سفر به مالزی

15 دلیل برای سفر به مالزی

در چند سال اخیر سفر به مالزی رشد چشمگیری داشته است. از دلایل اصلی رشد سفر به مالزی بخاطر مردم مهمان نواز این کشور است بطوری که بیشتر گردشگرانی که به مالزی سفر می کنند درباره مردمان خوب این کشور تعریف می کنند و همچنین از آب هوای این کشور بسیار تعریف می کنند. ما امروز در سایت نازشو برای شما 15 دلیل برای سفر به مالزی برای شما گردهم آوردیم. تا شما را بیشتر با این کشور گردشگری آشنا کنیم تا شما قبل از سفر به این کشور دانستنی های را درباره مالزی بدانید. تا بعد سفر به این کشور دوست داشتنی به مشکل خاصی برنخورید. قبل از اینکه بخواهیم برویم سراغ دلایل سفر به کشور مالزی ذکر این مورد ضروری است. ایرانی های عزیز برای سف رهای اجتماعی و تجاری که بیش از ۱۴ روز طول نکشد نیاز به روادید ندارند. اما اگر می خواهید بیشتر از این در کشور مالزی بمانید باید روادید این کشور را تهیه کنید.

1- آشنایی با مردمان کشور مالزی

جمعیت کشور مالزی حدود 31 میلیونی نفر است و نصفی از این جمعیت را نژاد مالایی ها تشکیل می دهند و بقیقه ها به این شرح است. 23 درصد را چینی ها و 7 درصد آن را هندی ها تشکیل می دهند. 12 درصد باقی مانده را افرادی از صدها گروه بومی، از جمله گروههای بومی مستقر در دو ایالتی که در جزیره برونئو قرار دارند، تشکیل می دهند. اسلام، دین رسمی مالزی است و طبق قانون، همه مالایی ها مسلمان هستند. طبق آمار سازمان سیا حدود 61 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند و پیروان ادیان دیگر یعنی بودیسم، مسیحیت و آیین هندو در رده های بعدی جمعیتی قرار می گیرند. اما چیزی که بین همه این نژاد ها مرسوم است این است که به گردشگران احترام خاصی می گذارند.

2- جنگل های طبیعی و فوق العاده مالزی

بیش از نصفی از مساحت کشور مالزی را جنگل تشکیل داده است. پارک ملی تامان نگارا دارای یکی از قدیمی ترین جنگل های بارانی می باشد. به خصوص در مجاورت ساحل غربی شبه جزیره مالزی، درختان بسیاری بریده شده اند، نه تنها به دلیل اینکه جمعیت بسیاری در اینجا زندگی می کنند، بلکه به خاطر اینکه فضایی برای کشت درختان نخل و درختان کائوچو ایجاد شود. به خصوص در ناحیه نزدیک به رودخانه کیناباتانگان ، کشیدگی باریکی از جنگل های بارانی بر جای مانده، مابقی به خاطر کشت نخل و صنایع غذایی از بین رفته اند. خاک حاصلخیز مالزی مناسب برای کشت نخل های روغنی، چای، کاکائو و درختان کائوچو می باشد. به همین دلیل مالزی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان روغن پالم، چای و لاستیک در سرتاسر جهان است. همین جنگل باعث شده است که مالزی بتواند در صنعت گردشگری رشد چشمگیری داشته باشد.

3- خطر داشتن مواد مخدر در کشور مالزی

این کشور در مسائل حمل مواد مخدر بسیار سختگیرانه عمل می کند. بطوری که اگر مردم مالزی به دلیل داشتن 1 کیلوگرم تریاک ، 15 گرم هروئین و مورفین ، 40 گرم کوکائین یا 200 گرم ماری جوانا به اعدام محکوم می شوند. نه تنها در کشور مالزی بلکه در بیشتر کشور های جهان حمل مواد مخدر بسیار گران برای گردشگران تمام می شود. پس هرگز به فکر این مسائل همه نباشید.

