بعد از غذا خوردن

12 كار ممنوع بعد از غذا خوردن را بشناسید.

12 كار ممنوع بعد از غذا خوردن را بشناسید.

کار های ممنوع بعد از غذا خوردن موضوع این مطلب سایت نازشو است. شاید بار ها شنیده اید که بعضی از کار ها بعد غذا خوردن تاثیری خوبی روی سلامت انسان نمی گذارد. حال شاید برایتان این سوال پیش بیاید که چه کار های بعد از غذا خوردن بد است. که ما آن ها را به شما معرفی می کنیم و به احتمال زیاد بعد از خواندن این مطلب از بعضی کار ها تعجب کنید چون شاید قبل از خواندن این مطلب فکر می کردید این کار بسیار هم مفید است. و هدف این مطلب همین است که شما کار های بد را بشناسید و از انجام آن کار ها خودداری کنید. تا جامعه ای سالم تری داشته باشیم.

1- به حمام نروید

بیشتر پزشکان توصیه می کنند بعد از غذا خوردن به حمام نروید و اجازه دهید غذا هضم شود و بعد به حمام بروید. پزشکان درباره مشکل این کار گفته اند که بعد از غذا خوردن خون به سمت دستگاه گوارش بیشتر حرکت می کند و خون رسانی به مغز کاهش پیدا می کند و اگر افراد سن بالا بلافاصله بعد از غذا به حمام بروند ممکن دچار مرگ ناگهانی شوند که فقط در برخی از افراد دیده شده است و بهترین کار این است که حداقل نیم ساعت تا یک ساعت بعد از غذا به حمام بروید و تا از آسیب های احتمالی کامل جلوگیری کنید.

2- مصرف چایی بعد از غذا

یکی دیگر از کار های ممنوع بعد از غذا خوردن نوشیدن چای است. نوشیدن چای بعد از غذ باعث می شود که بعضی از خواص غذا جذب بدن نشود مثل آهن که با نوشیدن چای بعد از غذا جذب بدن نمی شود و خانم های که باردار هستند یا کسانی که کم خونی دارند اصلان نباید بعد از غذا از چای استفاده کنند بهترین زمان برای مصرف چای یک ساعت تا دو ساعت بعد از غذا است. و بهتر است چای کم رنگ باشد.

3- آب یخ

یکی از کار اشتباه بعد از غذا خوردن نوشیدن آب سرد است که در تابستان بسیار زیاد اتفاق می افتاد. آب سرد باعث اختلال در هضم غذا می شود و اگر این کار را بیش از حد تکرار کنید ممکن است دچار یبوست شوید و در دراز مدت دچار مشکلات جدی معده شوید. بهتر است 20 دقیقه بعد یا قبل از غذا آب بخورید و بهتر از آب مورد استفاده زیاد سرد نباشد.

4- رابطه جنسی برقرار نکنید

پزشکان توصیه می کنند بعد مصرف از غذا از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید و کسانی که ناراحتی قلبی دارند به هیج وج تا دو ساعت بعد از غذا خوردن این کار را انجام ندهند چون ممکن است مشکلات جدی برای آن ها ایجاد کند.

5- خوردن میوه ممنوع

یکی از عادت بعد دیگر بعد از غذا خوردن مصرف میوه است. بعضی ها هم این موضوع خوردن میوه برای بدن خوب نیست را قبول ندارند و با این جمله که این دسر بعد از غذا است خود را قانع می کنند. اما خوردن میوه بعد از غذا اصلان توصیه نمی شود چون  هضم میوه به همراه هضم غذا کار مشکلی است و ممکن است برخی از مشکلات را برای شما پیش آورد.مثل نفع و … اگر می خواهید بعد از غذا میوه بخورید بهتر است یک ساعت تا دوساعت بعد این کار انجام دهید.

6- خوابیدن

خوابیدن در گذشته مردم به این باور بودن که خوابیدن بعد از غذا خوردن مفید است و باعث می شود که غذا هضم شود اما پزشکان به این نتیجه رسیدن خوابید بعد از  غذا ممکن است باعث سوزش سر دل ، احتمال سکته مغزی ، اضافه وزن شود. بهترین کار این است که حداقل یک ساعت بعد از غذا دراز بکشید یا بخوابید.

7- از جا به جایی وسایل سنگین خودداری کنید

جا به جا کردن وسایل سنگین بطور عادی به ستون فقرات آسیب وارد می کند و این کار اگر بلافاصله بعد از غذا باشد ضرر آن به بقیقه نواحی بدن هم می رسد توصیه می شود که بعد از غذا خوردن از انجام کار های سنگین خودداری کنید. و این کار ها را دو ساعت بعد از غذا انجام دهید.


8- ورزش کردن

بعد از  غذا ورزش کردن توصیه نمی شود و اما بعضی از پزشکان بر این باور هستند که بعد غذا می توان پیاده روی کرد و بعضی ها هم بر این باورند که ورزش باید دو ساعت بعد از غذا باشد. انجام تمرینات ورزشی با معده پر، باعث سکسکه و تهوع، صدمات و گرفتگی عضلات می شود. اگر نیاز به تحرک بعد از صرف غذا دارید، پیاده روی آرام می تواند بهترین گزینه برای بهبود هضم غذا باشد. به هر حال ورزش سنگین بعد از غذا به هیچ وج توصیه نمی شود.

9- جویدن آدامس

جویدن آدامس بعد از غذا برای تمیز کردن دندان‌ ها و ایجاد خنکی در دهان پس از صرف غذا در بین بیشتر مردم رایج است. این کار حجم زیادی هوا را وارد معده می‌کند که با ایجاد نفخ و گازهای گوارشی همراه خواهد بود. و انجام این کار بعد از غذا توصیه نمی شود.

10- نسکافه و قهوه ممنوع

مثل چای خوردن نسکافه و قهوه هم بلافاصله بعد از غذا ممنوع است و اصلان توصیه نمی شود. و بهترین زمان استفاده از این نوشیدنی ها نیم ساعت تا یک ساعت بعد از غذا است.

11- توتون و تنباکو

 یکی دیگر از کار های ممنوع بعد از غذا خوردن توتون و تنباکو مختل کننده هضم غذا بعد از وعده های غذایی هستند. تنباکو می تواند جذب ویتامین ها و مواد معدنی مهم را مسدود کند. ویتامین هایی مانند ویتامین ث و دی و کلسیم بعد از سیگار کشیدن دیگر جذب نخواهند شد. سعی کنید این عادت بد را کنار بگذارید چون در آینده می تواند برایتان مشکل ایجاد کند.

12- سالاد خوردن

یکی از عادت های برخی از مردم این است که سالاد را بعد از غذا می خورند پزشکان این کار اصلان درست نمی دانند و  برخی پزشکان طب سنتی اعتقاد دارند که سالاد نباید با غذا مصرف کرد و پزشکان علم امروز بر این باورند که سالاد را همراه غذا مصرف کنید.

امیدوار هستیم که این کار های که به شما گفتیم را دیگر بعد از غذا خوردن انجام ندهید تا سلامت خود را حفظ کنید. بهترین درمان پیشگیری است پس باید خوب مراقب خود باشید تا دچار مشکلی نشوید. اگر این پست مورد پسند شما قرار گرفت می توانید آن را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و آن ها را هم درباره این موضوع با خبر کنید.