چشمه قل قل

چشمه قل قل کجاست

چشمه قل قل

 تا چند هفته پیش کسی اسم روستای چشمه قل قل را نشنیده بود اما با شروع عید نوروز 96 پخش سریال علی البدل از شبکه یک سیما شروع شد. اسم لوکیشن سریال علی البدل چشمه قل قل است که دو خان دارد و ماجرای درگیری های بسیار اما فارق از بحث فیلم که مورد توجه مردم قرار گرفته است. محل فیلم برداری این سریال هم مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. از همین رو ما در این مطلب از سایت نازشو می خواهیم شما را با روستای چشمه قل قل آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

چشمه قل قل

روستاي چشمه قل قل

در همین ابتداد بگم محل فیلمبرداری سریال علی البدل در استان همدان در روستای به نام ورکانه ،اشتران وشورین است. کارگردانی این سریال به عهده سیروس مقدم بود و تهیه کننده همیشگی آقای مقدم یعنی همسراشان بود. خب بریم سراغ معرفی لوکیشن سریال علی البدل روستای که شما در این سریال می بینید که در همدان به عنوان الماس گردشگری معروف است، روستای ورکانه نام دارد. از جاذبه های این روستان نمای بسیار زیبای این منطقه با تکه سنگ هایی که در تمام مسیر کوچه های این روستا تزئین شده و زیر تابش نور خورشید به رنگ قهوه ای سوخته درمیاد و به قول خودمون گفتنی شبیه اروپا میشه.

این روستا یکی از روستا های دهستان الوند کوه شرقی تو شرق استان همدان هست. از جذابیت های دیگر گردشی این روستا این است که تو هر کوچه ای که قدم میگذارین فرش سنگیِ در زیر پاتون است که واقعان احساس خوبی به شما دست می دهد. اما برسیم به این سریال که بهانه ای شد تا این جاذبه گردشگری همدان را به شما معرفی کنیم. این سریال در این روستا فیلم برداری شده و بعد از پخش شدن در نوروز برای خیلی ها سوال پیش آمده است که روستای چشمه قل قل کجاست؟ در اصل این سریال در شهر همدان تو سه روستای شورین ، ورکانه و اشتران فیلم برداری شده که نام اون را گذاشتن چشمه قلقل و بنا به گفته الهام غفوری نام اون وجود خارجی هم نداره . در ادامه با تاریخ این روستا آشنا می شویم.

چشمه قل قل

چرا اسم این روستا را ورکانه گذاشتند.

در واقع اسم این روستا در زبان کردی “ور” به معنی کنار و “کانه” هم به معنی چشمه است . و در مجموع معنی اسم روستا می شود روستای که در کنار آب و چشمه قرار گرفته است. از سوی دیگری هم گفته می شود دلیل این نام گذاری بخاطر این است که اطراف روستای ورکانه سنگ به فراوانی پیدا میشه ، نام ورکانه رو به خودش گرفته که در نزدیکی معدن یا ورکان نیز است.

چشمه قل قل

 نقش ورکانه در بخش گردشگری همدان

 روستا ورکانه تو فهرست آثار ملی به ثبت رسید. و جزوه مناطق گردشگری ویژه نیز است. از جاذبه های که بسیاری از گردشگران را شگفت زده می کند دره های فراوان و زیبایی که در اطراف این روستا قرار دارند هستن. دره‌ خان ، تخته سنگ ، دره یورد صفرخان ، جن‌ دره و سوبلاغ از دره های روستای ورکانه است که شیب عمومی این دره ها باعث ایجاد رودخانه های فصلی هم شده است.

اما باغ هایی که تو روستای ورکانه وجود دارد فضای اصلی زندگی اهالی این روستا است که فضای داخلی این باغ ها که بسیار سرسبزه است باعث افزایش جذب گردشگر شده است. تو بخش اصلی این روستا بنا های تاریخی وجود داردکه قدمتشون هم به زمان های خیلی گذشته بر میگرده و جزو  مکان های دیدنی روستای چشمه قلقل یا همان ورکانه است. آدرس روستای چشمه قلقل قابل دسترس هست و گردشگران به راحتی می توانند به این روستا سفر کنند.

چشمه قل قل

جاذبه های گردشگری چشمه قل قل یا همان روستای ورکانه همدان

از اصلی ترین جاذبه های گردشگری روستای ورکانه همدان باغ های بزرگ انگو ، زرد آلو ، گردو و سیب است که فضای بسیاری دیدنی و تماشایی را به این روستا داده است که در این سریال به خوبی می توانید مشاهد کنید. روستای ورکانه تو فصل های بهار و تابستان اقوام کوچ نشین و چادر نشین رو مهمون خود میکنه و گردشگران بسیاری هم به این منطقه سفر میکنن. شب های این مکان مثل الماسی در دل کوه میدرخشه و چهره ی روستا کاملا تمیز و بهداشتی است. موسیقی رایج در بین مردم اهالی هم اشعار باباطاهر عریان و بایاتی‏‌های آذری است که در مراسم شادی و عروسی‏‌ها مورد استفاده قرار میگیره.

آدرس روستای چشمه قلقل

برای سفر به روستای ورکانه ( چشمه قل قل ) شما باید  ابتدا به شهر همدان بروید و بعد از آن جا به سمت جاده همدان ، ملایر حرکت کنید. بعد از اینکه از شهر خارج شدید در 5 کیلومتری جاده تابلوی به سمت سد اکباتان وجود داره و بعد از وارد شدن به سمت مسیر این جاده و بعد از عبور از سد اکباتان و روستا یلفان ، روستا شمس آباد و روستا علی آباد به روستای ورکانه ( چشمه قل قل) می‌ رسید.

یک نظر برای “چشمه قل قل کجاست”

دیدگاه ها غیر فعال است.