4- پلیس گردشگری

یکی دیگر از دلایل مهم سفر به مالزی می تواند پلیس گردشگری کشور مالزی باشد که چناچه به مشکل برخورید دنبال جایی می گردید یا گم شده اید یا به کمک نیاز دارید می توانید به آن مراجعه کنید. اکثر اوقات آن درمکان های گردشگری هستند و طریقه شناخت آن این است که این افسر های پلیس را می‌توانید توسط نوار شطرنجی روی کلاهشان شلوار و پیراهن آبی تیره و حرف «i»  بر روی نشان روی جیب سینه‌شان (با رنگ قرمز و آبی) شناسایی کنید. بعد از آن ها در خواست کمک کنید.

5- بلندترین آسمان خراش های جهان را می توانید در مالزی ببینید

یکی از شهر های مالزی که بلندترین آسمان خراش های جهان را داراست کوالالامپور است. که معروف ترین آن ها برج های پتروناس است. این برج ها در زمان ساختشان یعنی در سال 1998، بلند ترین برج های جهان بودند. برج های پتروناس این شهر 1483 فوت ارتفاع دارند، همچنان بلند ترین برج های دوقلوی جهان هستند. که دیدن آن ها خالی از لطف نیست.

6- نکته ای عجیب اما واقعی

یکی از عجیب ترین قوانین کشور مالزی این است که دو ایالت جداگانه صباح و ساراواک در جزیره بورنئو کمی بیشتر از دیگر ایالت های مالزی استقلال دارند. اگر از سرزمین اصلی مالزی به این ایالت ها سفر می کنید، باید از گیت های کنترل مهاجرت عبور کنید و گذرنامه یا کارت شناسایی خود را ارائه دهید. این قانون حتی در مورد افراد تبعه خود مالزی هم اجرا می شود. توصیه ما این است که به این دو منطقه سفر نکنید.

7- غذاها و خوراکی های معروف در مالزی

غذا خوردن در بیرون در کشور مالزی بسیار متداول است. چون غذا های بیرون به مراتب ارزان و مفید هستند برای همین بیشتر مردم ترجیح می دهند که غذای خود را در بیرون بخورند تا اینکه وقت بزارن و در خانه خود آشپزی کنند. دلیل دیگر آن، این است که غذا خوردن بیرون از خانه جزئی از فرهنگ مردم مالزیاست، و هیچ مکان بهتری برای گپ با دوستان و آشنایان، بهتر از یک رستوران نیست. بیشتر غذاها در مالزی یا حاوی برنج و یا حاوی گوشت است. غذاهای مالزیایی اغلب حاوی گوشت گاو، مرغ، گوشت گوسفند و یا ماهی است؛ اما گوشت خوک به خاطر اینکه حلال نیست، در غذای مردم مالزی جایگاهی ندارد. غذاهای چینی اغلب حاوی گوشت خوک هستند. غذاهای هندی اغلب گیاهی هستند؛ و به هیچ وجه حاوی گوشت گاو نیست. بیشتر غذاها همراه با سبزیجات سرو می شوند یا در خود غذا یا در کنار آن. اگر خرید کردن تفریح ملی در مالزی باشد، در آن صورت غذا، وسواس ملی است. یکی از عبارات متداول برای سلام و احوالپرسی «سودا ما کان؟» است که به معنی «چیزی خورده ای؟» می باشد. خوردن چیزی بیش از ممارست در تغذیه است این یک تجربه اجتماعی است، خواه در مورد یک غذای برنجی محلی تند باشد یا یک نوشیدنی گرم این بخش حتمان در سفر به مالزی به شما کمک می کند. همچنین ذکر این مورد ضروری است که یکی از ایالت های مالزی به نام پنان، و خصوصا مرکز آن شهر جورج تاون به عنوان یکی از بهترین مکان های صرف غذاهای خیابانی در آسیا معروف است.

8- تهیه آب در کشور مالزی

استفاده از آب شیر در کشور مالزی هیچ مشکلی ندارد و سالم است. اما تهیه آب معدنی می تواند پیشنهاد بهتری باشد اما نگرانی بابت مشکل در آب های مالزی وجود ندارد.

9- آب و هوای کشور مالزی

در مورد آب و هوای کشور مالزی مواردی که باید بدانید این است که در طول سال دو فصل بارانی در مالزی وجود دارد. بخش شرقی، بیشترین میزان بارندگی را از اوایل نوامبر تا آخر مارس تجربه می‌کند که بر اثر بادهای موسمی شمال شرقی ایجاد می‌شود و با بارندگی شدید و رعد و برق همراه است. رشته‌کوهی که از مرکز کشور می‌گذرد، پناهگاهی در برابر بادهای موسمی شرقی است اما کوالالامپور و شهرهای دیگر در بخش غربی، در این مدت بارندگی زیاد و طوفان دارند. از ماه مه تا سپتامبر، باد موسمی دیگری از سمت غرب می‌وزد و شهرهایی چون کوالالامپور را درگیر می‌کند. بیشترین میزان بارندگی کوالالامپور در همین فصل است. در کل این کشور آب و هوای مناسبی دارد.

