پروژه زمین زدن بازیکنان خارجی

پروژه زمین زدن بازیکنان خارجی پرسپولیس و استقلال

پروژه زمین زدن بازیکنان خارجی پرسپولیس و استقلال

به گزارش نازشو – شاید خرید بازیکن خارجی در فوتبال ایران یکی از پر ریسک ترین کار ها می باشد چون از شروع مذاکرات تا بستن قرار داد و شروع بازی آن بازیکن همه جور فشاری به آن بازیکن می آورند. و این مخصوص باشگاه های پرطرفدار پایتخت می باشد. شاید مثال های زیادی را می توانند زد از جدیدترین آن ماریو بودیمیر پرسپولیس ، آخرین قربانی های این موضوع نویمایر ، الحاجی گرو استقلال دلیل این موضوع چیست چرا پرسپولیس و استقلال بسیار سخت می توانند بازیکن خارجی خوب بگیرند یا اگر بازیکنی با کارنامه خوب میگیرند چرا در این تیم ها موفق ظاهر نمی شوند. این مسئله ای است که در ادامه به دلایل آن می پردازیم.

1- رسانه ها

یکی از مهم ترین نقش ها را در این زمینه رسانه ها دارد. بخاطر طرفدران زیاد دو تیم پایتخت رسانه برای بالا بردن فروش ، بازدید تلاش می کنند با دقت تمام بازیکنان خارجی که به این دو تیم وارد می شوند را بررسی کنند برخی اوقات خبر های ضد و نقیض منتشر می کنند تا بتوانند مخاطب بیشتری را جذب کنند. همین اخبار در بین مردم و طرفداران تیم رقیب باعث می شود در همان شروع ورود بازیکن فشار های زیادی بر بازیکن که با شرایط بازی در ایران آشنا نیست. وارد شود  می توانند مثال  بازیکن جدید پرسپولیس و تیتر های برخی از رسانه ها را مشاهده کنید.

  1. رقم قرارداد نجومی بودیمیر با پرسپولیس
  2. بودیمیر قصد خدا حافظی از فوتبال را داشت
  3. بودیمیر بی انگیزه
  4. قرارداد میلیاردی بودیمیر
    و…….

به خوبی در این تیتر ها می توانند دید که چه فشاری روی بازیکن خارجی پرسپولیس حتی قبل یک بازی رسمی در زمین فوتبال است. به طب این مسئله برای دیگر تیم های لیگ برتر مطرح نیست یا بسیار کمتر است. برای همین مسئله است که شما شاهد این هستید که در چند سال اخیر خارجی های بسیار خوبی در تیم های مختلف لیگ برتر بازی کرده اند. حال نمی توانند به رسانه ها خرده گرفت چون کار آن تولید و انتشار خبر است. اما بهتر است رسانه کمی رسمی تر عمل کنند و تا مطمن اند نشدند خبری را منتشر نکنند. مثال رقم قرارداد نجومی بودیمیر ، بعد از انتشار آن از سوی سازمان لیگ می تواند بطور رسمی و با مدرک ثابت شود.

2- هواداران

دومی و شاید مهم ترین جزوه مسئله عدم موفقیت یک بازیکن خارجی می تواند هواداران خود آن تیم باشند. مطمن هیچ هوادار متعصبی نمی خواهد بازیکنی در این ناموفق باشد اما ناخداگاه با همین تیتر های درست یا غلط سطح انتظارات خود را بالاتر از یک بازیکن تازه وارد می برد. و کار یک بازیکن خارجی را که با محیط زندگی در ایران ، فوتبال ایران ، دوری از خانواده ، نگاه دقیق رسانه و موضوع های مختلف …. درگیر است را سخت تر می کند. مثال ساده آن می تواند الحاجی گرو باشد بازیکنی که بی شک آینده بسیار خوبی در فوتبال دارد و حتما در آینده بیشتر از او خواهید شنید. از روز اول با مامه تیام مهاجم موفق فصل گذشته استقلال مقایسه می شد. و انقدر این فشار ها زیاد شد که حتی برخی فشار ها از درون تیم به این بازیکنان وارد می شود. و این مسئله باعث عدم موفقیت بازیکنی مثل گرو شد که می توانست یکی از خارجی های خوب فوتبال ایران باشد.

3- بازیکنان هم تیمی

بالا رفتن دلار و تاثیر برروی بازیکنان خارجی ، و به مشکل خوردن با هم تیمی ها به عنوان یک مثال بازیکن ایرانی با قراردادی چند صد میلیونی در اواسط فصل  30 درصد از قراردادش را گرفته است و یک بازیکن خارجی با قراردادی به دلار همان 30 درصد را گرفته است. اما بازیکنان قیمت ریالی آن 30 درصد بازیکن خارجی را حساب می کنند. همین مثله باعث می شود که شاید برخی دوست نداشته باشند بازیکن خارجی که نتوانست عملکرد خوبی هم داشته باشد در تیم حضور داشته باشد. البته این فقط یک مثال بود و به منظور وجود چنین مسئله ای نمی باشد. و فقط منظور آن تاثیر هم تیمی ها در پیشرفت یک بازیکن خارجی دارند.

4- خود بازیکن خارجی

در گزینه آخر تاثیر خود بازیکن خارجی می توانند دلیل عدم موفقیت اش در تیم های بزرگ پایتخت قرار داد. شاید برای شما عجیب باشد که پروژه زمین زدن بازیکنان خارجی می توانند خودشان جزوه این پروژه باشند. اما بازیکنی که سریع تحت تاثیر حرف ها قرار میگیرد ، مصاحبه های اشتباه ، تاثیر گذاری ضعیف در شروع کار و…. از اصلی ترین مسئله های است که باعث می شود خود بازیکن خارجی به خودش ضربه بزند. به عنوان مثال مامه تیام در ابتدا حضور خودش درخشید و همه این فشار تبدیل به تمجید کرد. یعنی شروع تاثیر گذار یک بازیکن خارجی در ابتدا می تواند بسیار کارش برای رسیدن به اوج آمادگی هموار کند.

شما در مطلب پروژه زمین زدن بازیکنان خارجی استقلال و پرسپولیس دید که حتی خود این بازیکنان می توانند جزوه این پروژه زمین زدن باشند. اما مسائل های دیگر چون سبک بازی متفاوت تیم ، عدم آمادگی در زمان حضور ، آشنا نبودن با جو باشگاه های بزرگ ، سبک زندگی در ایران ،  و… می تواند جزوه دلایل ناکامی بازیکنان خارجی باشند. نظر شما درباره مطلب پروژه زمین زدن بازیکنان خارجی چیست. شاید هیچ کدام از موارد بالا هدف شان ناکامی بازیکنان خارجی نباشد اما برخی اوقات همه چی دست به دست هم می دهد تا این کار انجام شود.