مکان های دیدنی یزد

7 تا از مکان های دیدنی یزد

7 تا از مکان های دیدنی یزد

برای شما در یکی دیگر از مطالب گردشگری وب سایت تفریحی نازشو می خواهیم 7 تا از مکان های دیدنی یزد به شما معرفی کنیم. در فصل زمستان یکی از استان هایی که دارای گردشگر خوبی است یزد می باشد به علت خشک بودن و آب هوای مناسب در فصل زمستان بسیاری دوست دارند که از این استان در فصل زمستان یا پاییز دیدن فرمایند. یزد استانی با معماری های زیبا و تاریخ بسیار کهن است که این موارد را به وضوع می توانید یزد مشاهده کنید. شاید اگر می خواستیم تمام مکان های دیدنی یزد را به شما در این پست معرفی کنیم کمی طولانی می شود برای همین تصمیم گرفتیم بصورت گلچین 7 تا از بهترین و زیباترین مکان های دیدنی یزد را در این پست را بطور خلاصه و مفید برای شما معرفی کنیم. تا اگر به یزد سفر کردید حتما از این جاذبه های دیدنی یزد دیدن فرمایید. اگر شما جاذبه دیگری از یزد را می شناسید که جای اش در این پست خالی است حتما در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

1- پارک کوهستان استان یزد

مکان های دیدنی یزد

پارک کوهستان یزد ، از پر رونق ترین فضاهای سبز شهری یزده، که در مسیر جاده تفت به یزد ایجاد شده. در وسط این پارک حوض بزرگی درست شده که آب نمای آن در شب جلوه زیبایی به آن می بخشه. این پارک زیبا، امکانات زیادی از جمله دریاچه مصنوعی, شهربازی, محل چادر زدن مسافرین, آلاچیق های زیبا جهت روزهای آفتابی, چمن کاری و درخت کاری کل محوطه, پیست اسکیت، پیست موتورها و ماشین های کوچک, امکانات قایق سواری در دریاچه , آبشار مصنوعی همراه جویهای آب زیبا, بوفه و ساندویچ فروشی, محل پارک ماشین ها و بسیاری از امکانات لازم برای مسافرین و سکنه شهر یزده .

2- کاروانسرای دایره ای شکل یزد

مکان های دیدنی یزد

غیر از همه جاذبه های منحصر به فردی که در شهر یزد وجود دارد، می توان تنهاترین کاروانسرای دایره شکل ایران را هم در شهرستان مهریز در مسیر یزد به کرمان مشاهده کرد. کاروانسرای زین الدین یکی از 99 کاروانسرایی است که شاه عباس در ایران ساخته با این تفاوت که معماری آن دایره ای است. اکنون از این کاروانسرا به عنوان یک اقامتگاه سنتی و جاذبه گردشگری یاد می شود. می گویند که اقامت در این کاروانسرای 400 ساله و دیدن آسمان پر ستاره اش امری است که با آن تجربه سفر به یزد، تاریخی ترین شهر جهان کامل می شود!

3- میدان امیرچخماق

مکان های دیدنی یزد

میدان امیرچخماق، در قلب شهر واقع شده است. ساختمان سه‌طبقه‌‌‌ی حول میدان با نمای چشمگیر و درخشندگی ایوان‌های زیبایش پس از غروب خورشید، جلوه‌گری می‌کند.

سابقه‌ی این بنا که یکی از بزرگ‌ترین حسینیه‌های کشور و از جاهای دیدنی یزد است، به قرن ۱۵ میلادی برمی‌گردد؛ هرچند طی سال‌ها، چندین بار بازسازی شده است. اطراف میدان چندین بستنی‌فروشی معتبر از شما پذیرایی می‌کنند.

4- بلندترین مناره های جهان

مکان های دیدنی یزد

مسجد جامع کبیر یزد یکی از شاهکارهای معماری و تاریخی جهان به شمار می رود و به جرات می توان گفت دارای بلندترین مناره های جهان است. بنای این مسجد با عظمت قرنهاست که از فراسوی تاریخ تمدن این سرزمین می درخشد به نحوی که در کتب تاریخی یزد آمده است:”مسجد را بر جای آتشگاه ساسانی ساخته اند و سنگ بنای آن توسط علاء الدوله گرشاسب نهاده شده است”. مسجد جامع قدیم در قرن ششم هجری قمری و به دستور گرشاسب از نوادگان “علاء الدوله کالنجار” ساخته شد و بنای اصلی مسجد کنونی از آثار “سید رکن الدین محمد قاضی” است.