10- غذا های معروف کشور مالزی

از دیگر نکات مهم سفر به مالزی دانستن غذا های معروف مالزی است. غذا های متداول مالزی اغلب در مقایسه با غذاهای دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا خیلی تند نیستند. وقتی دوره گردها غذاهای خود را برای گردشگران آماده می کنند، اغلب میزان تندی غذا را در نظر میگیرند. اگر شما به دنبال غذای تند واقعی هستید، به فروشنده بگویید که فلفل بیشتری در غذا بریزد. این برای غذاهای غیر مالایی (هندی و یا چینی) هم صدق می کند؛ بگذارید که کمی ادویه بیشتری به غذا اضافه کنند، اما هشیار باشید؛ برخی از غذاها ممکن است خیلی تند باشند، پس مطمئن شوید که مقدار کافی آب همراه دارید. یک توصیه دیگر برای گردشگرانی که می خواهند به مالزی بروند: در غذاخوری میانه روی کنید، در غیر اینصورت ممکن است از همان روز اول سفر، بیمار شوید. برخی از غذاهای مشهور مالزی عبارتند از: ایکان باکار ، ناسی لماک ، ناسی گورنگ ، وان تان می، مرغ مارمیت ، ساته ، کیک هویج، دیم سام، و رندانگ گوشت گاو در کل در کشور مالزی غذا های شیرین بسیار یافت می شود و مردم این کشور بیشتر علاقه به غذا های شیرین دارند و اما تنوع غذایی در این کشور بسیار بالا است و شما با سلیقه ای می توانید غذای مناسب در این کشور پیدا کنید.

 11- نکاتی برای حفظ سلامتی در سفر به مالزی

در سفر به مالزی ذکر این موراد بسیار ضروری است شما باید با خود کرم ضد آفتاب ببرید شما در این کشور در بعضی اوقات با آفتاب های عجیب غریبی مواجعه می شودید ذکر نکته بعدی این است که به اندازه‌ی کافی مایعات بنوشید. به دلیل شرایط آب و هوایی، انواع حشرات در طول سال در مالزی وجود دارند به خصوص در مناطق جنگلی. با پوشیدن لباس مناسب و استفاده از اسپری‌ های دفع‌ کننده‌ی حشرات، خودتان را از نیش حشرات محفوظ نگه دارید. این حشرات ممکن است ناقل بیماری‌ های جدی باشند. سطح بهداشت مواد غذایی در سراسر مالزی، بالا است اما با این حال هنگام خرید غذا دقت کنید. از مکان‌های معتبر غذا بخرید. اگر می‌خواهید غذای خیابانی را امتحان کنید از غرفه‌هایی خرید کنید که مواد غذایی تازه دارند، غذا را در حضور مشتری طبخ می‌کنند و مشتریان بیشتری دارند. تا جایی که امکان دارد از مصرف آب لوله‌کشی و قطعات یخ خودداری کنید. فقط نوشیدنی‌ها و آبی که در بطری‌ های دربسته هستند بنوشید. برای مواقع لزوم، قرص‌ های ضدعفونی‌ کننده‌ی آب را فراموش نکنید. این نکات را فراموش نکنید و آن را جدی بگیرد تا سفر به مالزی برای شما یک خاطره خوب باشد.

