فواید دوچرخه ثابت

8 تا از فواید دوچرخه ثابت

8 تا از فواید دوچرخه ثابت

در این مطلب سایت تفریحی و سرگرمی نازشو به بررسی فواید دوچرخه ثابت می پردازیم. ورزش در منزل دغه دغه بسیار از افراد کسانی که خیلی کم وقت پیدا می کنند که به باشگاه بروند و در زمستان هم به علت مشکلات آب و هوا باید در منزل تمرین کنند و در این بین دستگاه های ورزشی در منزل رونق خوبی گرفته است و در بین آن دوچرخه ثابت یکی از پرطرفدار ترین دستگاه های ورزشی در منزل است که استقبال زیادی از آن می شود. این وسلیه بسیار کاربردی دارای مزایای بسیار زیادی است که آن ها را در این مطلب بررسی می کنیم. حتما کسانی که می خواهند این وسیله ورزشی را بگیرند برایشان بسیار اهمیت دارد که بتوانند فواید دوچرخه ثابت چیست و آیا برای آن کاربرد دارد یا خیر ما تلاش کردیم یک مطلب جامعه در این خصوص برای شما قرار دهیم که بیشتر سوال های شما در این مطلب به آن پاسخ داده شده است.

به شما که علاقه مند هستید این دستگاه را برای خود بگیرید توصیه می کنم حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و سعی کنید تمام مطالب را با دقت بخوانید و ما در انتها جمع بندی مناسبی درباره کسانی که می خواهند از فواید دوچرخه ثابت بهرمند شوند هم داشتیم که امیدواریم مورد توجه شما قرار گیرد. در ادامه همراه ما باشید.

 

1- شادابی و انرژی بخش بودن یکی از فواید دوچرخه ثابت است

اغلب ورزش معمولا باعث خستگی می شود اما دوچرخه ثابت و پدال زدن بر روی آن جز ورزش‌هایی است که بعد از اتمام تمرین، پرانرژی و شاداب خواهید بود. دلیل این موضوع آزاد شدن اندورفین در بدن شماست. این هورمون مانند مورفین آرام‌بخش و شبیه به آدرنالین پرانرژی است. این هورمون منجر به حس شادی و نشاط در شما می‌شود.

2- تاثیر فوق العاده در کاهش استرس

شاید تا بحال تجربه کرده باشید که هنگام دوچرخه سواری بسیار استرس کم می شود و این موضوع در دوچرخه ثاب هم وجود دارد رکاب زدن باعث می شود که ذهن از درگیری‌ها رها می‌شود. این ویژگی نیز به دلیل آزاد شدن هورمون اندورفین است که احساس شادی را به شما القا می‌کند. دوچرخه سواری با سریع رکاب زدن به همراه یک موزیک شاد می‌تواند حال و هوای یک روز زندگی شما را عوض کند. اگر هم در کلاس و باشگاه تمرین می‌کنید به دلیل جمعی بودن و حضور دیگران می‌تواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد و آرامش را به شما منتقل کند.

3- یکی دیگر از فواید دوچرخه ثابت کمک به افزایش استقامت قلب و عروق

یکی از مهم ترین فواید دوچرخه ثابت افزایش استقامت قلب و عروق در برابر تنش‌های شدید جسمی است. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که به دلیل فعالیت کم و سبک خیلی زود از نفس می‌افتید و خسته می‌شوید، دوچرخه ثابت انتخاب بسیار درستی برای شروع ورزش است. در حین ورزش بر روی دوچرخه ثابت با یک سرعت ثابت پدال می‌زنید. این موضوع به تنفس و قوی شدن ریه و قلب کمک می‌کند و استقامت قلب را افزایش می‌دهد. اگر وقت انجام ورزش‌های سنگین و هوازی را ندارید و در عین حال می‌خواهید سالم و تندرست باشید، دوچرخه ثابت یک انتخاب درست است.

4- برخلاقت اکثر ورزش ها مصدومیت در صورت استفاده درست بسیار کم پیش می آید.

از دیگر فواید دوچرخه ثابت که می‌ توان به آن در این مطلب اشاره کرد این است که استفاده درست از این دستگاه خطر برای شما ندارد مثل ورزش های که شما ممکن است اشتباه شما به یک اشتباه غیرقابل جبران تبدیل شود مثل دوچرخه سواری عادی در خیابان که می تواند خطر زیادی داشته باشد این ورزش برخلاف دوچرخه متحرک بسیار کم خطر است. در هنگام دوچرخه سواری در خیابان امکان برخورد ماشین، موتور، انسان و… به شما وجود دارد. اما دوچرخه ثابت در منزل یا باشگاه قرار دارد و شما با خیال راحت می‌توانید با انجام کارهای دیگر در حین پدال زدن، به ورزش مشغول شوید. از طرفی، با وجود دوچرخه ثابت دیگر نگران دزدیده شدن دوچرخه خود نیستید!