دو مناره مسجد که ارتفاع تقریبی آن از کف تا نوک به بیش از 52 متر می رسد، دارای قطری در حدود هشت متر است که در دوره صفوی به بنا افزوده شده اما در سال 1313 هجری شمسی فرو ریخت و دوباره تجدید بنا شد. بلندای این مناره ها و اینکه کاشی کاری منحصر به فردی حتی در اوج مناره ها انجام شده، تعجب همگان را بر می انگیزد زیرا این مناره ها هرچه به سمت بالا رفته باریکتر شده و تنها یکی از آنها دارای پلکان است از اینرو ظرافت کاشی کاری در این ارتفاع به واقع قابل تحسین است.

5- آتشکده ورهرام یا بهرام یزد

مکان های دیدنی یزد

بنای آتشکده ورهرام در سال 1313 خورشیدی با تلاش و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان ساخته شده است، ساختمان اصلی آتشکده با معماری زیبا و بی نظیرش هنرهای هخامنشیان را به نمایش گذاشتهو الهام گرفته است.در مرکز حیاط اصلی و بزرگ این آتشکده قرار گرفته و کل بنا بر روی بلندی قرار گرفته است و سرسبزی حیاطش سایه ی روزهای گرم و طاقت فرساست، بر پیشانیه عمارت نقش فروهر جلوه گر بسیاری از زیبایی های آتشکده است. در سفر به شهر یزد حتما از این آتشکده زیبا و قدیمی دیدن کنید.

6- موزه‌ قصر آیینه‌ یزد

مکان های دیدنی یزد

موزه‌ قصر آیینه‌ یزد یا موزه آیینه و روشنایی با زیربنای‌ ۸۳۷ متر مربع‌ در باغی‌ مصفا به‌ وسعت‌ ۸۱۷۴ متر مربع در خیابان‌ كاشانی‌ یزدی‌، واقع شده است. حیاط وسیع با استخری در وسط، اتاق‌های گچ‌بری و آینه‌کاری شده رو به استخر، راهروهای تو در تو و حوض‌خانه، از جاذبه‌های چشم نواز این بنا هستند که در زمان پهلوی اول بنا شده است. سبک معماری ترکیبی سنتی و اروپایی شامل: اتاق‌هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه‌نشین، حوض‌خانه و سرویس است. تزیینات اتاق‌ها شامل گچ‌بری و نقاشی روی دیوار و آیینه‌کاری است که حوض‌خانه بنا بیشترین تزیینات را دارد. درها و پنجره‌ها چوبی و مشبک با شیشه‌های رنگی است و پنجره‌ها به وسیله لولای جدا شونده به‌صورت ساده و رنگی در می‌آید. در این‌ موزه‌ مجموعه‌های‌ خطی‌، اسلحه‌، سکه‌، کتب‌، تمبر، قفل‌ ،دهنه‌ اسب‌ (متعلق‌ به‌ هزاره‌ دوم‌ قبل‌ از میلاد) و نمونه‌هایی‌ از برنزهای‌ لرستان‌ و اشیای‌ دیگر به‌ نمایش‌ گذاشته‌ شده‌ است. از سال ۱۳۷۷ تاکنون انواع آینه، ابزار وسایل روشنایی شامل گونه‌های مختلف پیه‌سوز و چراغ‌های قدیمی، انواع کبریت، قلمدان و طپانچه در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. عمارت این مجموعه در سال ۱۳۲۰ برای استفاده به عنوان مهمانسرای خصوصی توسط صراف زاده ساخته شده است.

7- باغ دولت آباد یزد

مکان های دیدنی یزد

باغ دولت‌ آباد یزد كه یكی از باغهای بزرگ ایران و از آثار دوره زندیه می‌باشد دارای مرتفع‌ترین بادگیر شناسایی شده در ایران است. مساحت زمینهای باغ در اسناد مختلف تاریخی ۲۰۰۰ جریب ذكر گردیده است. مساحت كل عرصه و اعیان این باغ كه محصور است حدود ۴۰۰۰۰ متر مربع می باشد. چند هكتار زمین نیز در ضلع غربی باغ به عنوان موقوفات باغ دولت‌آباد وجود دارند.

عناصر تشكیل دهنده باغ دولت‌آباد عبارتند از چند عمارت شامل: عمارت تالار آیینه، عمارت سردر، عمارت بهشت آیین، عمارت بادگیر، عمارت حرمخانه یا حرمسرا، عمارت تهرانی، عمارت مستخدمین یا خانه‌ی خدم و حشم و آشپزخانه‌ها و دیوانخانه به شكل مثمن، ساباط، آب انبار، درشكه خانه، اصطبل تابستانه و زمستانه و همچنین دارای قنات، حوض‌ها و جداول آب متعدد در فضای باغ است.

امیدوارم از پست مکان های دیدنی یزد رضایت داشته باشید و اگر به این استان زیبا سفر کردید حتما از یکی از مکان های دیدنی یزد دیدن فرمایید و از زیبایی آن لذت ببرید.