۵۰ میلادی مطرح شد و در نهایت در سال ۲۰۰۶ به تائید رسید. کنسرسیوم «سد ایلیسو»، پس از اعلام بانک جهانی در سال ۲۰۰۸ میلادی، مبنی بر عدم موفقیت خود در حفظ استانداردهای محافظت از میراث فرهنگی در طی این پروژه، از ادامه‌ی سرمایه‌گذاری خودداری و آن را متوقف کرد. این در حالی است که این پروژه یک بار دیگر شروع شده و در سال‌های اخیر نیز پیشرفت‌هایی را به خود دیده است.

شهر شناور ترکیه

طی اتمام پروژه سد، ۳۰۰ اثر باستانی از بین می رود

برخی از کارشناسان و باستان‌ شناسان اعلام کرده‌اند که با پایان پروژه ساخت سد در حسن کیف، متاسفانه بیش از ۳۰۰ اثر باستانی و نزدیک به ۲۰۰ زیستگاه به نابودی کشیده خواهد شد. همین امر نیز سبب شده است که ساکنین این منطقه‌ی باستانی و حتی ساکنین دیگر نقاط کشور ترکیه و سراسر جهان، به شدت خشمگین و معترض شده‌اند.

چراکه تصاویر و فیلم‌هایی از انهدام و فروریختن قلعه‌های سنگی که اخیرا از سر گرفته شده است، منتشر شده و این در حالی است که دولت کشور ترکیه این اقدامات را به دلیل مستحکم ساختن مخزن سد، بعد از احداث آن و نیز گسترش و توسعه‌ی صنعت گردشگری در آینده در شهر باستانی حصن کیاف عنوان کرده است. جالب است بدانید که این شهر ۱۰ هزارساله، در اواخر دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی، عنوان میراث باستانی درجه‌ی یک را از سوی «اداره‌ی کل حفاظت از آثار باستانی ترکیه» به خود اختصاص داده است. این عنوان براساس نظر متخصصین و کارشناسان به این منطقه از ترکیه داده شده است؛ چرا که ایشان اعتقاد دارند که این منطقه ۹ گزینه از ۱۰ گزینه‌ی لازم جهت به رسمیت شناخته شدن به عنوان میراث جهانی را از طرف سازمان جهانی یونسکو، دارا است.