5- دوچرخه ثابت و چربی سوزی آسان

یکی از دلایل عمده و یکی از فواید دوچرخه ثابت چربی‌ سوزی و کاهش وزن است که دلیل اصلی استفاده بسیار از افرادی است که این دسگاه را خریداری می کنند.  اگر به دنبال سوزاندن چربی‌های اضافی پایین تنه و شکم هستید، دوچرخه ثابت انتخاب درستی است. می‌توانید با افزایش سرعت رکاب زدن و مدت زمان تمرین میزان چربی سوزی را بیشتر کنید. این تمرین یکی از بهترین تمرین‌های هوازی است. مربیان و ورزشکاران این حرکت را برای رسیدن به اندام دلخواه پیشنهاد می‌کنند.

6- خستگی کم با تاثیر گذاری بالا

از دیگر مواردی که میتوانیم به عنوان مزایای دوچرخه ثابت به شما بگویم این است که این دستگاه ورزشی به شما این امکان را می‌دهد که بدون اینکه فشار بیش از حدی به بدن خود وارد کنید به فرم دلخواه برسید. اگر در باشگاه زیر نظر مربی تمرین می‌کنید، به دلیل نظارت او سعی شما برای رکاب زدن بیشتر می‌شود و اثرات مثبت در اندام شما زودتر نمایان می‌شود.

7- کمک به شما برای عضله سازی

همچنین دوچرخه ثابت بسیار می تواند به عضله سازی مخصوص ماهیچه های پا کمک شایانی کند. شما به هنگام تمرین بر روی دوچرخه ثابت می‌توانید به ماهیچه‌های پا و باسن تان کمک کنید و به اندام خوش فرم دست یابید. با برنامه منظم و متوالی می‌توانید عضلات ساق و ران خود را درگیر کرده و به فرم دلخواهتان برسانید. علاوه بر تاثیری که بر روی پایین تنه می‌گذارد می‌تواند عضلات شکم را درگیر کرده و چربی‌های اضافی آن را سوزانده و به ماهیچه سازی شکم نیز کمک کند. شما با سریع رکاب زدن، چربی‌های بدن تان را می‌سوزانید و با آهسته رکاب زدن عضلات را قوی می‌کنید.

8- بالا بردن آمادگی بدنی

بی شک یکی از وسلیه های که در بیشتر ورزش ها از آن برای بالا بردن آمادگی بدنی استفاده می کنند دوچرخه ثابت از فوتبال گرفته تا کشی و …. این دستگاه برای تمرینات قدرتی و فشار بالا در ورزش های حرفه ای نیز استفاده می شوند که ورزشکاران حرفه ای می توانند از این دستگاه زمانی که در تمرینات نیستن استفاده کنند و آمادگی خود را حفظ و بالا ببرند.

توصیه های مهم برای استفاده از دوچرخه ثابت و بهرمند شدن از فواید دوچرخه ثابت

کفش مناسب بپوشید.
ابتدا با سرعت و مقاومت پایین آغاز کنید و سپس به تدریج مقاومت را بالا ببرید.
نوشیدن آب قبل، بعد و درحین تمرین الزامی است.
در حین رکاب زدن باید سر روبه جلو و به هیچ عنوان خم نشوید و قوز نکنید. چون کمرتان فشار زیادی را تحمل می‌کند.
دسته‌های دوچرخه باید با کف موازی باشند و در حالت روبه جلو قرار بگیرد. اگر دسته‌ها روبه پایین باشند کمر و بازوها فشار زیادی را تحمل می‌کنند و اگر بالا باشند به باسن فشار وارد می‌شود.
ارتفاع زین دوچرخه باید برای قد شما مناسب باشد. اگر سر زین دوچرخه به نسبت به قد شما بالاتر باشد، به ران هایتان فشار وارد می‌شود. اگر هم سر آن پایین باشد به بازو و شانه‌ها فشار وارد می‌شود. پس باید سر زین با زمین و موازی باشد تا مشکلی ایجاد نشود.
در نهایت بعد از تمرین باید با حرکات کششی بدن خود را سرد کنید.

اما هر دستگاهی معایبی هم دارد و این دستگاه ورزشی هم استثنا نیست و معایبی دارد که نه برای عموم بلکه برای افرادی که شرایط خاص دارند.

برای افرادی که آرتروز دارند، مناسب نیست و در صورت نیاز باید به پزشک مراجعه شود.
تمرین با این وسیله برای افرادی که مشکل زانو دارند حتما باید با مشورت و اجازه پزشک انجام شود.
برای کسانی که کمردرد‌های مزمن دارند؛ باید طبق برنامه مناسب و زیر نظر پزشک و مربی به اجرای تمرین بپردازند.
برای خانم‌های باردار مناسب نیست، چون به زیر شکم فشار وارد می‌کند و برای جنین خطرناک است.