12- قهوه خانه های مالزی

این کشور  قهوه خانه های درجه یکی برای گردشگران دارد اگر اهل قهوه خوردن هستید حتمان به قهوه خانه های این کشور سر بزنید. البته محبوب ترین برند، استارباکس است، و بعد از آن کافی بین محبوب تر است. هر دو برند، قهوه و چای داغ یا سرد سرو می کنند، و علاوه بر آن، شکلات داغ و نوشیدنی های یخی متعدد دیگری نیز ارائه می دهند. علاوه بر نوشیدنی، شما می توانید میان وعده های مختلف دیگری نیز سفارش دهید. کافی بین، منوی ناهار کاملی دارد، که ساندویچ، پاستا و سوپ هم سرو می کند. استارباکس به جز چند نوع ساندویچ ساده، تنها میان-وعده (کیک، کلوچه، کلوچه کاکائویی و مافین) می فروشد. دیگر قهوه خانه های محبوب در مالزی عبارتند از سان فرانسیسکو کافی، دام ، و برند محلی الد تاون وایت کاف ی. اغلب کافه ها و قهوه فروشی ها در مالزی، WIFI (اینترنت) رایگان و مجلات همراه برای خواندن ارائه می دهند. هریک از مغازه های استارباکس و کافی بین در مالزی، WIFI را ارائه می دهند. اغلب کافی شاپ ها کارت اعضای ویژه ارائه میدهند تا پس از چند بار خرید، یک نوشیدنی رایگان به شما هدیه بدهند. بیشتر قهوه خانه در کشور مالزی فصای بسیار دلنشین دارند و بطور قطع برای شما یک خاطر خوب می سازند.

13- مکان های دیدنی مالزی

در شماره 13 می خواهیم شما را با چند تا از بهترین جاذبه های گردشگری مالزی آشنا کنیم که در سفر به مالزی حتماُ به کارتان می آید.

1- تپه گنتینگ هایلَند

سفر به مالزی

بلندی های گنتینگ که تپه اقامتی مشهور می باشد، در داخل کوهستان تایتیوانگسا جای گرفته و پر است از مجموعه های سرگرمی و تفریحی از جمله پارک های تفریحی، هتل های بزرگ و بی نظیر، کنسرت ها و شب زنده داری های پر جاذبه ای که گردشگرانی را به سمت خود می کشاند که قصد دارند آخر هفته خوب و شادی را سپری کنند. مسیر رسیدن به این محل از طریق سوار شدن به تله کابین فراهم می باشد که خود چشم اندازی شگفت انگیز را به نمایش می گذارد. و همیشه یکی از مکان های پر گردشگر این کشور است.

2- بازار مرکزی مالزی

سفر به مالزی

از مکان های که می توانید سوغاتی تهیه کنید این بازار است. پنجاه سال پیش این بازار میدان تره بار شهر کوالالامپور بوده و امروزه بصورت بنایی کلاسیک با سبکی خاص در آمده و محل فروش صنایع دستی و کارهای هنری است . شما می توانید با بازدید از این بازار ، علاوه بر آشنایی با قسمتی از فرهنگ و هنر مالزی تولیدات عرضه شده در این بازار را که جنبه یادبود و سوغاتی دارند با قیمت های مناسب خریداری نمائید. شاید قیمت ها برای ایرانیان زیاد ارزان نباشد اما گردشگران اروپایی خرید زیادی در این بازار می کنند چون نسبت به پول آن ها اجناس بسیار ارزان هستند.

3- پارک آبی سان‌وِی در کشور مالزی

سفر به مالزی

سان‌وِی یکی دیگر از مکان های گردشگری مالزی است.  پارک آبی دوست داشتنی شهر کوالالامپور است. این پارک به دلیل محیط بسیار سرسبز و طبیعت زیبای و ساحل های شنی (یکی از زیباترین ساحل های ساخته شده به دست انسان)، هرساله گردشگران فراوانی را از سراسر دنیا به سمت خود جذب می کند. سان‌وِی مرکز خرید زیبایی دارد که به سبک معماری مصری ساخته شده است. در آن، زمینی نیز برای پاتیناژ وجو دارد.

4- آکواریوم KLCC  کوالالامپور

سفر به مالزی

 آکواریوم KLCC یکی از بزرگ ترین و مشهورترین آکواریوم های دنیاست. در این آکواریوم ماهی هایی زندگی می کنند که فقط در عمق دریاها می توان آنها را پیدا کرد. در این آکواریوم انواع ویدئو پروژکتورها و تجهیزات پیشرفته دیگری وجود دارند که اطلاعات نادر و کاملی در مورد موجودات زیرآب در اختیار گردشگران قرار می دهد. از جاذبه های این آکواریوم باید به راه های تونل مانند در میان آکواریوم، نمایش موجودات آبزی و خزنده های کمیاب، جلسه های غواصی و برنامه غذا دادن به ماهی ها اشاره کرد.

