پنجعلی: اجازه بدهید سیدجلال خودش برای خداحافظی تصمیم بگیرد/ امیدوار به درخشش دوباره یک بازیکن پرسپولیس هستم

محمد پنجعلی مدافع پیشین پرسپولیس می‌گوید: همه ما می‌دانیم سیدجلال حسینی یک فوتبالیست با تجربه، تیزهوش و عاقل است که خوب می‌داند چه تصمیمی بگیرد.

این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر خداحافظی احتمالی سیدجلال حسینی در پایان فصل جاری از دنیای فوتبال به گوش می‌رسد. همچنین شنیده می‌شود این احتمال هم وجود دارد که کاپیتان پرسپولیس به زادگاهش انزلی بازگشته و یکی دو سالی هم در تیم سابق خودش ملوان بازی کند.

در همین رابطه بد ندیدیم با یکی از دیرپاترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران تمایش بگیریم. مردی که تا ۳۶ سالگی در تیم ملی توپ زد و دو سال دیگر هم برای پرسپولیس بازی کرد و سپس در ۳۸ سالگی برای همیشه کفش‌هایش را آویخت.

صحبت از محمد پنجعلی است. کاپیتان پیشین تیم ملی و پرسپولیس که خیلی‌ها او را بهترین مدافع آخر تاریخ فوتبال ایران می‌دانند.

این روزها صحبت‌هایی در خصوص خداحافظی احتمالی سیدجلال حسینی به گوش می‌رسد. نظر شما چیست؟

من نمی‌دانم چرا این صحبت‌ها مطرح می‌شود؟ به شخصه معتقدم باید اجازه بدهند این بازیکن بزرگ و پرافتخار خودش برای خداحافظی تصمیم بگیرد.

 به هر حال وقتی بازیکنی ۳۵ یا ۳۶ سالگی را رد می‌کند این حرف‌ها زده می‌شود. سیدجلال هم در حال پشت سر گذاشتن ۴۰ سالگی است و...

آیا در ۴۰ سالگی افت شدیدی داشته یا بازی ضعیفی انجام داده که این صحبت‌ها مطرح می‌شود؟ به شخصه معتقدم هر بازیکنی خودش بهتر می‌داند چه زمانی باید خداحافظی کند یا نه؟

 به عنوان یک کارشناس یا پیشکسوت پرسپولیس این سئوال را از شما مطرح کردیم.

من واقعا نمی‌توانم نظر بدهم. سیدجلال حسینی خودش بهتر از هرکسی می‌داند وضعیت بدنی‌اش چه طور است؟ اینکه هنوز می‌تواند اندازه جوان‌ها بپرد، سربزند یا در کورس‌ها جا نماند. ضمن آن که همه ما می‌دانیم سیدجلال حسینی یک فوتبالیست با تجربه، تیزهوش و عاقل است که خوب می‌داند چه تصمیمی بگیرد. نباید او را در منگنه قرار داد.

 اما برخی‌ها می‌گویند سیدجلال حسینی ۴۰ ساله شده است و شاید بهتر باشد در اوج خداحافظی کند؟

سن و سال یک عدد است. پیر شدن بدن یا جسمانی یک بازیکن شاید خیلی ارتباطی با سن و سال و شناسنامه‌اش نداشته باشد. سیدجلال حسینی هنوز هم یک ستون برای تیم بزرگ پرسپولیس است. شما در تیم پرسپولیس زیر ذره‌بین هستید و کوچک‌ترین اشتباهی دیده می‌شود. وقتی او در پرسپولیس راحت بازی می‌کند یعنی هنوز می‌تواند.

 خود شما چه زمانی متوجه شدید باید خداحافظی کنید؟

من دو بار خداحافظی کردم. یک بار در ۳۶ سالگی از تیم ملی و بار دوم از پرسپولیس.

 از خداحافظی اول خود بگویید؟

یک تصمیم آنی اما منطقی بود که روز بازی با الجزایر به علی آقا پروین گفتم. کمی‌توی لب شد و گفت صبر کن بعد از جام ملت‌های ۱۹۹۲ آسیا خداحافظی کن. خیلی اصرار کرد اما گفتم علی آقا اجازه بدهید از تیم ملی خداحافظی کنم و جایم را به جوان ترها بدهم. بالاخره ایشان راضی شد و خدا را شکر خداحافظی با شکوهی هم شد.

