پرونده قتل حمید صفت خواننده مشهور به کجا رسید

پرونده قتل حمید صفت خواننده مشهور به کجا رسید

حمید صفت یکی از خوانندگان مشهور رپ ایران است.او به اتهام قتل شوهر مادرش دستگیر شده است. نام کامل او حمیدرضا امیری صفت سبک خوانندگی او رپ اعتراضی فارسی است او در مرداد ماه 1372 در تهران به دنیا شهرت او به دلیل سرودن شعر چ در وصف شهید مصطفی چمران و آهنگ های او بوده است که این آهنگ ها غالبا به مشکلات اجتماعی اشاره دارد و گاها اشاراتی سیاسی داشته است.پدر مادر حمید صفت در سن کودکی حمید صفت از هم طلاق گرفتند و در سال 1384 مادر او با مردی به نام هوشنگ ازدواج کرد.او قرار بود در نمایش لامبورگینی اثر سبامک صفدری نقش بازی کند که به دلیل اینکه رپر ها در ایران اجازه فعالیت ندارند فقط توانست یک شب بر روی صحنه برود.در 22 مرداد 1396 بود که حمید صفت اعتراف کرد که ناپدری خود را به قتل رسانده است وبه اتهام قتل عمد بازداشت شد.او هم اکنون در زندان رجایی شهر محبوس است.او گفته است که هوشنگ ناپدری او مردی تندخو بوده است که مادرش را کتک می زده است. طبق گزارش پزشکی فانونی ظاهرا پدر خوتنده صفت در اثر برخورد یک جسم سخت به ناحیه گیج گاه فوت مرده است.پس از ماجرای این قتل اولیای دم هوشنگ از صفت و مادرش شکایت کردند و شرط بخشش صفت را به گفتن حقیقت در مورد قتل اعلام کردند.پس از بازداشت وی برخی سایت ها  و خبرگزاری ها خبر های ضد و نقیضی مطرح شده است که برخی از آن ها صحیح و برخی شایعه بوده است. در ادامه مطلب به بررسی پرونده حمید صفت و مسائل پیرامون آن اشاره کرده ایم و صحبت های او و مادرش در مورد قتل هوشنگ را مورد بررسی قرار می دهیم.با نازشو همراه باشید.

پرونده قتل حمید صفت در کمیسیون پزشکی قانونی

به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از ارجاع پرونده «حمید صفت» به کمیسیون پزشکی قانونی خبر داد.

محمد شهریاری گفت :پرونده قتل حمید صفت جهت بررسی علت دقیق مرگ ناپدری این خواننده به کمیسیون پزشکی قانونی ارجاع شده است.

بر اساس این گزارش، قاضی شهریاری ۲۲ شهریور ماه سال جاری در گفت وگو با یکی از خبرگزاری معتبر گفته بود که حمید صفت  از زندان به دادسرای جنایی تهران منتقل و علت مرگ ناپدری‌اش به وی اعلام شد. اولیای دم مقتول  برای حمید صفت به خاطر قتل پدرشان درخواست قصاص کردند و  از مادر این خواننده رپ هم شکایت کردند.

مسعود قادی پاشا، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ۱۹ شهریور ماه نیز  گفته بود که نتیجه آزمایش‌های پزشکی قانونی پیرامون علت فوت ناپدری «حمید صفت» مشخص شده است و  نتیجه به مرجع قضایی اعلام می‌شود.

محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی ۲۸ مرداد ماه سال جاری از تشکیل پرونده برای «حمیدرضا صفت» خواننده رپ به اتهام قتل و انجام تحقیقات در این خصوص خبر داد و گفته بود که این خواننده به ارتکاب جنایت و قتل همسر مادرش با انگیزه حمایت از مادر خود اعتراف کرده و دو، سه روز پیش متهم با ناپدری خود درگیر شد و روز ۲۸ مرداد ماه ناپدری اش در بیمارستان فوت کرد. متهم اکنون در بازداشت موقت است و وی مرتکب قتل عمد شده است.
پرونده قتل حمید صفت
پرونده قتل حمید صفت

رسیدگی به پرونده خواننده سرشناس حدود 4 ماه طول می کشد

وکیل حمید رضا صفت خواننده ، درخصوص چگونگی رسیدگی به پرونده قتل حمید صفت گفت:

هنوز تحقیقات مقدماتی در خصوص پرونده قتل حمید صفت انجام نشده است،پس از تحقیقات مقدماتی ، تصمیم گیری قضایی آغاز خواهد شد.