5- منطقه کامِرون هایلَند مالزی

سفر به مالزی

جایی در میان کوهستان ها، منطقه زیبای کامِرون هایلَند به عنوان جواهری در کشور مالزی قرار گرفته است. این منطقه شامل زمین های کشاورزی پهناور چای و به ویژه گیاهانی است که در معرض انقراض بوده و در عین حال رنگ بندی برجسته و رایحه های خوش بویی را به معرض نمایش می گذارند. بازدید کنندگان می توانند خود را از طریق پیاده روی به این محل برسانند. همچنین هتل های متعددی در این ناحیه وجود دارد که گردشگران را اسکان داده و از آنها پذیرایی خواهند کرد.

14- پول کشور مالزی

واحد پول كشور مالزی رينگيت مي باشد و هر واحد دلار آمریکا حدود 3.5 رینگیت می باشد. اسکناس های رایج در مالزی: 1/5/10/50/100 رینگیتی می باشد.

15- نکات پایانی بصورت کوتاه اما مهم برای سفر به مالزی

نوع پوشش در کشور مالزی

پوشش در این کشور آزاد است و می‌توانید نوع پوشش خود را آزادانه انتخاب كنید. البته مالزی كشوری اسلامی است و احترام به سنن اسلامی نیز بایسته است. برای ورود به مساجد بایستی لباس مناسب و پوشش اسلامی داشته باشید. برخی معابد نیز پوشش مناسب را برای ورود الزامی می‌دانند.

هزینه برای تفریح در مالزی 

سفر به مالزی ، اکثر تفریحات در مالزی تقریبا ارزان هستند. می توانید بودجه روزانه در حدود 35 تا 75 رینگت برای این منظور در نظر بگیرید. هزینه ورودی برای اکثر پارک های ملی مالزی مثل پارک پرندگان، پارک پروانه ها کمتر از 20 رینگت است. هزینه غواصی برای دو روز 245 تا 300 رینگت است و برای یک دوره آموزش غواصی کامل 830 تا 1325 رینگت است. هزینه قایق سواری در رودخانه خروشان 200 رینگت است.

سیم کارت های کشور مالزی

سیم کارت ها اعتباری (شبیه ایرانسل) هستند و معمولا حدود 5 رینگیت اعتبار اولیه دارند. اعتبارها 10 ، 30 ، 50 و 100 رینگیت است. کد کشور مالزی 0060 می باشد و هنگام تماس از ایران باید به اول شماره تلفنی که تهیه می فرمایید اضافه نمایید. – هنگام تماس از مالزي كد 0098 را به اول شماره تلفن مورد نظر اضافه فرماييد.

 اختلاف ساعت ايران و مالزی

 کشور مالزیدر 6 ماه اول سال 5/3 ساعت و 6 ماه دوم سال 5/4 ساعت جلوتر از ايران است.

مراقب حشرات باشید

حشرات در کشور مالزی بسیار زیاد است ممکن این حشرات به شما آسیب برسانند و شما بیمار کنند سعی کنید از خود در مقابل این حشرات مراقبت کنید تا به مشکلی برنخورید.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کوالالامپور

چناچه در مالزی به مشکلی برخوردید می توانید با سفارت ایران در مالزی تماس حاصل کنید یا با آدرس زیر به آنجا مراجعه کنید تا آن ها به مشکلاتان رسیدگی کنند.

آدرس سفارت ایران در مالزیLORONG U THANT 1 OFF JALAN U THANT 55000

تلفن سفارت ایران در مالزی : ۴۸۲۴ ۴۲۵۱ (۳ ۰۰۶۰)

آدرس بخش کنسولی : Level 1 , Menara Park , Jalan Yap Kwan Seng , 50450 Kuala Lumpur

تلفن بخش کنسولی : 03- 21600400

در پایان امیدوار هستیم که این اطلاعات به شما در سفر به مالزی کمک کند و در آنجا بتوانید یک خاطره به یاد ماندنی بسازید و بدون هیچ مشکلی به ایران برگردید. برای حمایت از سایت نازشو می توانید این مطلب را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی که عضو هستید به اشتراک بگذارید و با این کار ما را در تولید محتوای با کیفیت تر و بیشتر یاری کرده اید.