 کس دیگری غیر از علی آقا در جریان بود؟

نه، گفتم که یک تصمیم آنی گرفتم و بعد هم دیدم چقدر درست بوده است.

 و خداحافظی دوم ؟

در ۳۶ سالگی از تیم ملی خداحافظی کردم اما پس از مشورت با علی آقا (پروین) تصمیم گرفتم ۲ سال دیگر هم در پرسپولیس بازی کنم. یک روز احساس کردم وقت خداحافظی است.

 چرا؟

ببینید مردم دوست دارند قهرمان خود را آن بالا ببینند. در همان خداحافظی اول از تیم ملی وقتی دیدم کارشناسان، مردم و هواداران مخالف خداحافظی ام هستند مشخص شد تصمیم درستی گرفته‌ام!

 مخالف مردم و کارشناسان یعنی اینکه درست تصمیم گرفتید؟

دقیقا همین طوراست. من می‌خواستم در اوج خداحافظی کنم و دیدم پس هنوز دراوج هستم که همه می‌گویند نرو و بازی کن! این یک متر درست و خوب برای فوتبالیست‌هاست.

 خداحافظی دوم را با کسی در میان گذاشتید؟

خانواده‌ام در جریان بودند. در ۳۸ سالگی احساس کردم بهترین زمان مناسب برای خداحافظی است. باید مدافعان جوان‌تری می‌آمدند و جای من را می‌گرفتند. همانطور که ما جای امثال دکتر بیژن ذوالفقارنسب را گرفتیم باید می‌رفتیم تا افشین پیروانی‌ها، نادرمحمدخانی‌ها و … بیایند و با قدرت در پرسپولیس و تیم ملی بازی کنند.

 نمی‌شود با شما حرف زد و از خط دفاع پرسپولیس نپرسید. قبول دارید عملکرد خط دفاع پرسپولیس در فصل جاری نسبت به گذشته افت کرده است؟

تا حدود زیادی با حرف شما موافقم اما در فوتبال امروز دفاع تیمی‌مهم تر است. دیگر مثل فوتبال گذشته نیست که فقط مدافعان بخواهند دفاع کنند و حالا مهاجمان از جلو پرس می‌کنند. دفاع از خط حمله شروع می‌شود و همه تیم کمک می‌کنند تا گل نخورند. البته همان طور که گفتم خط دفاع پرسپولیس خیلی هم تغییر نفر داشته و پس از جدایی محمد حسین کنعانی زادگان و پیش تر شجاع خلیل زاده یک مقدار دچار مشکل شده است.

 حامد لک هم نزول داشت. قبول دارید؟

شما کدام بازیکن را سراغ دارید که افت نداشته باشد. حامد لک سال گذشته در آسیا و ایران بهترین دروازه بان بود و خوشحالم که یحیی گل محمدی بالاخره او را بخشید. من دقیق نمی‌دانم مشکل او چه بوده اما مطمئن هستم از این به بعد با انگیزه بیشتری در چارچوب دروازه پرسپولیس قرار خواهد گرفت.

 چه طور؟

من شنیدم در تمرینات اخیر حامد لک خیلی خوب و با انرژی زیاد کار می‌کند. یحیی گل محمدی هم قصد داشت شاگردش را به خود بیاورد و خیلی امیدوارم حامد لک با همین انرژی و انگیزه فراوان در بازی‌های باقی مانده پرسپولیس بازی کند.

 پس شما هم جزو آن دسته از پیشکسوتان پرسپولیس هستید که معتقدید احمد گوهری نمی‌تواند دروازه بان مطمئنی برای ۶ بازی باقی مانده این تیم باشد؟

او گلر شایسته ای است که به پرسپولیس آمده است اما ۶ بازی باقی مانده واقعا حساس، سخت و دشوار است و به نظر می‌رسد بازیکنان با تجربه می‌توانند بیشتر به تیم کمک کنند.

خبر ورزشی

  Read more…

This article is copyright ©  پرسپولیس نیوز