اتهام ایشان به دلیل اینکه در محل ضرب وجرح حضور داشتند قتل عمد است .اما چون اقدام کشنده ای انجام ندادند واز وسیله ای نیز استفاده نکردند و پدر خوانده ایشان نیز از قبل دچار کسالت بودند لذا باید درخصوص این اتهام رسیدگی دقیق تری صورت گیرد.

وی در پاسخ به این پرسش چرا اتهام قتل عمد بر حمید صفت زده شده است ادامه داد:

تا مادامیکه مدارکی دال بر رد قتل عمد ارائه نشود ایشان همچنان متهم به قتل عمد هستند.البته باید گفته شود آقای صفت ناخواسته وارد یک درگیری خانوادگی شده وکسالت پدر خوانده ایشان که شامل بیماری قند و بیماری قلبی نیز می تواند مزید بر علت شده باشد.

امجدی با اشاره به اینکه روند رسیدگی به پرونده قتل حمید صفت ممکن است حداقل 4 ماه بطول بینجامد گفت:

فعلا امکان آزادی آقای صفت با وثیقه وجود ندارد ایشان همچنان در بازداشت موقت بسر می برند تا تحقیقات پزشکی قانونی و اظهارات شهود اعلام شود آن وقت بازپرس پرونده تصمیم گیری می کنند.

وکیل حمیدرضا امجد همچنین از حضور برادر مقتول وسفرش از آلمان به تهران به عنوان اولیای دم خبرداد.

شرط بخشش حمید صفت

اولیای دم پرونده مرگ پیرمرد در درگیری با خواننده رپ، با مراجعه به دادسرا اعلام کردند در صورتی که حمیدرضا واقعیت را بگوید، درباره بخشش او تصمیم گیری می کنند. آنها از مادر این خواننده نیز شکایت کردند.حمید صفت

حمید صفت

حمیدرضا 24 ساله و خواننده رپ، 24 مرداد امسال در جریان درگیری با شوهر مادرش در خانه خیابان ملاصدرا، منجر به مرگ وی شد.

با وقوع این جنایت و تشکیل پرونده قضایی در شعبه سوم بازپرسی دادسرای جنایی تهران، با دستور بازپرس سجاد منافی آذر، حمیدرضا به اتهام قتل عمد بازداشت شد.

او در جریان تحقیقات قضایی ـ پلیسی اعلام کرد بود، زمانی که متوجه شد درگیری و دعوا میان مادرش و شوهر او رخ داده برای ترساندن پیرمرد به خانه او رفته که با وی درگیر شده و منجر به مرگ پیرمرد شده است.

دیروز این خواننده رپ برای ادامه تحقیقات به شعبه سوم بازپرسی دادسرای جنایی تهران منتقل و مورد تحقیقات قرار گرفت و این بار هم اعلام کرد ناخواسته باعث مرگ شوهر مادرش شده است.

او به قاضی پرونده گفت:من با شوهر مادرم رابطه خوبی داشتم، اما وی کمی با مادرم بدرفتاری می کرد. آن روز زمانی که متوجه شدم دوباره با مادرم درگیر شده و کتکش زده، ناراحت شدم و برای ترساندن وی به خانه آنها رفتم که میان ما درگیری رخ داد و نفهمیدم چطور شد که شوهر مادرم حالش بد شده و با انتقال به بیمارستان بعد از سه روز فوت کرد.

وی افزود:من قصد نداشتم او بمیرد. خیلی پشیمانم و می خواستم فقط او بترسد. از فرزندان این مرد می خواهم که شرایط مرا درک کنند. من هم یک پسرم و زمانی که متوجه شدم مادرم را شوهرش کتک زده، خیلی ناراحت شدم. نمی توانستم قبول کنم که او مادرم را کتک بزند. کار من خیلی اشتباه بود و نباید با پدرشان درگیر می شدم. سهیل ـ یکی از پسران مقتول ـ خودش هم می دانست پدرش با مادرم دعوا می کند و او را کتک می زند.

متهم به قتل ادامه داد:از روزی که بازداشت شده ام، برخی سایت ها و خبرگزاری ها مطالب غیرواقعی به نقل از مادرم و دیگر اعضای خانواده ام مطرح کرده اند که همگی دروغ است و آنها با خبرگزاری و سایت های خبری حرفی نزده اند. حرف هایی به دروغ از طرف خانواده ام نقل شده که همین باعث شده آبروی آنها بیشتر برود و همچنین باعث ناراحتی خانواده مقتول شود. سایت ها به دروغ مطلبی منتشر می کنند که همین کارهای اشتباهشان باعث می شود من یک گام به اعدام نزدیک شوم. حتی از خانواده ام شنیده ام در سایت ها نقل شده که علی دایی برایم وثیقه گذاشته و باعث آزادی ام شده که این حرف ها دروغ است و من در بازداشت به سر می برم.

واقعیت را بگویند

در ادامه سهیل 31 ساله که در یکی از شهرهای فنلاند زندگی می کند و برادر 48 ساله اش توماس که ساکن برلین آلمان است، در شعبه بازپرسی حاضر شده و درخواست خود را به قاضی پرونده اعلام کردند.

ابتدا سهیل، پسر کوچک خانواده به بازپرس جنایی گفت:من در فنلاند زندگی می کنم، خواهرم سمیرا هم در فنلاند زندگی می کند، اما برادرم توماس در برلین است.

پدرم در آلمان مغازه عتیقه فروشی داشت. روزی که او فوت کرد، در ایران نبودم و از طریق دوست خانوادگی مان متوجه مرگ او شدم و روز بعد به ایران آمدم. پدرم با ما و حتی حمیدرضا و خانواده اش بخوبی رفتار می کرد و هنوز نمی دانم چطور شده که او فوت کرده است. ما هنوز به خاطر این که خواهرمان به ایران نیامده، جسد پدرمان را دفن نکرده ایم. ما از حمیدرضا و مادرش شکایت داریم که باعث مرگ پدرم شدند.

وی افزود:ما می خواهیم فقط حقیقت درباره مرگ پدرمان مشخص شود. اگر واقعا عمدی در کار بوده، مشخص شود. حمیدرضا و مادرش باید بگویند چطور شده که با پدرم دعوا کرده و او به قتل رسیده است. آنها اگر واقعیت را بگویند، ما حمیدرضا را می بخشیم، اما اگر واقعیت ماجرا را برایمان نگویند ما نیز نمی توانیم او و مادرش را ببخشیم و آن موقع از طریق قانون با آنها برخورد خواهیم کرد. منتظر جواب پزشکی قانونی هستیم تا علت مرگ پدرمان را مشخص کند. پدرم حتی چند سال قبل، قصد جدایی از مادر حمیدرضا را داشت که باز منصرف شد.

در ادامه «توماس» هم که فارسی بلد نبود و آلمانی حرف می زد، گفته های برادرش را تائید کرد و خواست که واقعیت ماجرای مرگ پدرش مشخص شود تا بتواند درباره بخشش حمیدرضا یا قصاص او تصمیم بگیرد. آنها همچنین از قاضی پرونده درخواست کردند برای ساعاتی پلمب در خانه پدری شان باز شود تا آنها بتوانند کفن پدرشان، سند قبر او و سند مغازه متعلق به وی را در کشور آلمان بردارند که با خواسته آنها موافقت شد.